REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejszy dostęp do zawodu doradcy podatkowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Planuje się deregulację zawodu doradcy podatkowego. Zdaniem rządu, dostęp do zawodu doradcy podatkowego powinien zostać ułatwiony.

Rząd chce, by każdy mógł udzielać porad i opinii z prawa podatkowego, prowadzić księgi podatkowe oraz wypełniać zeznania i deklaracje podatkowe w imieniu podatnika. Reprezentowanie podatnika przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi byłoby natomiast zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych. Rządowe propozycje ostro krytykuje prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych, podkreślając, że są szkodliwe dla interesu i budżetu państwa.

REKLAMA

Autopromocja

Wcześniej w toku konsultacji społecznych negatywne stanowisko do większości propozycji przedstawiła Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Rządowy projekt drugiej transzy ustawy o deregulacji zawodów, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że każdy będzie mógł udzielać podatnikom, płatnikom i inkasentom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Obecnie czynności te wykonują doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni, biegli rewidenci oraz przedsiębiorcy wykonujący usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

– Rządowe propozycje deregulują działalność doradczą w dziedzinie podatków, czyli likwidują resztki nadzoru publicznego, który istnieje nad tą działalnością. W myśl konstytucji samorząd zawodowy służy nadzorowi nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego, w tym także zawodu doradcy podatkowego – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. dr hab. Witold Modzelewski, prezes zarządu Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.

Prof. Modzelewski krytycznie odnosi się do proponowanych zmian. Uważa, że idą za daleko i przyniosą więcej szkód niż pożytku.

Zobacz także: Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie - wzór

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Ta ustawa to nonsens, bo oznacza, że każdy, nawet zwykły niepiśmienny przestępca, powiązany z międzynarodowymi organizacjami wyłudzającymi zwrot podatku, będzie mógł legalnie zajmować się doradztwem podatkowym, bez jakichkolwiek zabezpieczeń ochrony interesu publicznego w jego działalności. Napisałem do ministra sprawiedliwości, żeby zastanowił się, czy w ogóle jego rolą jest inicjowanie tego rodzaju działań, które są szkodliwe dla interesu państwa. Minister sprawiedliwości ma dbać o przestrzeganie prawa – stwierdza prof. Modzelewski.

Jego zdaniem minister sprawiedliwości powinien zająć się zwalczaniem przestępczości, zwłaszcza finansowej, a nie deregulacją zawodu doradcy podatkowego. Podkreśla, że w Polsce wciąż jest duży obszar szarej strefy i niepłacenia podatków, a proponowane zmiany jeszcze ją powiększą.

– Rocznie w Polsce wyłudza się z samego VAT kwoty idące w miliardy złotych. Kryzys finansowy naszego kraju jest kryzysem dochodów budżetowych, a nie kryzysem naszej gospodarki. Jedną z głównych tego przyczyn jest to, że za łatwo można się uchylić od płacenia podatków, te działania są zbyt proste i bezkarne, a teraz czynimy je jeszcze bardziej bezkarnymi – argumentuje prof. Modzelewski.

W ocenie prezesa Instytutu Studiów Podatkowych wiara w to, że zmiany doprowadzą do wyższego standardu usług i niższego poziomu cen tych usług, jest niepoparta żadnymi dowodami.

– Jeżeli ktoś wierzy w to, że przy pomocy liberalizacji tego rynku uzyska wyższy poziom jakości usług i niższe ceny, to niech zobaczy, co stało się na rynku prawniczym. Mamy tam bezrobotnych radców prawnych i adwokatów, coraz niższy poziom cen i coraz niższą jakość. Liberalizacja jest wrogiem jakości. Zawody zaufania publicznego są to rynki jakości i odpowiedzialności, a nie rynki partaczy – przekonuje prof. Modzelewski.

Wskazuje także na inne, znacznie poważniejsze z punktu widzenia interesów podatnika, zagrożenia, związane ze skutkami udzielania porad, opinii i wypełniania deklaracji podatkowych i zeznań w jego imieniu.

– Osoba bez wymaganych kwalifikacji powie Panu, patrząc prosto w oczy: „ja to świetnie umiem, ja Panu załatwię, że nie będzie Pan w ogóle płacił żadnych podatków”. A jeżeli on Pana oszuka, to sam uniknie odpowiedzialności, a przestępcą zostanie podatnik, bo to on popełni czyn zabroniony. W jaki sposób będziemy dochodzić od tych partaczy odpowiedzialności za ich działania w złej wierze? Przecież wiemy, jak niesprawne są nasze sądy w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych – podkreśla prof. Modzelewski.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wymagania dotyczące kwalifikacji osób reprezentujących podatnika przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi mają pozostać bez zmian. W dalszym ciągu będą je będą mieli jedynie doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni. Chodzi o to, że postępowania przed tymi organami powodują często nieodwracalne skutki finansowe dla podatnika.

Rządowy projekt zostawia bez zmian kwestie związane z posiadaniem przez doradców podatkowych wyższego wykształcenia, niekaralności, wpisu na listę doradców podatkowych i obowiązkowej przynależności do Krajowej Izby Doradców Podatkowych, jak również obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego.

Uzyskanie wpisu na listę doradców podatkowych będzie łatwiejsze dzięki skróceniu okresu praktyki i możliwości zwolnienia z części pisemnej egzaminu w przypadku ukończenia odpowiednich studiów wyższych.

W razie szkody wyrządzonej klientowi przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego, może on dochodzić odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej doradcy podatkowego. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia to równowartość 10 tys. euro. Ponadto doradców podatkowych nadal będą obowiązywały zasady etyki i tajemnicy zawodowej.

Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego jest w Polsce 8955 osób.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA