REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Menedżer kooperacyjny

Menedżer kooperacyjny. /Fot. Fotolia
Menedżer kooperacyjny. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie zmiany są fundamentalnym i ważnym elementem działania każdej nowoczesnej organizacji. Z reguły wpływaja korzystnie na funkcjonowanie firm. Dotyczą one różnych obszarów – otoczenia, zarządzania i metod organizacji pracy oraz zmian strukturalnych wewnątrz instytucji. W tak dynamicznych warunkach najlepiej sprawdza się menedżer kooperacyjny.

Jaki szef jest dzisiaj w modzie?

,,Menedżer jutra” jest świadomy faktu, że tworzenie i przeprowadzanie zmian w dużej mierze zależy od zaangażowania współpracowników. Jak zatem zaangażować pracowników w proces przeprowadzania zmian w organizacji? Najtrwalsze efekty osiągniemy, jeżeli zaczniemy od zmiany postaw ludzi. Według modelu trzech kroków Kurta Lewina zmiany te można osiągnąć przechodząc przez następujące etapy:

Autopromocja
 • Rozmrożenie - czyli wywołanie u ludzi motywacji potrzebnej do przeprowadzenia zmiany, mającej na celu destabilizuję starych nawyków,
 • Zmiana - wprowadzenie zmiany, utrwalenie nowych zachowań i postaw,
 • Zamrożenie - stabilizacja i integracja dokonanych przekształceń, nowych zachowań, które wchodzą w stały repertuar zachowań danej jednostki.

Wprowadzanie i zaadaptowanie zmian ma większą szansę powodzenia, jeżeli kierujemy się motywacją wewnętrzną, czyli wtedy gdy:

 • dana osoba jest osobiście zainteresowana realizacją projektów,
 • oraz zależy od stopnia samodzielności.

Żeby wzbudzić motywację wewnętrzną, pracodawca musi zrezygnować z premiowania takich zachowań pracowników jak uległość oraz bezwzględne posłuszeństwo wobec władzy. Nie należy również nadużywać krytycznych opinii wobec pracowników, przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od pochwał, czy też zastraszaniu pracowników, np. że w każdej chwili mogą stracić pracę.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Nie można bazować jedynie na zarządzaniu ludźmi poprzez stawianie im ocen oraz wydawanie poleceń. Konsekwencją takich działań może być ich wycofanie, niewychylanie się, aby nie zostać zwolnionym. Tym sposobem utrwalamy w nich przekonanie, że są jedynie kolejnym numerem na liście płac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcąc zaangażować pracowników w nowe działania należy pozwolić im, aby częściowo przejęli kontrolę nad sytuacją, by stali się osobami współtworzącymi, które identyfikują się z nowym projektem.

Warto świadomie rezygnować z przysługującego nam prawa do jednoosobowego podejmowania decyzji na rzecz ustalania z podwładnymi podziału zadań. Premiujmy wiedzę, pomysłowość i inwencję oraz zainteresowania rezultatami własnych działań. Wspólnie z pracownikami ustalajmy cele i strategię ich osiągania. Takie zarządzanie przez partnerstwo uwalnia wewnętrzną motywację pracowników, która stanowi bazę do zbudowania zaufania. Pracownicy czują się wtedy odpowiedzialni za własne zaangażowanie, decyzje i działania w środowisku pracy. W organizacji kooperacyjnej wszystkich łączy stosunek wzajemnej zależności. Dla wszystkich powinno być zatem miejsce w grupie i możliwość indywidualnego rozwoju. Zanim wdrożymy zmiany, powinniśmy się upewnić czy wszystkie fakty zostały przekazane pracownikom. Należy stworzyć pracownikom możliwość zadawania pytań i otrzymania dodatkowych wyjaśnień. Pamiętajmy o tym, że zmiany czasami wywołują opór przed nowością. Dlatego dyskutujmy z pracownikami na temat efektów i korzyści związanych ze zmianami, zanim one nastąpią. Przekazujmy jak najwięcej informacji, wyjaśniając po co nam te zmiany są potrzebne i jakich rezultatów możemy się spodziewać.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Reasumując ,,menedżer w organizacji przyszłości’’ to osoba, która reprezentuje kooperacyjny styl zarządzania. Jest zdecydowana i przewidująca, wie co ma robić, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani. Menedżer kooperacyjny to osoba otwarta i komunikatywna. Nie nadużywa autorytetu formalnego. Szanuje swoich podwładnych, ceni sobie dobre relacje z innymi, potrafi o nie dbać i zabiegać. Ważne są dla niej zarówno wyniki zespołu, jak i dobre samopoczucie pracowników.

Co wyróżnia menedżera kooperacyjnego?

 • rezygnuje z autokratycznego kontrolowania środowiska pracy - uwalnia potencjał pracowników, dając im tyle swobody, żeby mogli realizować cele, które wspólnie wyznaczyli,
 • kładzie nacisk na rozwój i przyszłe możliwości,
 • wspiera kreatywne myślenie i rzuca wyzwanie status quo,
 • jest zorientowany na ludzi,
 • słucha, pyta, wspiera i współpracuje.

Joanna Bartoszek - Zespół Samodzielnych Stanowisk ds. Psychologii Pracy w Głównym Inspektoracie Pracy

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA