REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miesięczna informacja o bezrobociu

REKLAMA

W styczniu 2013 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2012 roku. Większa niż przed miesiącem i przed rokiem była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych.

Mniej osób niż w grudniu 2012 roku, ale więcej niż w styczniu 2012 roku wyrejestrowano z urzędów pracy. W końcu stycznia 2013 r. do urzędów pracy zgłoszono więcej ofert pracy niż w grudniu i styczniu 2012 r.

REKLAMA

REKLAMA

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia 2013 r. wyniosła 2295,7 tys. osób (w tym 1155,9 tys. kobiet) i była wyższa niż przed miesiącem o 158,9 tys. osób (tj. o 7,4%). W ujęciu rocznym wzrosła o 174,2 tys. (w analogicznym okresie 2012 roku zanotowano wzrost o 138,8 tys., tj. o 7,0%).

W stosunku do grudnia 2012 r. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący: w lubuskim i opolskim (po 9,2%), wielkopolskim (o 8,6%), pomorskim (o 8,3%) oraz śląskim (o 8,1%). Również w porównaniu ze styczniem 2012 r. liczba bezrobotnych zwiększyła się we wszystkich województwach, najbardziej znaczący wzrost odnotowano w województwach: małopolskim (o 11,6%), mazowieckim (o 10,8%), śląskim (o 10,3%), wielkopolskim (o 10,1%), dolnośląskim (o 9,7%) oraz łódzkim (o 9,0%).

Zobacz: W lutym znów wzrośnie bezrobocie

REKLAMA

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu stycznia 2013. stanowili 14,2% cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w grudniu 2012 r. – 13,4%, w styczniu 2012 r. – 13,2%). Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (22,2%), zachodnio-pomorskim (19,1%), kujawsko-pomorskim (18,9%), podkarpackim (17,0%), lubuskim (16,9%) oraz świętokrzyskim (16,7%). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (10,6%), mazowieckie (11,4%), śląskie (11,9%) oraz małopolskie (12,3%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 317,9 tys. osób poszukujących zatrudnienia (o 73,8 tys. więcej niż w grudniu 2012 r. i o 30,1 tys. więcej niż w styczniu 2012 r.). Wśród bezrobotnych nowo zarejestrowanych 258,3 tys. osób, tj. 81,2% stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny (przed miesiącem – 85,5%, przed rokiem – 81,0%). Spośród osób nowo zarejestrowanych 15,4% stanowiły osoby dotychczas niepracujące (przed miesiącem 17,7% i 15,4% przed rokiem). Osoby do 24-go roku życia stanowiły 25,8% ogólnej liczby nowo zarejestrowanych (przed miesiącem – 26,2%, przed rokiem – 25,8%). Odsetek nowo zarejestrowanych absolwentów (tj. osób, dla których okres od momentu zakończenia nauki do momentu rejestracji nie przekroczył 12 miesięcy) wyniósł 8,8% ogólnej liczby nowo zarejestrowanych (przed miesiącem 8,8%, w styczniu 2012 r. – 8,5%), w tej grupie 34,1% - tyle samo co przed miesiącem stanowiły osoby, które ukończyły szkołę wyższą do 27-go roku życia (w styczniu 2012 r. – 34,6%). Udział osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy w ogólnej liczbie nowych rejestracji wyniósł 6,5% (przed miesiącem 6,2%, przed rokiem 3,0%). Spośród osób nowo zarejestrowanych 42,1% mieszkało na wsi (przed miesiącem 44,5%, przed rokiem 41,1%).

Zobacz serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Najwyższą stopę napływu bezrobotnych do urzędów pracy w styczniu 2013 r. zanotowano w województwach: lubuskim i warmińsko-mazurskim (po 2,9%), zachodniopomorskim (2,8%), kujawsko-pomorskim (2,5%) oraz opolskim (2,4%), zaś najniższą – w województwach: mazowieckim (1,4%), małopolskim i wielkopolskim (po 1,7%)

W styczniu 2013 r. stosunkowo wysoką stopę odpływu bezrobotnych do urzędów pracy w styczniu 2013 r. zanotowano w województwach: lubuskim i warmińsko-mazurskim (po 2,9%), zachodniopomorskim (2,8%), kujawsko-pomorskim (2,5%) oraz opolskim (2,4%), zaś najniższą – w województwach: mazowieckim (1,4%), małopolskim i wielkopolskim (po 1,7%).

Bez prawa do zasiłku pozostawało 1896,5 tys. osób (tj. 82,6% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych), wobec 1778,6 tys. osób (83,2%) w grudniu 2012 r. i 1753,9 tys. (82,7%) w styczniu 2012 roku. W tej grupie bezrobotnych 44,2% to mieszkańcy wsi.

W styczniu 2013 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 64,0 tys. ofert pracy (przed miesiącem 35,7 tys., przed rokiem 49,0 tys.). W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 37,0 tys. osób (w tym 4,1 tys. to oferty niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc), osobom niepełnosprawnym urzędy oferowały 4,6 tys. wolnych miejsc pracy.

Z danych na koniec stycznia 2013 r. wynika, że 361 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 29,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 7,5 tys. osób (przed rokiem odpowiednio: 249 zakłady, 20,2 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,8 tys. osób).

Źródło: GUS

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Dwa dni wolnego ponad ustawowy urlop? Tak! Kto otrzyma bonusowe 2 dni wolne w 2026 roku?

W 2026 roku, zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy zyskają dwa dodatkowe dni wolne, ponieważ dwa święta państwowe wypadną w sobotę. Otrzymanie tych rekompensat nastąpi jednak dopiero w drugiej połowie tego roku kalendarzowego.

Czy 1 sierpnia stanie się dniem wolnym od pracy? Sejmowa komisja zabiera głos

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Choć od jego wybuchu minęło już ponad osiem dekad, pamięć o walczących i ofiarach nadal żyje, a coroczne obchody 1 sierpnia mają szczególny i uroczysty charakter. Teraz pojawiła się szansa, by ta data została uznana za dzień ustawowo wolny od pracy. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji skierowała w tej sprawie oficjalny dezyderat do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Usuną to święto z dni wolnych od pracy??? Do rządu trafił zaskakujący dezyderat

Dyskusja o dniach wolnych od pracy w Polsce zazwyczaj dotyczy dodawania nowych dat do kalendarza – dość wspomnieć niedawne debaty o wolnej Wigilii (z sukcesem) czy Wielkim Piątku. Tym razem jednak na biurko minister trafił dokument idący w zupełnie innym kierunku. Chodzi o "porządkowanie" prawa, które w teorii nie powinno nic zmienić w życiu przeciętnego Kowalskiego, ale w praktyce budzi szereg wątpliwości prawnych, od Kodeksu pracy po relacje z Kościołem Katolickim.

Kiedy zachodzi wyłączenie ochrony przedemerytalnej? Jeden ważny przepis - czy go znasz?

Kiedy zachodzi wyłączenie ochrony przedemerytalnej? Jeden ważny przepis - czy go znasz? Przepis znosi szczególną ochronę przed wypowiedzeniem w przypadku pracowników w wieku przedemerytalnym. Pracodawca może więc wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi nawet jeżeli brakuje dosłownie kilku lat czy nawet kilku miesięcy lub dni do emerytury.

REKLAMA

Outsourcing pracowniczy i outsourcing procesowy w Kodeksie pracy? Sejmowa Komisja apeluje o wprowadzenie legalnych definicji, a outsourcing ma być uregulowany jak praca tymczasowa

W polskim prawie pracy brakuje legalnych definicji outsourcingu pracowniczego i procesowego, co rodzi poważne problemy interpretacyjne i otwiera pole do obchodzenia przepisów chroniących pracowników. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji przyjęła dezyderat nr 167, w którym apeluje do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o ocenę propozycji legislacyjnych z petycji, mających uregulować to zjawisko w Kodeksie pracy.

100% płatny, dodatkowy urlop wypoczynkowy za staż w wymiarze do 13 dni rocznie (również w 2026 r.). Kto ma do niego prawo?

Zapewne wielu pracowników, tak jak ma to miejsce w poszczególnych pragmatykach pracowniczych (i specyficznie uregulowanych zawodach odrębnymi ustawami), chciałoby mieć 100% płatny, dodatkowy urlop wypoczynkowy za staż w wymiarze do 13 dni rocznie. Kto ma zatem do niego prawo i w jakich okolicznościach może korzystać z dodatkowych urlopów?

Demografia Polski nie pozostawia złudzeń. Trzeba aktywować zawodowo osoby w wieku 18-24 lat, 50-64 lat i kobiety w wieku produkcyjnym

Demografia Polski nie pozostawia złudzeń. Negatywnie wpływa na rynek pracy. Trzeba aktywować zawodowo dostępne rezerwy czyli najmłodsze osoby w wieku 18-24 lat, starszych pracowników w wieku 50-64 lat i kobiety w wieku produkcyjnym. Jakie są na to sposoby?

Pijany pracownik w pracy: co robić? Kto odpowiada? 5 działań kok po kroku, które musi podjąć pracodawca. Kiedy bada alkomatem Policja

Pijany pracownik w pracy to sytuacja niebezpieczna i zabroniona. Kto odpowiada za pracownika będącego pod wpływem alkoholu? Oto 5 działań kok po kroku, które musi podjąć pracodawca w przypadku podejrzenia, że pracownik jest pod wpływem. Kiedy bada alkomatem pracodawca, a kiedy Policja?

REKLAMA

Pracownicy 55+ oraz seniorzy silversi: niedoceniany potencjał czy wykluczeni z rynku pracy? Tak można pomóc seniorom i polskiemu rynkowi pracy

Silversi wyróżniają się tym, czego coraz częściej brakuje na rynku pracy – lojalnością, stabilnością i zaangażowaniem. Wśród pracowników po 55. roku życia obserwujemy dużą odpowiedzialność i przywiązanie do miejsca pracy. Często wynika to z trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia, ale w praktyce przekłada się na wyjątkową rzetelność i chęć utrzymania dobrej pozycji w firmie. To właśnie ta grupa może skutecznie wypełnić luki w zawodach wymagających dojrzałości, cierpliwości i doświadczenia życiowego – cech, których nie da się zastąpić szkoleniem czy technologią. Jeśli nie zaczniemy aktywnie włączać ich do rynku pracy, wkrótce zabraknie nam osób do zastąpienia odchodzących pracowników. Starzejące się społeczeństwo to nie tylko wyzwanie, to również szansa na redefinicję tego, co naprawdę znaczy „pracownik wartościowy” – takie wnioski i komentarze można wysnuć w ważnych badań i raportu SS HR. Szczegóły poniżej.

Raz w roku przysługuje gratyfikacja urlopowa, nie mniej niż 12,6% z wypłaty na jedną osobę z rodziny. Ustawa w mocy od 14 października 2025 r. Jednak grupa docelowa jest wąska – za wąska – pomstują pracownicy

Raz w roku przysługuje gratyfikacja urlopowa, nie mniej niż 12,6% z wypłaty na jedną osobę z rodziny, nie chodzi jednak o typowe świadczenie urlopowe. Ustawa wprowadzająca tę instytucję prawną, która jest w mocy od 14 października 2025 r. i ma ogromne znaczenie dla zatrudnionych. Jednak grupa docelowa jest wąska – za wąska – pomstują pracownicy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA