Wpływ deregulacji na gospodarkę
REKLAMA
Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP
REKLAMA
Rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniach w działalności gospodarczej. – Zaproponowane zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia biurokracji poprzez ograniczenie obowiązków informacyjnych i administracyjnych przedsiębiorców. To zaś powinno w konsekwencji poprawić ich płynność finansową – mówi Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.
Zobacz: Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE
Deregulacja, która może być realnym wsparciem dla firm zamierzających rozpocząć nowe inwestycje, stanowi kontynuację działań zapoczątkowanych w resorcie gospodarki kilka lat temu. W czwartym pakiecie deregulacji przewidziano m.in. zmniejszenie obowiązków płatników w zakresie ZUS, zwiększenie dostępności ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, poszerzenie dostępu do orzeczeń sądowych oraz zmiany umożliwiające składanie oświadczeń, w miejsce dotychczas wymaganych zaświadczeń.
Jednymi z ważniejszych projektowanych zmian są: skrócenie czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu na rozliczenie podatku VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). W wyniku tej zmiany polskie porty będą mogły zacząć konkurować z ich zagranicznymi odpowiednikami. Ponadto resort gospodarki chciałby także, aby dłuższy termin rozliczania VAT objął nie tylko certyfikowanych importerów, lecz także tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się za ich pośrednictwem. Niestety Ministerstwo Finansów jest na razie przeciwne takiemu rozwiązaniu.
Zadaj pytanie: Forum
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat