| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Opieka nad dzieckiem 2016

Opieka nad dzieckiem 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik-rodzic może korzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w dniach lub godzinach, bez względu na liczbę dzieci. Prawo do zwolnienia pracownik nabywa z dniem podjęcia pracy i zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia.

Czym jest opieka nad dzieckiem?

W każdym roku kalendarzowym pracownik, który jest rodzicem dziecka w wieku do lat 14 ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Potocznie zwolnienie to nazywane jest opieką z tytułu wychowywania dziecka. Przede wszystkim chodzi tu o opiekę nad dzieckiem zdrowym do lat 14 (w przypadku dziecka chorego do lat 14 pracownik-rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy).

Zwolnienie na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci, co oznacza, że maksymalna ilość zwolnienia wynosi 16 godzin lub 2 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Prawo do zwolnienia pracownik nabywa z dniem podjęcia pracy. Jeżeli jednak zwolnienie to nie zostanie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, to pracownik nie może go wykorzystać w roku następnym, czyli z dniem 1 stycznia następnego roku nabywa jedynie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Więcej na ten temat przeczytasz ->>> Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Ile zwolnienia? Wynagrodzenie za czas opieki

Od 2 stycznia 2016 r. w myśl art. 188. § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu->>> Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Jak skorzystać ze zwolnienia - wniosek

Prawo do 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy przysługuje pracownicy albo pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko.

O sposobie wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Co najważniejsze, jest to decyzja wiążąca. Oznacza to, że wybór należy do pracownika - czy chce skorzystać ze zwolnienia w godzinach czy w dniach. W kolejnych latach może on na zmianę wykorzystywać opiekę w dniach lub godzinach.

Rodzic, który we wniosku w danym roku kalendarzowym wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym wniosku nie może wystąpić o wolne w godzinach.

Jeżeli każde z rodziców jest zatrudnione, ze zwolnienia może korzystać tylko jedno z rodziców.

Pisaliśmy o tym ->>>  Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Decyzja pracownika o sposobie wykorzystywania zwolnienia ma moc wiążącą nie tylko dla danego pracodawcy, ale także dla danego roku kalendarzowego, czyli np. w przypadku zmiany pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »