Co Polacy poświęcają dla kariery zawodowej. Millenialsi żałują czasu nie spędzonego z dziećmi, Zetki – zabranego z puli przeznaczonej na rozwój własnych pasji
REKLAMA
REKLAMA
- Co Polacy poświęcają, by robić karierę: różne wybory pokoleniowe
- Milenialsi gotowi poświęcić najwięcej dla dla własnej kariery i pracy w ogóle
- Czas poświęcony na robienie kariery; najbardziej tracą relacje międzyludzkie
- Nic nie jest w stanie zrekompensować deficytu czasu przeznaczonego na relacje z dziećmi
Najmniej skłonne do poświęceń dla kariery jest pokolenie Z, a najbardziej Milenialsi oraz kobiety.
REKLAMA
Co Polacy poświęcają, by robić karierę: różne wybory pokoleniowe
Praca jest jednym z kluczowych aspektów życia dla większości ludzi. W badaniu rocketjobs.pl z 2023 r. aż 52 proc. pracowników oceniło ją jako istotny element swojego życia. Jednak imponujący rozwój kariery zawodowej zwykle okupiony jest wyrzeczeniami w innych sferach.
Z najnowszego raportu marki wynika, że aż co trzeci pracownik umysłowy (34 proc.) poświęcił co najmniej jeden z ważnych aspektów życia na rzecz swojej pracy.
Wśród obszarów życia, które najbardziej cierpią w obliczu zawodowych ambicji, prym wiodą pasje, hobby i aktywność sportowa – aż 53 proc. badanych wskazało, że brak czasu na własne zainteresowania jest dla nich jedną z najdotkliwszych strat.
Kolejno, na szali znajdują się zdrowie psychiczne i równowaga emocjonalna (dla 47 proc. badanych) oraz życie towarzyskie i relacje z przyjaciółmi (38 proc.).
Następnie 35 proc. pracowników przyznało, że rozwój kariery wiązał się z dla nich z osłabieniem jakości relacji z partnerem czy partnerką oraz pogorszeniem zdrowia fizycznego. Ponadto, aż jedna czwarta pracowników (25 proc.) poświęciła dla kariery swoje zawodowe marzenia – pracując w zupełnie innym zawodzie, niż pierwotnie planowali.
Milenialsi gotowi poświęcić najwięcej dla dla własnej kariery i pracy w ogóle
Dynamika rynku pracy pokazuje wyraźne różnice pokoleniowe w podejściu do poświęceń zawodowych. W raporcie Milenialsi (pokolenie Y) wyłonili się jako najbardziej skłonni do rezygnacji z życia prywatnego i komfortu psychicznego na rzecz zawodowego sukcesu.
To właśnie oni najczęściej deklarowali, że dla kariery poświęcili zdrowie (40 proc.) oraz życie towarzyskie (44 proc.).
Z kolei najmłodsze pokolenie pracowników, czyli Z (19–27 lat), świadome kosztów zdrowotnych oraz wpływu pracy na relacje, ma mniejszą skłonność do kompromisów w tych aspektach.
Szukając różnic płciowych kobiety zdecydowanie bardziej nadszarpnęły swoją równowagę emocjonalną w procesie budowania kariery (52 proc. w porównaniu do 42 proc. mężczyzn), a mężczyźni czas na pasje, sport i hobby (55 proc.).
Czas poświęcony na robienie kariery; najbardziej tracą relacje międzyludzkie
Wyrzeczenia w imię sukcesu zawodowego często wiążą się z poczuciem żalu. Główne aspekty, których poświęcenia respondenci najbardziej żałują dotyczą właśnie relacji, to m.in. czas spędzony z dziećmi (66 proc.), zdrowie mentalne (65 proc.) oraz jakość relacji z partnerką lub partnerem (63 proc.).
Wnioski te odzwierciedlają zmieniające się potrzeby pracowników oraz ich oczekiwania wobec pracy – obecnie zwłaszcza najmłodsze pokolenia, coraz częściej stawiają granice, co skłania również pracodawców do bardziej zrównoważonego podejścia do wymagań zawodowych.
Najstarsze pokolenie X, bardziej doświadczone życiowo, wykazuje refleksję nad priorytetami. W tym pokoleniu aż 72 proc. żałuje poświęcania swojego zdrowia dla pracy, a 53 proc. braku czasu na rozwój osobisty i kontakt z kulturą.
Nic nie jest w stanie zrekompensować deficytu czasu przeznaczonego na relacje z dziećmi
Źródłem największego żalu związanego z poświęceniem czegoś dla pracy, okazał się być czas dla dzieci. Okres dzieciństwa jest wyjątkowym czasem w rozwoju człowieka i niestety nie da się go nadrobić. Dziecko potrzebuje nie tylko wysokiej jakości czasu z rodzicem, ale także zwyczajnie jego pewnej ilości. Wspólny czas buduje w nim przekonanie, że jest bezpieczne, kochane, lubiane i wartościowe.
– Nic więc dziwnego, iż po jakimś czasie rodzice żałują, że nie było ich w życiu dzieci - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka, jedna z ekspertek raportu.
Na szczęście elastyczne modele pracy, wdrożone w trakcie i po pandemii, dają coraz więcej możliwości łączenia obowiązków zawodowych i z rodzinnymi.
– Pracodawcy coraz częściej rozumieją, jak ważna dla pracowników jest możliwość zajmowania się dziećmi i wprowadzają modele pracy ułatwiające to w praktyce, takie jak praca hybrydowa czy asynchroniczna – dodaje ekspertka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat