Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych
REKLAMA
Wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki
Wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca, co przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, należy uznać za nieprzemyślane, nieuzasadnione i mogące negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz na konkurencyjność przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA
Polecamy: Unia uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek
Zawody deficytowe/nadwyżkowe
Uzasadnienie tej zmiany jest formułowane na podstawie danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej określonych w „Monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych". Zbierane one są z powiatowych urzędów pracy i uwzględniają tylko i wyłącznie oferty pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników do Powiatowych Urzędów Pracy (PUP). Dotychczasowe doświadczenia związane z efektywnością działań publicznych służb zatrudnienia w pośrednictwie pracy powodują, że pracodawcy w procesie rekrutacji pomijają PUP-y. Przy rekrutacji pracowników w tych zawodach zdecydowanie częściej wykorzystywane są inne formy pozyskiwania pracowników, chociażby bezpośrednie kontakty ze szkołami i biurami karier. Dane dotyczące "zawodów deficytowych/nadwyżkowych" nie mogą stanowić jedynego źródła informacji o rynku pracy, gdyż nie są miarodajne i nie można na ich podstawie formułować wiarygodnych wniosków na temat sytuacji na rynku pracy.
Ale nawet z tych danych wynika, że zawód opiekunki dziecięcej znalazł się na 16 pozycji wśród zawodów, do których najbardziej poszukuje się pracowników. W 2012 roku braki w tym zawodzie oszacowano na - 1280 osób Natomiast zarówno w publikacji za 2012, jak i 2013 r. wśród zawodów nadwyżkowych (o większej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych niż ofert pracy) nie znalazły się zawody asystenta stomatologicznego oraz technika farmacji.
Negatywny wpływ na dostępność usług farmaceutycznych i produktów leczniczych
Zdaniem Konfederacji Lewiatan likwidacja zawodu technika farmaceutycznego negatywnie wpłynie na dostępność usług farmaceutycznych i produktów leczniczych - zwłaszcza na terenach wiejskich. Wzrosną również koszty funkcjonowania aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej w związku z koniecznością zatrudnienia farmaceutów do czynności, które do tej pory wykonują technicy farmaceutyczni (czyli osoby wykonujące zawód średniego personelu medycznego).
Technik farmaceutyczny
Warto pamiętać, że szkoły kształcące techników farmaceutycznych z wieloletnią tradycją mają do tego świetnie przygotowane pracownie i kadrę. W obliczu słabnącego znaczenia wykształcenia wyższego i problemów absolwentów szkół wyższych ze znalezieniem pracy, zamykanie możliwości kształcenia zawodowego w branży medycznej utrudni wielu młodym ludziom drogę do zdobycia zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym w czasie krótszym niż na studiach. Również odsuwanie wejścia na rynek pracy jest niekorzystne z punktu widzenia gospodarki.
Asystentka stomatologiczna
Nie maleje również zainteresowanie kształceniem w zawodzie asystentki stomatologicznej, a lekarze stomatolodzy są bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy i umiejętności zdobytych przez asystentki. Roczny cykl kształcenia zapewnia nabycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i umożliwia szybsze wejście na rynek pracy. W środowisku pracodawców rośnie zainteresowanie współpracą ze szkołami i zatrudnianiem asystentek stomatologicznych. W tym zakresie również w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia brak jest określenia racjonalnych przesłanek do wykreślenia tego zawodu (poza wzmianką, iż jest zawodem pokrewnym dla wspomnianego zawodu higienistka stomatologiczna).
Opiekunka dziecięca
Dziwi też wycofanie z klasyfikacji zawodów opiekunki dziecięcej, szczególnie w obliczu ciągłego deficytu personelu wychowania przedszkolnego. Na rynku pracy zauważalny jest wzrost popytu na tego rodzaju usługi. Do wykonywania odpowiedzialnych zadań związanych z opieką nad dziećmi, dotyczących tak opieki, jak i wychowania konieczne jest właściwe przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Umożliwienie uzyskania kwalifikacji w szkołach policealnych daje szanse osobom dorosłym zdobycia wiedzy i umiejętności, które oprócz pewnych predyspozycji są konieczne w procesie opieki nad dziećmi, a dotychczasowe kształcenie w zawodzie opiekunki dziecięcej umożliwia także przygotowanie do opieki nad dzieckiem chorym czy niepełnosprawnym.
Zadaj pytanie: Forum
Usunięcie tego zawodu spowoduje zwiększenie „szarej strefy", a osoby zatrudniające opiekunki stracą szansę na zaoferowanie pracy osobom o fachowych kwalifikacjach. Ponadto ograniczony dostęp do opieki nad dziećmi utrudni godzenie życia zawodowego z prywatnym, a kobiety będą miały większe problemy z powrotem na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka. Jest to działanie dokładnie odwrotne do deklarowanego przez rząd w ramach szeroko pojętej polityki prorodzinnej.
Źródło: Konfederacja Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat