| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Opieka nad dzieckiem 2016

Opieka nad dzieckiem 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik-rodzic może korzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w dniach lub godzinach, bez względu na liczbę dzieci. Prawo do zwolnienia pracownik nabywa z dniem podjęcia pracy i zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia.

Czym jest opieka nad dzieckiem?

W każdym roku kalendarzowym pracownik, który jest rodzicem dziecka w wieku do lat 14 ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Potocznie zwolnienie to nazywane jest opieką z tytułu wychowywania dziecka. Przede wszystkim chodzi tu o opiekę nad dzieckiem zdrowym do lat 14 (w przypadku dziecka chorego do lat 14 pracownik-rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy).

Zwolnienie na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci, co oznacza, że maksymalna ilość zwolnienia wynosi 16 godzin lub 2 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Prawo do zwolnienia pracownik nabywa z dniem podjęcia pracy. Jeżeli jednak zwolnienie to nie zostanie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, to pracownik nie może go wykorzystać w roku następnym, czyli z dniem 1 stycznia następnego roku nabywa jedynie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Więcej na ten temat przeczytasz ->>> Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Ile zwolnienia? Wynagrodzenie za czas opieki

Od 2 stycznia 2016 r. w myśl art. 188. § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu->>> Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Jak skorzystać ze zwolnienia - wniosek

Prawo do 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy przysługuje pracownicy albo pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko.

O sposobie wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Co najważniejsze, jest to decyzja wiążąca. Oznacza to, że wybór należy do pracownika - czy chce skorzystać ze zwolnienia w godzinach czy w dniach. W kolejnych latach może on na zmianę wykorzystywać opiekę w dniach lub godzinach.

Rodzic, który we wniosku w danym roku kalendarzowym wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym wniosku nie może wystąpić o wolne w godzinach.

Jeżeli każde z rodziców jest zatrudnione, ze zwolnienia może korzystać tylko jedno z rodziców.

Pisaliśmy o tym ->>>  Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Decyzja pracownika o sposobie wykorzystywania zwolnienia ma moc wiążącą nie tylko dla danego pracodawcy, ale także dla danego roku kalendarzowego, czyli np. w przypadku zmiany pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »