REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem z płacą minimalną dla polskich przewoźników

REKLAMA

REKLAMA

Problem ze stosowaniem niemieckiej płacy minimalnej do polskich kierowców nadal nie został rozwiązany. Podobne rozwiązanie planuje wprowadzić Francja. Właściciele polskich firm wykonujących przewozy międzynarodowe zorganizowali protest przed niemiecką i francuską ambasadą.

Na połączonym posiedzeniu sejmowych Komisji: Infrastruktury, Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Unii Europejskiej w dniu 3 marca omawiano temat działań rządu związanych z niemieckim obowiązkiem stosowania płacy minimalnej dla polskich kierowców. W posiedzeniu reprezentowani byli przedstawiciele Pracodawców RP i Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązek stosowania krajowej płacy minimalnej dla polskich kierowców w Niemczech to problem, który wciąż nie znalazł właściwego rozwiązania. Komisja Europejska prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, dotyczące zgodności niemieckiej ustawy z prawem unijnym. Rząd niemiecki złożył w tej sprawie 3 marca br. wyjaśnienia, które będą przedmiotem analizy.

W chwili obecnej stosowanie ustawy zostało przez stronę niemiecką zawieszone. Jednak zgodnie z informacjami napływającymi od przewoźników niemieckie służby celne nie zaprzestały prowadzenia kontroli. Jednocześnie niemieccy kontrahenci i zleceniodawcy nadal wymagają od polskich przewoźników podpisywania oświadczeń o stosowaniu się do niemieckiej ustawy, uzasadniając to zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego.

Zawieszenie niemieckiej płacy minimalnej - ocena pracodawców

REKLAMA

Wprowadzony przez Niemcy obowiązek stosowania płacy minimalnej dla przewoźników z innych krajów stał się niestety niepokojącym precedensem. Także rząd francuski przyjął wstępną propozycję wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia – w wysokości 9,61 euro za godzinę. Podobne pomysły pojawiają się także w Belgii i Włoszech. Wprowadzanie takich rozwiązań przez kolejne kraje UE byłoby zupełnym zaprzeczeniem idei swobodnego przepływu towarów i usług na europejskim rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach protestu przeciwko tym protekcjonistycznym działaniom właściciele polskich firm wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe zorganizowali 4 marca przed ambasadami Niemiec i Francji protest przeciwko objęciu polskich kierowców przepisami o płacy minimalnej. W trakcie protestu przekazali Ambasadorom obu krajów petycję do Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Prezydenta Francji François Hollande’a.

Zadaj pytanie na FORUM

Jacek Brzozowski, Doradca Prezydenta Pracodawców RP

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

REKLAMA