REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca tylko taka, którą da się dopasować do własnego stylu życia, na pewno nie na odwrót. Zetki w swoich wyborach w kwestii pracy nie idą na kompromisy

Dla pokolenia Zet fundamentem jest work-life balans, pracę podejmują tylko taką, która jest zgodna z ich stylem życia
Dla pokolenia Zet fundamentem jest work-life balans, pracę podejmują tylko taką, która jest zgodna z ich stylem życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zetki, nowe pokolenie mają bardzo radykalne oczekiwania co do pracy.według raportów, to ona musi się dostosować do życia prywatnego. Co drugi kandydat z tego pokolenia odrzucił pracę, która nie zgadzała się z osobistymi wartościami lub uniemożliwiałaby zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym. Według raportów to praca  musi się dostosować do życia prywatnego Zetki, a nie na odwrót.

Człowiek dysponuje ograniczonym budżetem czasu, który przeznacza na pracę zawodową, obowiązki domowe czy rodzinne, hobby, relaks i wypoczynek.
Jak podkreśla dr Marzena Syper-Jędrzejak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, zmiany stylu życia, rosnący poziom zamożności społeczeństwa i rozwój nowych technologii decydują o tym, jak spędzamy wolny czas – i ile go mamy.
– Dodatkowo rozwój technologii, możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca, powoduje, że granice pomiędzy życiem zawodowym, a pozazawodowym stają się coraz bardziej płynne – podkreśla ekspertka.

REKLAMA

Autopromocja

Work-life balance dla najmłodszych generacji pracowników to fundament

Poprzednie pokolenia pracowników próbowały walczyć o zachowanie równowagi praca-życie. Teraz na rynek pracy wchodzą przedstawiciele najmłodszych generacji – obecni absolwenci szkół średnich i wyższych z zupełnie nowym podejściem do elastyczności pracy czy równowagi między pracą a życiem osobistym (work-life balance). 

Jak wskazuje ekspertka, raport opracowany w tym roku przez Hays Poland i Fundację OFF School wskazuje, że przedstawiciele najmłodszych generacji wchodzący na rynek pracy kładą szczególny nacisk na work-life balance.
Dla nich bardzo ważny jest dobrostan, zarówno psychiczny, jak i społeczny. Przykładowo, wielu młodych pracowników wyraziło wprost chęć dostosowania pracy do swojego stylu życia – w czym wspierają ich technologie umożliwiające pracę zdalną oraz elastyczne godziny pracy.

Z kolei według najnowszego badania Deloitte, aż 86% przedstawicieli pokolenia Z podkreśla, że poczucie celu i wartości jest bardzo istotne dla ich zadowolenia z pracy oraz dobrostanu. W dodatku 50% młodych pracowników i kandydatów odrzuciło zadania lub oferty pracodawców, które nie zgadzały się z ich osobistymi wartościami lub uniemożliwiałyby zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym.
ednym słowem – praca musi mieć swój sens i nie kolidować ze zdrowiem psychicznym i społecznym. W raporcie FlexJobs podkreśla się, że młodzi pracownicy preferują elastyczność zawodową, a pracę w pełni zdalną uważają za najbardziej pożądany układ – zauważa dr Marzena Syper-Jędrzejak.

Bycie online nie do przyjęcia, bo źle wpływa na dobrostan

REKLAMA

Kolejny problem z balansowaniem życia, to przenikanie sfer życia zawodowego i prywatnego. „Winna” jest tutaj technologia, która z jednej strony umożliwia elastyczność, ale z drugiej - może prowadzić do efektu ciągłego bycia „online” i trudności w odłączeniu się od obowiązków zawodowych. W raporcie Deloitte 52% pracowników stwierdziło, że technologia sprawia, iż czują się zobowiązani do pracy nawet po godzinach, co wpływa źle na ich dobrostan.
W odpowiedzi na wyzwania, firmy zaczynają wprowadzać różne środki zaradcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z najczęściej wdrażanych rozwiązań jest wyłączanie powiadomień poza godzinami pracy, szczególnie w branżach opierających się na stałej dostępności, które zaczynają dostrzegać potrzebę wyznaczania granic i oferują pracownikom możliwość odcięcia się od obowiązków zawodowych po zakończeniu pracy – mówi dr Marzena Syper-Jędrzejak.
Jako przykład wskazje SAP, który wprowadził politykę, która umożliwiającą pracownikom ustawienie automatycznych odpowiedzi na e-maile poza godzinami pracy, a także promuje aktywne dbanie o zdrowie psychiczne przez ograniczenie godzin pracy do określonych ram.

Prywatne przerwy w pracy, bez uzgodnień z pracodawcą

Badania Deloitte pokazują, że młodsze pokolenia częściej podejmują działania aby chronić swoje zdrowie psychiczne, np. poprzez robienie sobie nieformalnych przerw, organizowanie sobie czasu wolnego, ale bez oficjalnego powiadamiania pracodawcy czy brania zwolnienia lekarskiego.
Około 36% przedstawicieli młodych pracowników skorzystało z przynajmniej jednej takiej przerwy w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do 27% przedstawicieli pokolenia X.
– Badani pracownicy zaznaczali, że podejmowanie takich działań w trosce o dobrostan i komfort jest dla niech akceptowalne, nawet gdyby miałoby skutkować potencjalnym niezadowoleniem pracodawcy – zauważa ekspertka.

Pracodawca nie dając wsparcia ryzykuje: w jaki sposób?

Wśród młodych pracowników coraz częściej pojawia się oczekiwanie, że pracodawca zaoferuje im wsparcie w dbaniu o zdrowie psychiczne oraz w zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym.
Ekspertka wskazuje, iż pracodawcy, którzy ignorują te potrzeby, ryzykują utratę wartościowych talentów, ponieważ młodsze pokolenia chętniej odrzucają oferty, które nie oferują wystarczającej elastyczności i wsparcia.

– W firmach pojawiają się inicjatywy edukacyjne uczące zarządzania czasem, zarządzania stresem czy stosowanie technik mindfulness. Celem tych działań jest pomoc pracownikom w zachowaniu równowagi i odzyskaniu kontroli nad swoim czasem – mówi dr Marzena Syper-Jędrzejak.
Tegoroczne badania, prowadzone przez zespół koordynowany przez dr hab. Katarzynę Wojtaszczyk, prof. UŁ na Wydziale Zarządzania UŁ, wyraźnie potwierdzają tę tendencję.
Przebadanych zostało ponad 450 młodych ludzi z całej Polski, w wieku 20-23 lat, pracujących (część z nich łączyła pracę zawodową z edukacją).

Wyniki wskazują, że polscy dwudziesto- oraz dwudziestokilkulatkowie uznają jako „atrakcyjnego pracodawcę” tego, który zapewnia różne rozwiązania work-life balance w pracy. Z oferowanych im różnych rozwiązań, cenią sobie zwłaszcza elastyczne warunki i czas pracy oraz umożliwianie szeroko pojętego rozwoju – podsumowuje dr Marzena Syper-Jędrzejak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

REKLAMA

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

REKLAMA

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

REKLAMA