REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników

REKLAMA

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem.

W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Ekspert Pracodawców RP Monika Zaręba chwali propozycje zgłoszone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

Specjalnie z myślą o starszych pracownikach ustawodawca zaproponował wprowadzenie rozwiązań, które mają lepiej służyć wspieraniu ich aktywności zawodowej. Różnorodność instrumentów, indywidualne podejście oraz bieżący monitoring efektywności zastosowanych form pomocy powinny stanowić zadowalającą odpowiedź na wnioski Najwyższej Izby Kontroli, zawarte w opublikowanym 4 lutego raporcie. Według tego dokumentu, realizowane przez urzędy pracy programy aktywizacji bezrobotnych w starszym wieku mają niewielką skuteczność i przynoszą tylko krótkotrwały efekt.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Z drugiej strony dane GUS wskazują na najmniejszy odsetek bezrobotnych 45+. W III kwartale 2013 roku stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wyniosła 7,1% (wg BAEL) i w skali roku spadła o 0,2 pkt proc. Niemniej nadal nie jest to wynik zadowalający, a wskaźnik zatrudnienia starszych Polaków – na poziomie 63,4% – plasuje nas w ogonie państw europejskich. Dlatego też nie powinniśmy zwlekać z wdrażaniem rozwiązań, które pomogą rozwiązać ten problem.

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wejdą w życie najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu br. Do grupy osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, którym przysługuje pierwszeństwo w dostępie do niektórych instrumentów pomocowych, zaliczono bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Nowe rozwiązania przewidują m.in. 12-miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie osoby 50+, a jeżeli bezrobotny ukończył 60 lat – dofinansowanie przez 24 miesiące. Korzystnie należy także ocenić utworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego z części środków Funduszu Pracy. W ramach jego działania będzie dofinansowywane kształcenie i szkolenie pracowników 45+.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie wśród starszych osób odsetek długotrwale bezrobotnych jest największy, szczególnej wagi nabierają rozwiązania, które pomogą w podtrzymaniu aktywności zawodowej, zanim dojdzie do wykluczenia ich z rynku pracy. Proporcjonalnie do upływu czasu spędzonego „na bezrobociu” – rosną też trudności z ponowną aktywizacją takiej osoby. Według danych GUS, w III kwartale 2013 roku osoby w wieku produkcyjnym niemobilnym (dla kobiet: 45–59 lat, dla mężczyzn: 45–64 lata) poszukiwały pracy dłużej niż przez 13 miesięcy.

Bezrobotni w starszym wieku będą mogli skorzystać również z grantu na telepracę lub świadczenia aktywizacyjnego (jeżeli dezaktywizacja była związana ze sprawowaniem opieki nad osobą zależną), z programów regionalnych inicjowanych przez marszałków województw, a także z pożyczki z Funduszu Pracy na stworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Pozytywnie należy się również odnieść do rozwiązań, które ułatwią powrót na rynek pracy m.in. poprzez program Aktywizacja i Integracja, wsparcie przez prywatne agencje zatrudnienia czy też trójstronne umowy szkoleniowe. Te ostatnie zawierane będą przez starostę z pracodawcą i instytucją szkoleniową, co pozwoli na wyposażenie bezrobotnych w kompetencje wymagane od kandydatów do pracy przez lokalnego przedsiębiorcę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA