REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan uważa, że wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca jest nieprzemyślane, nieuzasadnione i może negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz konkurencyjność firm.

Wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki

Wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca, co przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, należy uznać za nieprzemyślane, nieuzasadnione i mogące negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz na konkurencyjność przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Unia uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek

Zawody deficytowe/nadwyżkowe

Uzasadnienie tej zmiany jest formułowane na podstawie danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej określonych w „Monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych". Zbierane one są z powiatowych urzędów pracy i uwzględniają tylko i wyłącznie oferty pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników do Powiatowych Urzędów Pracy (PUP). Dotychczasowe doświadczenia związane z efektywnością działań publicznych służb zatrudnienia w pośrednictwie pracy powodują, że pracodawcy w procesie rekrutacji pomijają PUP-y. Przy rekrutacji pracowników w tych zawodach zdecydowanie częściej wykorzystywane są inne formy pozyskiwania pracowników, chociażby bezpośrednie kontakty ze szkołami i biurami karier. Dane dotyczące "zawodów deficytowych/nadwyżkowych" nie mogą stanowić jedynego źródła informacji o rynku pracy, gdyż nie są miarodajne i nie można na ich podstawie formułować wiarygodnych wniosków na temat sytuacji na rynku pracy.

Ale nawet z tych danych wynika, że zawód opiekunki dziecięcej znalazł się na 16 pozycji wśród zawodów, do których najbardziej poszukuje się pracowników. W 2012 roku braki w tym zawodzie oszacowano na - 1280 osób Natomiast zarówno w publikacji za 2012, jak i 2013 r. wśród zawodów nadwyżkowych (o większej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych niż ofert pracy) nie znalazły się zawody asystenta stomatologicznego oraz technika farmacji.

Negatywny wpływ na dostępność usług farmaceutycznych i produktów leczniczych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan likwidacja zawodu technika farmaceutycznego negatywnie wpłynie na dostępność usług farmaceutycznych i produktów leczniczych - zwłaszcza na terenach wiejskich. Wzrosną również koszty funkcjonowania aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej w związku z koniecznością zatrudnienia farmaceutów do czynności, które do tej pory wykonują technicy farmaceutyczni (czyli osoby wykonujące zawód średniego personelu medycznego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technik farmaceutyczny

Warto pamiętać, że szkoły kształcące techników farmaceutycznych z wieloletnią tradycją mają do tego świetnie przygotowane pracownie i kadrę. W obliczu słabnącego znaczenia wykształcenia wyższego i problemów absolwentów szkół wyższych ze znalezieniem pracy, zamykanie możliwości kształcenia zawodowego w branży medycznej utrudni wielu młodym ludziom drogę do zdobycia zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym w czasie krótszym niż na studiach. Również odsuwanie wejścia na rynek pracy jest niekorzystne z punktu widzenia gospodarki.

Asystentka stomatologiczna

Nie maleje również zainteresowanie kształceniem w zawodzie asystentki stomatologicznej, a lekarze stomatolodzy są bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy i umiejętności zdobytych przez asystentki. Roczny cykl kształcenia zapewnia nabycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i umożliwia szybsze wejście na rynek pracy. W środowisku pracodawców rośnie zainteresowanie współpracą ze szkołami i zatrudnianiem asystentek stomatologicznych. W tym zakresie również w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia brak jest określenia racjonalnych przesłanek do wykreślenia tego zawodu (poza wzmianką, iż jest zawodem pokrewnym dla wspomnianego zawodu higienistka stomatologiczna).

Opiekunka dziecięca

Dziwi też wycofanie z klasyfikacji zawodów opiekunki dziecięcej, szczególnie w obliczu ciągłego deficytu personelu wychowania przedszkolnego. Na rynku pracy zauważalny jest wzrost popytu na tego rodzaju usługi. Do wykonywania odpowiedzialnych zadań związanych z opieką nad dziećmi, dotyczących tak opieki, jak i wychowania konieczne jest właściwe przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Umożliwienie uzyskania kwalifikacji w szkołach policealnych daje szanse osobom dorosłym zdobycia wiedzy i umiejętności, które oprócz pewnych predyspozycji są konieczne w procesie opieki nad dziećmi, a dotychczasowe kształcenie w zawodzie opiekunki dziecięcej umożliwia także przygotowanie do opieki nad dzieckiem chorym czy niepełnosprawnym.

Zadaj pytanie: Forum

Usunięcie tego zawodu spowoduje zwiększenie „szarej strefy", a osoby zatrudniające opiekunki stracą szansę na zaoferowanie pracy osobom o fachowych kwalifikacjach. Ponadto ograniczony dostęp do opieki nad dziećmi utrudni godzenie życia zawodowego z prywatnym, a kobiety będą miały większe problemy z powrotem na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka. Jest to działanie dokładnie odwrotne do deklarowanego przez rząd w ramach szeroko pojętej polityki prorodzinnej.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA