reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych na ogół przyznawane jest na 180 dni. Ustawa dopuszcza jednak możliwość dłuższego pobierania zasiłku, które uzależnione jest od wielu czynników.

Zasiłek dla bezrobotnych 2016

Sprawdź, czy jesteś uprawniony do dłuższego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych!

Prawo do zasiłku na ogół przyznawane jest na 180 dni. Ustawa dopuszcza jednak możliwość dłuższego pobierania zasiłku. Maksymalny okres może wynosić nawet kilkanaście miesięcy.

Wysoka stopa bezrobocia w powiecie

Jednym z czynników decydujących o okresie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych jest stopa bezrobocia na obszarze powiatu zarejestrowanej osoby. W przypadku, gdy stopa bezrobocia przekracza 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, prawo do zasiłku przyznawane jest na 365 dni. Brana jest pod uwagę wysokość bezrobocia w dniu 30 czerwca poprzedniego roku.

Zmiana miejsca zamieszkania w okresie pobierania zasiłku nie wpłynie na okres jego pobierania.

Polecamy produkt: Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego po zmianach przepisów (PDF)

Wiek i staż pracy

Osoby, które rejestrując się w urzędzie pracy, mają ukończone 50 lat i udokumentują co najmniej 20- letni staż pracy, uzyskają prawo do pobierania świadczenia przez rok.

Ukończenie 50. roku życia w trakcie pobierania zasiłku nie wpłynie na okres pobierania zasiłku. Nadal pozostanie to 180 dni.

Bezrobotny rodzic

Rejestrująca się osoba bezrobotna, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek również jest bezrobotny, otrzyma zasiłek na 365 dni. Przy czym musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek: wcześniej zarejestrowany bezrobotny małżonek powinien utracić prawo do zasiłku z powodu upłynięcia okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez małżonka rejestrującego się.

Zasiłek dla bezrobotnych rodziców 2016

Rodzice samotnie wychowujący dzieci do 15 lat również uprawnieni są do dłuższego okresu pobierania zasiłku. W przypadku samotnego wychowywania dzieci nie tylko stan cywilny danej osoby jest tutaj ważny, ale również fakt, czy osoba ta samotnie wychowuje dziecko. W wyroku WSA we Wrocławiu jest mowa o tym, że „samotnie” oznacza bez udziału innej (innych) osób. To oznacza, że nie można każdej osoby mającej dzieci i znajdującej się w stanie wolnym określić jako osobę samotnie wychowującą dziecko.

Poród a zasiłek

Kobiecie, która w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu urodzi dziecko, okres pobierania zasiłku zostanie przedłużony. Wypłatę świadczenia wydłuża się o czas, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych/Fot. Fotolia
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych/Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama