Obniżka wynagrodzenia chorobowego dla służb mundurowych utrzymana przez senat
Obniżka wynagrodzenia chorobowego
Senat utrzymał obniżkę wynagrodzenia funkcjonariuszy służb mundurowych za czas choroby. Po wejściu ustawy w życie żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR-u, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia.
Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia
Rozkład głosów
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 51 senatorów, głównie z PO. Przeciw - 25 senatorów z PiS. Wcześniej w głosowaniu odrzucono wniosek senatora Roberta Mamątowa z PiS o odrzucenie ustawy w całości. - To jest zła ustawa - mówi Mamątow. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową tłumaczy, że funkcjonariusze powinni za swą pracę otrzymywać godne wynagrodzenie. Dodaje, że - tego się tą ustawą nie osiągnie -. W ocenie Mamątowa obniżka uposażenia zniechęci młodych ludzi do podejmowania pracy. Tymczasem - bez dobrze działających służb państwo jest niewydolne, społeczeństwo nie ma ochrony i nie może czuć się bezpiecznie - powiedział senator.
Uzasadnienie
Andrzej Owczarek, senator PO powiedział IAR, że nie ma powodu, by funkcjonariusze dostawali wyższe wynagrodzenie za czas choroby niż pozostali pracownicy. Dodał, że zgodnie z ustawą, za zwolnienie związane z wykonywaną pracą nadal otrzymają oni pełne wynagrodzenie, a obniżka uposażenia nie będzie liczona do emerytury. W opinii senatora, sytuacja w której znajdą się mundurowi po wejściu ustawy w życie, nadal będzie lepsza, niż pracowników, którym chorobowe wypłaca ZUS.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePracom nad ustawą, od samego początku towarzyszył protest funkcjonariuszy. Związki zawodowe służb mundurowych już zapowiedziały skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wcześniej musi ją zaakceptować prezydent.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: