Wysokość odsetek z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE
25 cze 2014
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego, obowiązującą okresie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 30 września 2014 r.
Większe uprawnienia pielęgniarek
25 cze 2014
Podczas 70. posiedzenia sejmu rozpatrzony zostanie rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, który zakłada zwiększenie uprawnień pielęgniarek. Na mocy projektu, pielęgniarki zyskałyby między innymi możliwość wypisywania recept.
W Europie brakuje informatyków
25 cze 2014
W Europie brakuje blisko 300 tysięcy informatyków. Jak wynika z szacunków UE, problem ten będzie się pogłębiał.
Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?
24 cze 2014
Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Czy oznacza to wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego?
Praca w największych korporacjach dla młodych Europejczyków
24 cze 2014
W Lizbonie ogłoszono szczegóły programu Porozumienie dla Młodych, którego efektem będą nowe stanowiska pracy w największych międzynarodowych korporacjach dla młodych Europejczyków.
Szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości" - 27 czerwca 2014 r.
24 cze 2014
Zapraszamy na szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości", które odbędzie się 27 czerwca 2014 r. w Warszawie.
Trudniej o pracę z niskimi kwalifikacjami
24 cze 2014
Według raportu Komisji Europejskiej, osobom słabo wykształconym coraz trudniej znaleźć pracę. W Polsce brakuje jednocześnie fachowców.
Urlopy ojcowskie coraz popularniejsze
23 cze 2014
Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Ojca, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina wszystkim tatom - przyszłym i obecnym - o możliwości korzystania z urlopów na wychowanie dziecka. Urlopy te są wśród pracowników - ojców coraz popularniejsze.
Na rynku pracy brakuje wyspecjalizowanych robotników
23 cze 2014
Przedsiębiorcy skarżą się na brak wykwalifikowanych robotników na rynku pracy. Jak podkreślają, na rynku pracy łatwiej o inżyniera, niż o montera czy spawacza.
ZUS czy OFE - wybór do końca lipca
23 cze 2014
Od 1 kwietnia 2014 r. Polacy mają wybór między ZUS i OFE. Decyzję o tym, gdzie będą przekazywane składki emerytalne należy podjąć do końca lipca tego roku.
Polacy coraz bardziej mobilni w poszukiwaniu zatrudnienia
21 cze 2014
Jak wynika z badań, Polacy sa coraz bardzie mobilni w poszukiwaniu pracy. Ponad połowa specjalistów choć raz w życiu zmieniła miejsce zamieszkania w związku z pracą.
Rządowy program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne do grudnia 2014 r.
21 cze 2014
Nowy europejski paszport umiejętności
20 cze 2014
Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych a sytuacja na rynku pracy
20 cze 2014
Zdaniem Pracodawców RP oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie negatywnie na rynek pracy. Problem tkwi w prawie o zamówieniach publicznych. Nad ozusowaniem umów zleceń pracuje aktualnie sejmowa Podkomisja stała ds. rynku pracy.
Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy
20 cze 2014
Sytuacja na rynku pracy się poprawia. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie najszybciej w przeciągu ostatnich 65 miesięcy. Zatrudnienie w maju również osiągnęło najwyższy wzrost od 2012 r.
Pracownicy coraz bardziej pewni na rynku pracy
19 cze 2014
Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną najszybciej w UE?
18 cze 2014
Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rosną nawet szybciej od wynagrodzeń.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2014 r.
18 cze 2014
17 czerwca 2014 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce z maja tego roku.
Program Rozwoju Kompetencji zamiast Programu Kierunków Zamawianych
18 cze 2014
Absolwenci na rynku pracy nie mają łatwo. Aby zwiększyć ich szanse, rząd stawia na rozwój kompetencji. Dotychczas wspierał kierunki zamawiane.
Urlopy rodzicielskie - pierwszy rok funkcjonowania
17 cze 2014
Urlopy rodzicielskie funkcjonują już rok. 17 czerwca 2013 r. wprowadzono tzw. roczne urlopy macierzyńskie. Do kwietnia 2014 r. skorzystało z nich 128 tys. rodziców.
Oskładkowanie umów zleceń - ocena pracodawców i związków
17 cze 2014
Oskładkowanie umów zleceń znajduje poparcie w ocenie pracodawców i związków. Objęcie składką na ubezpieczenie społeczne umów cywilnoprawnych popierają FZZ, NSZZ "Solidarność", OPZZ, ZRP oraz Konfederacja Lewiatan.
Informatycy i handlowcy oszukiwani
17 cze 2014
Coraz więcej ofert pojawia się na rynku pracy, natomiast wynagrodzenia już tak szybko nie rosną. Najbardziej poszukiwani są informatycy i handlowcy.
Wpływ deregulacji na gospodarkę
16 cze 2014
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniach w działalności gospodarczej. Jaki wpływ na polską gospodarkę będzie miała deregulacja?
Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE
16 cze 2014
Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE jest wysoki. Wyższy wzrost osiągnęły jedynie 3 państwa - Wielka Brytania, Łotwa i Węgry.
Łatwiejszy dostęp do zawodów finansowych od 1 sierpnia - ocena zmian
16 cze 2014
Od 1 sierpnia 2014 r. dostęp do zawodów finansowych, w tym zawodu księgowego i doradcy podatkowego, będzie łatwiejszy. Na czym polegają zmiany? Do czego doprowadzą?
Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych
14 cze 2014
Konfederacja Lewiatan uważa, że wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca jest nieprzemyślane, nieuzasadnione i może negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz konkurencyjność firm.
Krótszy czas pracy pracowników niepełnosprawnych
13 cze 2014
Pracownicy niepełnosprawni będą pracować nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Dotyczy to osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.
Korzystne zasady wznawiania wypłaty emerytur mundurowych
13 cze 2014
Od dnia 12 czerwca 2014 r. wypłata emerytur byłym funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym, wstrzymana z
przyczyn niezależnych od organu emerytalnego (np. gdy uprawniony nie
podał numeru konta lub adresu korespondencyjnego), będzie wznawiana na
korzystniejszych zasadach.
Trudniejsza sytuacja kobiet na rynku pracy
13 cze 2014
90% kobiet twierdzi, że ma trudniejszą sytuację na rynku pracy. Z badania "Polka na rynku pracy" wynika, że są dyskryminowane przez szefów m.in. poprzez wypłacanie niższego wynagrodzenia.
Będą zmiany w ustawie o zawodzie lekarza?
13 cze 2014
Zdaniem RPO potrzebne są zmiany dotyczące klauzuli sumienia w zawodzie lekarza. Nie lekarz, a dyrekcja placówki medycznej powinna informować pacjenta, gdzie może wykonać świadczenie, którego dany lekarz odmówił z powodu własnych poglądów. Czy będą zmiany w ustawie o zawodzie lekarza?
Dziś Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci
12 cze 2014
Dziś (12 czerwca) przypada Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci. Praca najmłodszych nigdy nie powinna zagrażać ich życiu, zdrowiu i nauce. To problem ogólnoświatowy, który sprzyja powstawaniu sytuacji wyzysku ludzi młodych. Jak temu zapobiegać?
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.
12 cze 2014
Minister pracy i polityki społecznej przedłożył Radzie Ministrów propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji
emerytur i rent w 2015 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r. w kwocie 1750 zł?
12 cze 2014
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r. najprawdopodobniej będzie wynosiło 1750 zł. Taką propozycję przedstawił rząd. Zaprezentuje ją Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych do dnia 15 czerwca 2014 r.
Od czerwca nowe emerytury
12 cze 2014
Od czerwca 2014 r. weszły nowe emerytury. Przyznaje się już pierwsze emerytury w powszechnym wieku emerytalnym
przewidzianym dla mężczyzn, z uwzględnieniem - w podstawie ich
obliczenia - środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS, w tym
środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych. Emerytury te
przysługują ubezpieczonym, którzy są członkami OFE i osiągnęli
podwyższony powszechny wiek emerytalny określony dla mężczyzn.
Płaca minimalna na poziomie 1750 zł
11 cze 2014
Płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 1750 złotych. Płaca minimalna na 2015 roku, wynikająca z zapisów ustawowych, wyniosłaby 1731 zł. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby było to 1750
zł. Rząd na posiedzeniu 10 czerwca przyjął propozycję ministerstwa. Jak zaznaczył
premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów, ta podwyżka będzie
wyższa niż wynikałoby to z ustawowego zobowiązania.
Wynagrodzenie za prace sezonowe
11 cze 2014
Maleją stawki za prace sezonowe w rolnictwie, a przybywa lepiej płatnych ofert w budownictwie. Niskie wynagrodzenia zniechęcają Polaków, którzy częściej szukają pracy sezonowej za granicą. Do Polski przyjeżdżają za to pracownicy ze Wschodu – już nie tylko z Ukrainy i Białorusi, ale nawet z Uzbekistanu.
Mniej ofert pracy w Internecie
11 cze 2014
Jak wynika z badania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, liczba pojawiających się ofert pracy w Internecie spada. Czy oznacza to zahamowanie poprawy na rynku pracy?
Warsztat praktyczny "Trudne przypadki w rozliczaniu wynagrodzeń w 2014 roku" - 17 czerwca 2014 r.
11 cze 2014
Zapraszamy na warsztat praktyczny "Trudne przypadki w rozliczaniu wynagrodzeń w 2014 roku", który odbędzie się 17 czerwca 2014 r. w Warszawie.
Zimne napoje dla pracowników w upalne dni
10 cze 2014
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, o obowiązku dostarczania
pracownikom bezpłatnych napojów w czasie upałów. Rzeczniczka Inspekcji
Danuta Rutkowska podkreśla, że zimne napoje powinny być dostarczane bez
ograniczeń.
Skuteczność urzędów pracy
10 cze 2014
Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, 63 proc. osób bezrobotnych w 2013 r. znalazło pracę dzięki współpracy z urzędami pracy. Jeszcze 5 lat temu skuteczność urzędów wynosiła 53 proc.
Co piąty pracodawca zwiększy wynagrodzenia
10 cze 2014
Od początku roku podwyżki wprowadził co trzeci przedsiębiorca, a zamierza to zrobić kolejne 20 proc. W przyszłym roku wzrośnie również płaca minimalna.
Zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych?
09 cze 2014
Podczas drugiego dnia 69. posiedzenia sejmu posłowie zajęli się między innymi projektem ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Projekt ten przewiduje m.in. zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych.
Kto skorzysta z "gwarancji dla młodzieży"
09 cze 2014
„Gwarancje dla młodzieży” to program wsparcia młodych na rynku pracy. Program ten zaczął już funkcjonować.
Spadek bezrobocia w maju
09 cze 2014
Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, liczba bezrobotnych w maju zmniejszyła się o ponad 86 tys. osób. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys. mniej osób niż przed rokiem.
Szkolenie "Zaawansowane kompendium prawa pracy 2014" 16-17 czerwca 2014 r.
09 cze 2014
Zapraszamy na szkolenie "Zaawansowane kompendium prawa pracy 2014", które odbędzie się w dniach 16-17 czerwca 2014 r. w Warszawie.
Prawo rozwiedzionego małżonka do renty rodzinnej po zmarłym byłym małżonku
06 cze 2014
26 maja 2014 r. został ogłoszony i z tym dniem wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym Trybunał orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów uzależniających uprawnienie małżonki rozwiedzionej do uzyskania renty rodzinnej od wymogu posiadania w dniu śmierci męża prawa do alimentów z jego strony ustalonych wyłącznie wyrokiem lub ugodą sądową
Polskie firmy chętnie zatrudniają Polaków zamieszkałych za granicą
06 cze 2014
Polskie firmy prowadzące działalność również poza granicami kraju chętnie zatrudniają mieszkających i studiujących za granicą Polaków. Takie osoby znają lokalne środowisko, język i zwyczaje, są więc wyjątkowo cenni dla pracodawców. Tym sposobem Polacy zamieszkali i pracujący za granicą, mogą w dalszym ciągu przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki narodowej.
Kontakt z ZUS-em także przez pocztę
06 cze 2014
W poszczególnych placówkach Poczty Polskiej zainstalowano zusomaty, za pośrednictwem których możliwe jest złożenie dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej oraz uzyskanie informacji na temat ubezpieczeń społecznych.
Konieczność regulacji dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych
06 cze 2014
Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w publicznej służbie zdrowia to kilka, a niekiedy nawet kilkanaście miesięcy. Brak regulacji w zakresie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych hamuje rozwój rynku prywatnych ubezpieczeń, a przez to zmusza wiele osób do długiego czekania lub ponoszenia wysokich kosztów leczenia w prywatnej służbie zdrowia. Rocznie Polacy wydają na leczenie z własnej kieszeni 35 mld zł. Tylko 700 tys. Polaków posiada prywatne polisy.
Wysokość premii dla pracodawcy za przyjęcie na staż bezrobotnego
05 cze 2014
Premia dla pracodawcy za przyjęcie na staż bezrobotnego wynosi od 1 czerwca 1513,50 zł. Bezrobotny natomiast otrzyma ryczałt z tytułu kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania stażu łącznie w wysokości 605,40 zł.