Zmiany w zawodzie sędziego
REKLAMA
Sejm pracował, w pierwszym czytaniu, nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie z ok. 400 dni do ok. 200 dni. W efekcie proponowane zmiany mają także zlikwidować nierównomierne obciążenie sędziów orzekających w sądach, w których wolne stanowiska pozostają nieobsadzone przez dłuższy czas.
REKLAMA
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Rząd proponuje, by kandydaci do objęcia stanowiska sędziego zakładali konta w systemie teleinformatycznym, obsługującym to postępowanie. Mają się tam znaleźć wszystkie informacje i dokumenty niezbędne w toku postępowania nominacyjnego. Kandydaci będą mogli tworzyć i przesyłać wymagane dokumenty, a także odbierać kierowane do nich tą drogą doręczenia. Zgodnie z projektem kandydaci będą mogli być uczestnikami tylko jednego konkursu jednocześnie. Zmiany dotyczą także procedur powoływania sędziów sądów wojskowych oraz administracyjnych. W tych przypadkach rząd zakłada, że w postępowaniach tych nie będzie stosowany system teleinformatyczny.
Projekt wpłynął do Sejmu 19 sierpnia 2013 r. Uzasadnienie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Decyzję w sprawie zgłoszonego w trakcie debaty wniosku o odrzucenie projektu posłowie podejmą w piątkowym głosowaniu.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA