Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce
REKLAMA
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o cudzoziemcach to kolejny punkt rozpatrzony dziś przez posłów. Projekt wprowadza systemowe zmiany zgodne z kierunkami polskiej polityki migracyjnej. Zawiera rozwiązania ułatwiające cudzoziemcom legalizację pobytu w Polsce oraz zapobiegające delegalizacji ich pobytu.
REKLAMA
Szybsza procedura wydawania zezwoleń pobytowych
Nowe przepisy przewidują m.in. przyspieszenie procedury udzielania wszystkich zezwoleń pobytowych. Projekt wprowadza również liczne ułatwienia dla wszystkich cudzoziemców mieszkających w Polsce, bez względu na cel ich pobytu. Będzie to m.in. wydłużenie z 2 do 3 lat maksymalnego okresu, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy.
Zobacz również serwis: Cudzoziemcy
Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce
Projekt umożliwia też cudzoziemcowi, przebywającemu w Polsce w celu wykonywania pracy, ubieganie się - w ramach jednej procedury - o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostaną zastąpione jednym, co usprawni i skróci procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę. Projekt nie przewiduje rezygnacji z procedury wydawania zezwoleń na pracę. Dopuszczalne będzie czasowe pozostawanie bez pracy, co nie będzie wiązało się z automatycznym cofnięciem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Studia
Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Cudzoziemcy, którzy kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogli uzyskać na okres do 2 lat, a nie jak do tej pory na rok.
Zobacz również: Zatrudnienie cudzoziemca - obowiązki
Wydalanie cudzoziemców z Polski
W projekcie przewidziano też nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Obecnie wydawane decyzje w sprawie wydaleń zastąpi decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu do kraju ojczystego.
Inne propozycje
Ponadto zgodnie z projektem w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców będą mogły być umieszczane tylko osoby powyżej 15. roku życia. Zaproponowano także alternatywne środki, m.in. obowiązek zgłaszania się w określonych odstępach czasu do Straży Granicznej czy wpłaty zabezpieczenia pieniężnego. Projekt uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk.
Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Spraw Wewnętrznych.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat