reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Większość pracowników pracuje w nieodpowiednich warunkach

Większość pracowników pracuje w nieodpowiednich warunkach

Z raportu Fellowes Ergotest wynika, że większość pracowników pracuje w nieodpowiednich warunkach. Pracodawcy narażają ich w ten sposób na utratę zdrowia i zachorowanie na choroby zawodowe. Takie sytuacje przynoszą straty finansowe firmy.

Najnowszy raport Fellowes Ergotest (1) wykazał, że aż 51,6% polskich stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Oznacza to, że większość pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich na poważne schorzenia, a firmę - na straty finansowe. Wzorcowe stanowiska pracy to rzadkość - stanowią 2,4% wszystkich stanowisk.

40% Polaków pracuje przy stanowisku pracy w wydzielonym miejscu z prawidłowo zachowaną - większą niż 80 cm - odległością od innych stanowisk, jednocześnie blisko co czwarty (22,7%) przyznaje, że ma na swoim biurku zbyt mało miejsca na dokumenty. Ponadto, aż 17% wszystkich uczestników badania przyznało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Oprócz dolegliwości związanych z kręgosłupem, do jakich może doprowadzić niedostateczna ilość miejsca na nogi, może również dochodzić do zaburzeń krążenia obwodowego, a w przypadku mężczyzn nawet do impotencji. Tylko 37,5% badanych ma prawidłowo ustawioną wysokość ekranu monitora - górna część ekranu na linii lub lekko poniżej linii wzroku.

Pracodawcy często są nieświadomi kosztów na jakie narażają swoje przedsiębiorstwa przez bagatelizowanie ergonomii w miejscu pracy, np. w postaci kosztów zwolnień chorobowych swoich pracowników. Jak wynika z badania Ergotest, najczęstsze bóle, na jakie narzekają pracownicy polskich biur, to bóle oczu (22% badanych odczuwa je często, 5,1% zawsze), bóle pleców (28,4% - często, 9,3% - zawsze) oraz bóle szyi (22,1% często, 7,6% - zawsze). Ponadto, aż 26,2% badanych nie ma możliwości skorzystania z 5-minutowej przerwy w pracy, a ponad 50% korzysta z niej sporadycznie.

Badania okresowe pracownika biurowego

Wyniki ostatniego badania Ergotest jednoznacznie wskazują na istniejący w polskich firmach problem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ergonomia jest częścią obszaru BHP, często pomijaną. Zasady ergonomii nie są albo znane albo są bagatelizowane przez pracodawców. Warto temu aspektowi poświęcać więcej uwagi, zarówno dla dobra swoich pracowników, jak i całego przedsiębiorstwa.

(1) Ergotest - badanie na zlecenie firmy Fellowes, badające warunki pracy Polaków.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Źródło informacji: Fellowes Polska

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Większość pracowników pracuje w nieodpowiednich warunkach. / Fot. Fotolia
Większość pracowników pracuje w nieodpowiednich warunkach. / Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama