REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie masowego powrotu emigrantów

REKLAMA

Mimo problemów na rynku pracy w Europie nie będzie masowego napływu osób wracających do kraju. Wracający emigranci ze względu na stosunkowo niskie płace potraktują powrót jako przystanek przed poszukiwaniami atrakcyjnej pracy za granicą.

Polski rynek produkcji zmagający się do niedawna z niedoborem pracowników i specjalistów z wielu dziedzin jak: pracownicy produkcji, operatorzy maszyn, elektronicy, informatycy itp. wciąż jest odporny na drastyczne skutki kryzysu. Dzieje się tak m.in. ze względu na stały popyt wewnętrzny i wysoką konsumpcję. W takich warunkach działa też wciąż znaczna część polskiego rynku - w tym branża dóbr szybko zbywalnych FMCG, wydobywcza i energetyczna, logistyka czy transport.

REKLAMA

Autopromocja

Firmy, które działają w branżach wciąż dobrze prosperujących, efektywnie gospodarują kosztami osobowymi, jednocześnie starając się utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia, szczególnie w kluczowych obszarach. W skrajnych sytuacjach przesuwają wartościowych pracowników z mniej rentownych działów czy spółek w miejsca, gdzie wciąż osiągane są wysokie wskaźniki popytu i przychodów.

W ramach organizacji wielozakładowych i wielobranżowych będzie raczej występować migracja pracowników wewnątrz organizacji, co wśród firm patrzących na kryzys w perspektywie jego osłabnięcia już w końcu 2009 roku może wpłynąć pozytywnie na utrzymanie dynamiki rozwoju.

Polska jest też wciąż atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, o czym świadczy tworzenie nowych zakładów, np. w strefach ekonomicznych w branży elektronicznej czy informatycznej. Przykładem są tu inwestycje koncernu Dell w Łodzi czy LG we Wrocławiu.

Fakt powiązania firm z koncernami światowymi, które odczuły drastycznie skutki kryzysu, mógł mimo sukcesu i stabilności gospodarki w Polsce odbić się na ich kondycji i polityce. Głównie chodzi tu o przemysł motoryzacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W takich wypadkach nie zawsze najważniejsze decyzje o rozwoju firmy zależą od lokalnych władz spółek. Stąd zaczynają występować zwolnienia grupowe. Najbardziej zagrożone firmy bronią się przed utratą pracowników, ograniczając czas pracy czy likwidując zmiany.

Jednak w takich branżach, jak motoryzacja czy budownictwo, bezrobotnych będzie przybywać i trudno będzie im znaleźć pracę w kraju. Nie można też sądzić, że wielu z nich przebranżowi się - raczej, mimo kryzysu w Europie, poszukają pracy za granicą.

Mimo problemów na rynku pracy np. Wielkiej Brytanii, trudno też spodziewać się masowego napływu osób powracających do kraju. W pewnych przypadkach jakaś grupa emigrantów zarobkowych może się na to zdecydować, ale ze względu na stosunkowo niskie wynagrodzenia w Polsce takie osoby, jeśli podejmą pracę, to raczej przejściowo. Polska będzie więc dla większości z nich przystankiem przed poszukiwaniami atrakcyjnej pracy w Europie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA