REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników

REKLAMA

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem.

W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Ekspert Pracodawców RP Monika Zaręba chwali propozycje zgłoszone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Autopromocja

Specjalnie z myślą o starszych pracownikach ustawodawca zaproponował wprowadzenie rozwiązań, które mają lepiej służyć wspieraniu ich aktywności zawodowej. Różnorodność instrumentów, indywidualne podejście oraz bieżący monitoring efektywności zastosowanych form pomocy powinny stanowić zadowalającą odpowiedź na wnioski Najwyższej Izby Kontroli, zawarte w opublikowanym 4 lutego raporcie. Według tego dokumentu, realizowane przez urzędy pracy programy aktywizacji bezrobotnych w starszym wieku mają niewielką skuteczność i przynoszą tylko krótkotrwały efekt.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Z drugiej strony dane GUS wskazują na najmniejszy odsetek bezrobotnych 45+. W III kwartale 2013 roku stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wyniosła 7,1% (wg BAEL) i w skali roku spadła o 0,2 pkt proc. Niemniej nadal nie jest to wynik zadowalający, a wskaźnik zatrudnienia starszych Polaków – na poziomie 63,4% – plasuje nas w ogonie państw europejskich. Dlatego też nie powinniśmy zwlekać z wdrażaniem rozwiązań, które pomogą rozwiązać ten problem.

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wejdą w życie najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu br. Do grupy osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, którym przysługuje pierwszeństwo w dostępie do niektórych instrumentów pomocowych, zaliczono bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Nowe rozwiązania przewidują m.in. 12-miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie osoby 50+, a jeżeli bezrobotny ukończył 60 lat – dofinansowanie przez 24 miesiące. Korzystnie należy także ocenić utworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego z części środków Funduszu Pracy. W ramach jego działania będzie dofinansowywane kształcenie i szkolenie pracowników 45+.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie wśród starszych osób odsetek długotrwale bezrobotnych jest największy, szczególnej wagi nabierają rozwiązania, które pomogą w podtrzymaniu aktywności zawodowej, zanim dojdzie do wykluczenia ich z rynku pracy. Proporcjonalnie do upływu czasu spędzonego „na bezrobociu” – rosną też trudności z ponowną aktywizacją takiej osoby. Według danych GUS, w III kwartale 2013 roku osoby w wieku produkcyjnym niemobilnym (dla kobiet: 45–59 lat, dla mężczyzn: 45–64 lata) poszukiwały pracy dłużej niż przez 13 miesięcy.

Bezrobotni w starszym wieku będą mogli skorzystać również z grantu na telepracę lub świadczenia aktywizacyjnego (jeżeli dezaktywizacja była związana ze sprawowaniem opieki nad osobą zależną), z programów regionalnych inicjowanych przez marszałków województw, a także z pożyczki z Funduszu Pracy na stworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Pozytywnie należy się również odnieść do rozwiązań, które ułatwią powrót na rynek pracy m.in. poprzez program Aktywizacja i Integracja, wsparcie przez prywatne agencje zatrudnienia czy też trójstronne umowy szkoleniowe. Te ostatnie zawierane będą przez starostę z pracodawcą i instytucją szkoleniową, co pozwoli na wyposażenie bezrobotnych w kompetencje wymagane od kandydatów do pracy przez lokalnego przedsiębiorcę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA