System emerytalny - potrzeba zmian
REKLAMA
Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki zwraca uwagę, że proponowane zmiany krytykowane są przede wszystkim przez osoby, które tworzyły, bądź były współtwórcami reformy emerytalnej. Jan Krzysztof Bielecki zaznaczył, że dyskusja na temat OFE przyniosła wiele fałszywych stwierdzeń, jak chociażby to, że próba zmieniania czegokolwiek to skok na kasę z prywatnych pieniędzy obywateli. Dodał, że system emerytalny nie jest tylko systemem finansowym, ale też systemem sprawiedliwości społecznej.
REKLAMA
Polecamy serwis: Emerytury i renty
Rekomendacje dotyczące zmian w OFE zakładają trzy ich warianty. Pierwszy to przeniesienie na subkonto w ZUS-ie pieniędzy ulokowanych w obligacjach skarbowych. Drugi i trzeci wariant ro dobrowolność odkładania pieniędzy w OFE. Inna propozycja to stopniowy powrót z OFE do ZUS-u osób w wieku przedemerytalnym.
Była prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Ewa Lewicka, uważa, że te wszystkie propozycje zmierzają do tego, że jeśli nie dzisiaj to za jakiś czas OFE zostaną zlikwidowane. Dodała, że tak naprawdę chodzi o zasilenie składkami z OFE instytucji, której sytuacja finansowa już dzisiaj jest zła i w najbliższym okresie będzie się pogarszać.
Przenoszenie środków do ZUS-u stwarza więc sytuację niepewności. Mając pieniądze w OFE, mamy jakieś inne źródło finansowania na starość - zaznaczyła Ewa Lewicka.
Rząd w końcu sierpnia ma zdecydować jakie ostatecznie zmiany w systemie emerytalnym zostaną wprowadzone.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat