| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem.

W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Ekspert Pracodawców RP Monika Zaręba chwali propozycje zgłoszone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Specjalnie z myślą o starszych pracownikach ustawodawca zaproponował wprowadzenie rozwiązań, które mają lepiej służyć wspieraniu ich aktywności zawodowej. Różnorodność instrumentów, indywidualne podejście oraz bieżący monitoring efektywności zastosowanych form pomocy powinny stanowić zadowalającą odpowiedź na wnioski Najwyższej Izby Kontroli, zawarte w opublikowanym 4 lutego raporcie. Według tego dokumentu, realizowane przez urzędy pracy programy aktywizacji bezrobotnych w starszym wieku mają niewielką skuteczność i przynoszą tylko krótkotrwały efekt.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Z drugiej strony dane GUS wskazują na najmniejszy odsetek bezrobotnych 45+. W III kwartale 2013 roku stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wyniosła 7,1% (wg BAEL) i w skali roku spadła o 0,2 pkt proc. Niemniej nadal nie jest to wynik zadowalający, a wskaźnik zatrudnienia starszych Polaków – na poziomie 63,4% – plasuje nas w ogonie państw europejskich. Dlatego też nie powinniśmy zwlekać z wdrażaniem rozwiązań, które pomogą rozwiązać ten problem.

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wejdą w życie najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu br. Do grupy osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, którym przysługuje pierwszeństwo w dostępie do niektórych instrumentów pomocowych, zaliczono bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Nowe rozwiązania przewidują m.in. 12-miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie osoby 50+, a jeżeli bezrobotny ukończył 60 lat – dofinansowanie przez 24 miesiące. Korzystnie należy także ocenić utworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego z części środków Funduszu Pracy. W ramach jego działania będzie dofinansowywane kształcenie i szkolenie pracowników 45+.

Polecamy także: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie wśród starszych osób odsetek długotrwale bezrobotnych jest największy, szczególnej wagi nabierają rozwiązania, które pomogą w podtrzymaniu aktywności zawodowej, zanim dojdzie do wykluczenia ich z rynku pracy. Proporcjonalnie do upływu czasu spędzonego „na bezrobociu” – rosną też trudności z ponowną aktywizacją takiej osoby. Według danych GUS, w III kwartale 2013 roku osoby w wieku produkcyjnym niemobilnym (dla kobiet: 45–59 lat, dla mężczyzn: 45–64 lata) poszukiwały pracy dłużej niż przez 13 miesięcy.

Bezrobotni w starszym wieku będą mogli skorzystać również z grantu na telepracę lub świadczenia aktywizacyjnego (jeżeli dezaktywizacja była związana ze sprawowaniem opieki nad osobą zależną), z programów regionalnych inicjowanych przez marszałków województw, a także z pożyczki z Funduszu Pracy na stworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Pozytywnie należy się również odnieść do rozwiązań, które ułatwią powrót na rynek pracy m.in. poprzez program Aktywizacja i Integracja, wsparcie przez prywatne agencje zatrudnienia czy też trójstronne umowy szkoleniowe. Te ostatnie zawierane będą przez starostę z pracodawcą i instytucją szkoleniową, co pozwoli na wyposażenie bezrobotnych w kompetencje wymagane od kandydatów do pracy przez lokalnego przedsiębiorcę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »