REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]
Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? Jak wygląda dialog społeczny i czy Polacy lubią związki zawodowe? W programie Gość Infor.pl z przewodniczącym OPZZ Konfederacja Pracy Michałem Lewandowskim rozmawiała Dorota Mandes.

REKLAMA

Autopromocja

Czy koszty wolnej Wigilii to zmartwienie pracowników?

"To nie jest tak, że jeśli w Wigilię będzie wolny dzień to pieniądze z gospodarki wyparują" - powiedział Michał Lewandowski przewodniczący OPZZ Konfederacja Pracy. Przewodniczący zauważył, że w wielu miejscach pracownicy w Wigilię są już myślami przy świątecznym stole, a praca często odbywa się "na pół gwizdka". Duże sieci handlowe przestawiły się już na inny tryb funkcjonowania i wolne niedziele nie są już problemem dla konsumentów. "Tak jak przyzwyczailiśmy się do wolnych niedziel, tak przyzwyczaimy się do wolnej Wigilii" - powiedział. - "Każdy dzień wolny dla pracownika to zbliżanie się do europejskich standardów".

Czterodniowy dzień pracy - czy jest na to szansa?

Zapytany o czterodniowy tydzień pracy Michał Lewandowski w programie powiedział, że na ten moment nie ma żadnych konkretnych propozycji dotyczących tego tematu. "Pomysł ten jest na ten moment na poziomie abstrakcji". Zauważył, że temat pojawia się hasłowo, ale nie dzieje się z nim nic, co byłoby przyczynkiem do dyskusji.

Praca platformowa - nowe regulacje

Przewodniczący w programie opowiedział o problemach i wyzwaniach pracowników platform internetowych, którzy doczekali się wreszcie dyrektywy europejskiej, która będzie regulowała ich zatrudnianie. "W przypadku pracy platformowej ma namacalnego pracodawcy, z którym można porozmawiać i ustalać warunki funkcjonowania" - powiedział Lewandowski w programie. Wszystkim zajmuje się algorytm. Większość pracowników pracuje na umowy cywilnoprawne i w dodatku musi ponosić koszty, np. wypożyczenia roweru. Dyrektywa po implementacji ma zakładać m.in., że kurierzy będą mogli - po stwierdzeniu, że ich praca spełnia wymogi umowy o pracę - będą mogli taki stosunek pracy zawrzeć.

Dialog społeczny - czy istnieje?

Przewodniczący zapytany o to, czy istnieje dialog społeczny w Polsce powiedział, że pracownicy i pracodawcy podchodzą do związków zawodowych "podchodzą jak pies do jeża". To pokazuje, jak społeczeństwo jest kształtowane już w szkole. "Uczymy się jak założyć firmę, a bardzo mało mówmy o tym jak wygląda rynek pracy, co to jest kodeks pracy...".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już ostatni raz w 2024 r. Pewna grupa pracowników bardzo się cieszy!

To już ostatni raz w 2024 r. Pewna grupa pracowników bardzo się cieszy! Inni mniej. Ale jak będzie wyglądała sytuacja w 2025 r.? Wciąż czekamy na decyzję Prezydenta RP i jego podpis, w kwestii zmiany tej jednej z kluczowych ustaw dla polskiego prawa pracy.

Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? Jak wygląda dialog społeczny i czy Polacy lubią związki zawodowe? W programie Gość Infor.pl z przewodniczącym OPZZ Konfederacja Pracy Michałem Lewandowskim rozmawiała Dorota Mandes.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy już od 19 marca 2025 r. Dojdą nowe urlopy

Rodzice wcześniaków i rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni. 19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy.

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2024 roku

5,38 zł to wysokość dodatku za pracę w nocy w grudniu 2024 roku. Dodatek jest niższy niż w listopadzie dokładnie o 28 groszy. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

REKLAMA

ZUS wypłaci emerytury i renty przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię obsługa klientów potrwa krócej

Seniorzy, których termin płatności emerytury wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. Świadczenie otrzymają przed Bożym Narodzeniem.

ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

REKLAMA