REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deep Tech: Szukasz pewnego zawodu na przyszłość, postaw na technologie związane ze zrównoważonym rozwojem: szykuje się 69 mln miejsc atrakcyjnej finansowo i pewnej pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe kwalifikacje z kategorii deep tech to gwarancja pewnej pracy n przyszłość
Nowe kwalifikacje z kategorii deep tech to gwarancja pewnej pracy n przyszłość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu najbliższych trzech lat 83 miliony istniejących stanowisk pracy będzie zlikwidowanych lub ewoluuje, a w ich miejsce powstanie aż 69 milionów nowych wakatów . Najbardziej chłonna będzie branża deep tech. Dlaczego warto szkolić się w głębokich technologiach?

Kryzys klimatyczny, zapaść demograficzna czy wzrost cyberprzestępczości to tylko kilka z powodów, które odmienią światową gospodarkę i branżę technologiczną. Prognozy wskazują, że historyczną transformację przechodzi rynek pracy, który po niej będzie wyglądał zupełnie inaczej niż można by to sobie teraz wyobrażać.

REKLAMA

Autopromocja

Inicjatywa Deep Tech Talent: gwarancja pewnego zawodu na przyszłość

REKLAMA

W ubiegłym roku globalne finansowanie dla sektora deep tech wyniosło około 79 miliardów dolarów, co stanowi 24% kapitału zainwestowanego w venture capital.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się technologie związane ze zrównoważonym rozwojem, które stanowią 34% wszystkich inwestycji w deep tech.

Unia Europejska również wzięła udział w wyścigu technologicznym, ogłaszając specjalny program pod nazwą „Horizon Europe” i przeznaczając 93,5 miliarda euro na finansowanie badań naukowych i innowacji w latach 2021-2027.
Celem inicjatywy jest m.in. stworzenie 300 000 miejsc pracy, które wesprą zrównoważony rozwój, cyfryzację oraz konkurencyjność europejskiej gospodarki.

W czasach, kiedy świat musi sobie radzić z różnymi kryzysami, inwestowanie w naukę jest niezbędne, aby stworzyć rozwiązania zdolne do wspierania ludzkości w dalszym rozwoju.
Wiele projektów w sektorze deep tech to pionierskie idee, które ułatwią codzienną egzystencję milionów ludzi na całym świecie, dlatego również coraz więcej Polaków decyduje się na dołączenie do awangardy innowatorów.

Według raportu „State of European Tech” firmy Atomico w ciągu zaledwie pięciu lat poziom inwestycji w głębokie technologie wzrósł aż dziesięciokrotnie.
Kolejne europejskie miasta takie jak Londyn, Sztokholm, Paryż i Monachium stały się ośrodkami innowacyjności, które przyciągają znaczne środki finansowe, wzmacniając konkurencyjność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego Europa powinna inwestować w sektor deep tech?

REKLAMA

Dzięki deep tech gospodarka może nie tylko reagować na obecne problemy, ale także dostosowywać się do realiów i kształtować rzeczywistość. Rozwiązania w obszarze głębokich technologii mogą przyczynić się do transformacji tradycyjnych sektorów.

Innowacje w sektorach takich jak energetyka, bezpieczeństwo żywności i zdrowie są bezpośrednio związane z postępem w branży głębokich technologii.
Ponadto tego rodzaju inicjatywy często są rozwijane na poziomie lokalnym, co wpływa pozytywnie na zacieśnianie relacji społecznych i analizowaniu ludzkich potrzeb w skali mikro. Takie podejście nie tylko ułatwia wdrażanie zaawansowanych innowacji, ale także pomaga dostosować je do konkretnych lokalnych potrzeb.

Jak deep tech może rozwiązać problemy współczesnego świata?

Sektor deep tech rozwija się, aby rozwiązywać największe problemy, z jakimi mierzy się współczesny świat.
Przykładowo algorytmy uczenia maszynowego i AI oraz inne technologie cyfrowe są tworzone, aby wspierać firmy w zmniejszaniu ich wpływu na klimat. Z kolei projekty deep tech w dziedzinie biotechnologii i zrównoważonego rolnictwa są wykorzystywane do optymalizacji praktyk rolniczych, redukcji ilości odpadów oraz obniżania emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że mogą przyczynić się one do zmniejszenia globalnych emisji o nawet 20% , co jest kluczowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej w przyszłości.

Deep tech wspiera również realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) wyznaczonych przez ONZ jako kierunki działań na rzecz poprawy sytuacji społeczeństwa i ekosystemu.
Badania sugerują, że 97% przedsięwzięć w obszarze deep tech przyczynia się do osiągnięcia przynajmniej jednego z tych celów.

Rynek głębokich technologii w Polsce: chemia stosowana, medycyna, elektromobilność, technologie wodorowe

Polska jest zagłębiem dla rozwoju deep tech w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2022 roku nad Wisłą istniały około 162 startupy działające w tym sektorze, co stanowiło ponad 61% wszystkich takich firm w regionie.Dominującymi obszarami działalności polskiej sceny nowych technologii są zaawansowane materiały, chemia stosowana oraz medycyna. W 2022 roku w Polsce zainwestowano około 3,6 miliardów złotych w lokalne startupy, a sektor deep tech przyciągnął znaczną część tych inwestycji, osiągając nowe rekordy.Przykładem polskiej firmy deep tech jest Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności – największa organizacja branżowa działająca na rynku elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i CEE. Zrzeszając ponad 250 przedsiębiorstw PSNM tworzy środowisko współpracy między producentami, operatorami oraz instytucjami w obszarze zrównoważonego transportu. Organizacja działa także na rzecz stworzenia odpowiedniego otoczenia gospodarczego i prawnego dla rozwoju zero- i niskoemisyjnych technologii, realizując projekty szkoleniowe, doradcze i eksperckie z zespołem specjalistów.

Deep Tech w Polsce: poszukiwania nowych talentów

Deep tech to nowe narzędzie walce z globalnymi wyzwaniami. Dane pokazują, że już w najbliższych latach będziemy potrzebować talentów, które podejmą pracę w zawodach, które zmienią świat.Właśnie dlatego Europejski Instytut Innowacji i Technologii postanowił przeszkolić w tej dziedzinie milion Europejczyków do końca 2025 roku.

W ramach EIT Deep Tech Talent Initiative, 12-13 listopada 2024 r. w Warszawie odbędzie się EIT Deep Tech Skills Days. To spotkanie liderów i innowatorów w obszarze głębokich technologii oraz rozwoju talentów, którzy będą rozmawiali o perspektywach dla tego obiecującego rynku.

EIT Deep Tech Talent Initiative to pionierski program, w ramach którego do 2025 roku przeszkolonych zostanie  milion osób w europejskich obszarach deep tech. W ramach inicjatywy EIT wraz ze społecznością wiedzy i innowacji wdrażają ogólnoeuropejskie programy szkoleniowe oraz programy rozwoju umiejętności skierowane do wszystkich osób uczących się w Europie – od uczniów po studentów szkół wyższych, profesjonalistów i przedsiębiorców. Programy szkoleniowe są dostępne na platformie EIT Deep Tech Talent Initiative w 15 dziedzinach deep tech.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

REKLAMA