| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Problemy dotyczące zatrudnienia Romów

Problemy dotyczące zatrudnienia Romów

Romowie poszukujący zatrudnienia w Polsce napotykają liczne problemy. Dlaczego Romowie nie mogą znaleźć pracy?

Brak wykształcenia i stereotypy

Brak konkretnego wykształcenia i stereotypy. To wciąż największe przeszkody dla Romów w znalezieniu zatrudnienia. Większość czynnych zawodowo osób romskiego pochodzenia zamiast pracować, utrzymuje się z zasiłków społecznych. Liczne programy aktywizacyjne, które miały podnieść ich kwalifikacje okazały się nieskuteczne - mówi Krzysztof Popiela, pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza do spraw społeczności romskiej. Pracuje tylko kilku na stanowisku asystent romski. Pracodawca, który ma wybór między osobą, która ukończyła szkołę zawodową a trzymiesięczny kurs, wybierze tę, która ukończyła szkołę - dodaje Krzysztof Popiela.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Większość Romów niestety kończy swoją edukację na szkole podstawowej. Negatywny stereotyp Cygana wciąż pokutuje - mówi Romka, pani Monika, która po ukończonym kursie szycia bezskutecznie szuka pracy. Jak dodaje pracodawcy nie chcą zatrudniać Romów, bo uważają, że są niesolidni i skłonni do kradzieży. Dziś w Brukseli spotkanie krajowych koordynatorów odpowiedzialnych za integrację wspólnot romskich. Komisja chce sprawdzić, czy działania, które mają zmniejszyć różnice dzielące Romów od reszty społeczeństwa, są wdrażane.

Chodzi głównie o dostęp do kształcenia, zatrudnienie, opiekę zdrowotną i mieszkalnictwo. W latach 2007-2013 na projekty w zakresie integracji społecznej - w tym te, dotyczące Romów - udostępniono 26,5 miliarda euro.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »