| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Znikome wsparcie osób w przedziale wiekowym 50+ w procesie zatrudnienia

Znikome wsparcie osób w przedziale wiekowym 50+ w procesie zatrudnienia


Brak skutecznych instrumentów w procesie aktywizacji zawodowej osób należących do przedziału wiekowego 50+ ociera się o zjawisko wykluczenia z procesu zatrudnienia. Ci, którym uda się skorzystać z obecnie funkcjonujących instrumentów narażają się na wykorzystywanie przez pracodawcę.

Łamanie stereotypów

Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG, prowadzi program "Zatrudnienie Fair Play". Jak mówi IAR Anna Szcześniak z Instytutu, ten program ma na celu uświadomienie pracodawców, że osoby starsze nie są gorszymi pracownikami niż osoby młode. Przeciwnie, mają ogromne doświadczenie zdobyte w ciągu wielu lat pracy.

Nie jest też prawdą, że częściej niż młodzi korzystają na przykład ze zwolnień lekarskich. Jak mówi, młodsze osoby mają pod opieką dzieci, kobiety w wieku rozrodczym korzystają z urlopów macierzyńskich, wychowawczych, przebywają na zwolnieniach lekarskich w związku z oczekiwaniem na dziecko. Także ojcowie coraz częściej również uczestniczą w narodzinach i wychowywaniu swoich dzieci, co jest objawem pozytywnym i cieszy - zwraca uwagę Anna Szcześniak.

Przeczytaj także: Urlop wychowawczy

Poniżej średniej europejskiej

W Polsce mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata. Pod koniec ubiegłego roku rząd przyjął założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-20. Zaplanował, że wyda między innymi na aktywizację zawodową osób 50+, 280 milionów złotych. Rząd liczy też, że wprowadzana reforma urzędów pracy poprawi skuteczność zatrudniania osób starszych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »