| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Danina solidarnościowa od najlepiej zarabiających

Danina solidarnościowa od najlepiej zarabiających

Szczegóły projektu dotyczącego daniny solidarnościowej mają zostać podane jeszcze w tym tygodniu. Środki na fundusz dla osób niepełnosprawnych mają pochodzić od osób najlepiej zarabiających.

Do końca tego tygodnia poznamy szczegóły projektu dotyczącego "daniny solidarnościowej" - zapowiedziała w środę w Gdańsku minister finansów Teresa Czerwińska. Poinformowała, że „jest już wstępny projekt”.

W kwietniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, na który złożyłaby się danina pochodząca od osób najlepiej zarabiających.

Podczas briefingu w środę w Gdańsku minister finansów Teresa Czerwińska, pytana o prace związane z tworzeniem funduszu, poinformowała, że „mamy już wstępny projekt”. „Szczegóły poznamy publicznie do końca tego tygodnia" - zapewniła. Zastrzegła, że "nie chce podawać pewnych rzeczy, jeszcze nierozwiązanych do końca”.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Powiedziała, że „ten projekt chcemy wspólnie dopracować, doszlifować z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską". Jak wyjaśniła, „chodzi m.in. o kwestie techniczne, jak np. dystrybucja środków, sposób naliczania, forma organizacyjno-prawna tego funduszu solidarnościowego”.

„Pracujemy w tej chwili na takim "drafcie" roboczym i do końca tego tygodnia ten "draft" roboczy powinien być gotowy oraz przedstawiony i przedyskutowany z premierem Morawieckim i minister Rafalską” – tłumaczyła podczas briefingu.

„Jeśli chodzi o fundusz, o formę organizacyjno-prawną, model finansowania, czyli mechanizm zasilania finansowego, gromadzenia, dystrybucji środków to są zbyt poważne rzeczy, żeby powiedzieć na konferencji prasowej te rzeczy, które potem się okażą w praktyce nierozstrzygnięte jeszcze” – dodała.

Prawie dwa tygodnie temu minister Czerwińska tłumaczyła, że "konstrukcja tej daniny musi być bardzo przemyślana". Według niej grupa dla tej daniny jest co prawda jasno określona - najlepiej zarabiający - ale nieprecyzyjnie. "Ta danina musi być tak przemyślana i wyliczona, aby spełniła swoją rolę, a nie spowodowała pewnych patologii czy perturbacji (...) w zakresie opodatkowania" - dodała.

Zaznaczyła wówczas, że jest możliwość przeznaczenia dochodów budżetu z określonej daniny na rzecz jakiegoś funduszu celowego. "Ważne, żeby został spełniony cel, (...) żeby była określona solidarność, czyli redystrybucja między osobami najzamożniejszymi (...) a pomiędzy tymi osobami, które są bardzo potrzebujące (...) Nie ukrywam, że to bardzo trudne zadanie" - przyznała.

Pytana, dlaczego wydatki na dodatkową pomoc dla niepełnosprawnych nie będą finansowane z obecnych dochodów budżetu, minister powiedziała, że chodzi bowiem o solidarność między grupami społecznymi, tymi wyżej sytuowanymi i zamożniejszymi a tymi słabszymi, który są przedmiotem szczególnej troski. "Ta danina jest oparta na tej koncepcji" - wyjaśniła Czerwińska.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Danina solidarnościowa od najlepiej zarabiających/Fot. Fotolia
Danina solidarnościowa od najlepiej zarabiających/Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »