reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a zasiłek dla bezrobotnych

Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a zasiłek dla bezrobotnych

Osoba podlegająca ubezpieczeniu emerytalnemu z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie może nabyć statusu osoby bezrobotnej. Co w przypadku, gdy taka osoba jest już zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał informację w sprawie posiadania statusu bezrobotnego przez osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jeżeli spełniają warunki określone w art. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych1). Jeżeli nie spełniają warunków, a sprawują taką opiekę, podlegają tylko ubezpieczeniu emerytalnemu - art. 6b ustawy. W celu objęcia tym ubezpieczeniem osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem składają oświadczenie (art. 36 ust. 15 powołanej ustawy). W myśl natomiast art. 13 pkt 13a ustawy osoby te podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu od dnia rozpoczęcia sprawowania opieki  nad dzieckiem, określonego we wskazanym wyżej oświadczeniu, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym oświadczenie zostało złożone, do dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień zakończenia sprawowania opieki. 

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem zobowiązane są zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w oświadczeniu, w tym dotyczących dnia rozpoczęcia i zakończenia sprawowania opieki, w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia (art. 36 ust. 16 powołanej ustawy).

Z chwilą objęcia ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem - osoba sprawująca tę opiekę nie może nabyć lub posiadać statusu osoby bezrobotnej. Jeżeli osoba jest już zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna - to z chwilą objęcia ubezpieczeniem z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. l ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy2), warunkiem do uzyskania i posiadania statusu osoby bezrobotnej jest m.in. niepodleganie, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników.

Z powyższego wynika, że jeśli osoba podlega ubezpieczeniu emerytalnemu z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie może posiadać statusu osoby bezrobotnej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a zasiłek dla bezrobotnych/Fot. Fotolia
Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a zasiłek dla bezrobotnych/Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama