REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych/Fot. Fotolia
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych na ogół przyznawane jest na 180 dni. Ustawa dopuszcza jednak możliwość dłuższego pobierania zasiłku, które uzależnione jest od wielu czynników.

Zasiłek dla bezrobotnych 2016

Autopromocja

Sprawdź, czy jesteś uprawniony do dłuższego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych!

Prawo do zasiłku na ogół przyznawane jest na 180 dni. Ustawa dopuszcza jednak możliwość dłuższego pobierania zasiłku. Maksymalny okres może wynosić nawet kilkanaście miesięcy.

Wysoka stopa bezrobocia w powiecie

Jednym z czynników decydujących o okresie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych jest stopa bezrobocia na obszarze powiatu zarejestrowanej osoby. W przypadku, gdy stopa bezrobocia przekracza 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, prawo do zasiłku przyznawane jest na 365 dni. Brana jest pod uwagę wysokość bezrobocia w dniu 30 czerwca poprzedniego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana miejsca zamieszkania w okresie pobierania zasiłku nie wpłynie na okres jego pobierania.

Polecamy produkt: Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego po zmianach przepisów (PDF)

Wiek i staż pracy

Osoby, które rejestrując się w urzędzie pracy, mają ukończone 50 lat i udokumentują co najmniej 20- letni staż pracy, uzyskają prawo do pobierania świadczenia przez rok.

Ukończenie 50. roku życia w trakcie pobierania zasiłku nie wpłynie na okres pobierania zasiłku. Nadal pozostanie to 180 dni.

Bezrobotny rodzic

Rejestrująca się osoba bezrobotna, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek również jest bezrobotny, otrzyma zasiłek na 365 dni. Przy czym musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek: wcześniej zarejestrowany bezrobotny małżonek powinien utracić prawo do zasiłku z powodu upłynięcia okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez małżonka rejestrującego się.

Zasiłek dla bezrobotnych rodziców 2016

Rodzice samotnie wychowujący dzieci do 15 lat również uprawnieni są do dłuższego okresu pobierania zasiłku. W przypadku samotnego wychowywania dzieci nie tylko stan cywilny danej osoby jest tutaj ważny, ale również fakt, czy osoba ta samotnie wychowuje dziecko. W wyroku WSA we Wrocławiu jest mowa o tym, że „samotnie” oznacza bez udziału innej (innych) osób. To oznacza, że nie można każdej osoby mającej dzieci i znajdującej się w stanie wolnym określić jako osobę samotnie wychowującą dziecko.

Poród a zasiłek

Kobiecie, która w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu urodzi dziecko, okres pobierania zasiłku zostanie przedłużony. Wypłatę świadczenia wydłuża się o czas, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA