REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzory nowych deklaracji

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Projekt nowego rozporządzenia, określającego wzory deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz, zawiera m.in. propozycję nowej deklaracji DEK-I-u. Na podstawie informacji w niej zawartych będą przeprowadzane kontrole prawidłowości wpłat na PFRON.

Zastąpienie dotychczas obowiązującego rozporządzenia MPiPS z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU nr 44, poz. 231) nowym rozporządzeniem wynika z zakresu zmian wprowadzonych ustawą z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 986), zwaną dalej ustawą zmieniającą.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa zmieniająca wprowadziła m.in. możliwość przeprowadzania kontroli u sprzedającego lub nabywcy usługi, produkcji realizowanej przez przedsiębiorcę będącego pracodawcą zatrudniającym co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającym odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1456 – zwanej dalej ustawą). Ponadto przepisy ustawy zmieniającej nałożyły na organizatora zakładu aktywności zawodowej obowiązek zwrotu niewykorzystanych środków PFRON w przypadku likwidacji lub utraty statusu zakładu aktywności zawodowej oraz określiły procedurę przekazania prowadzenia zakładu aktywności zawodowej przez innego organizatora. Ustawa zmieniająca rozszerzyła także grupę podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON o domy pomocy społecznej i hospicja. Zmiany te weszły w życie 15 września 2012 r.

W związku z powyższym stało się konieczne wydanie nowego rozporządzenia.

Określa ono m.in. nowy wzór deklaracji:

  • DEK-l-O dotyczącej obowiązkowych wpłat na PFRON (art. 21 ust. 1 ustawy),
  • DEK-II-b dotyczącej zwrotu kwot wydatkowanych niezgodnie z zasadami gospodarowania środkami zakładowego funduszu aktywności zawodowej (art. 29 ust. 3a1, 3b, 3c lub 3g ustawy),
  • DEK-W dotyczącej wpłat, do których pracodawca jest zobowiązany w przypadku niewydzielenia lub niezorganizowania w przepisanym terminie stanowiska pracy dla osoby, która w wyniku wypadku przy pracy stała się niepełnosprawna (art. 23 ustawy).

W powyższych deklaracjach niezbędnym było dokonanie zmian o charakterze redakcyjnym i porządkującym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie określa także wzór nowej deklaracji DEK-I-u. Deklaracja ta zawiera informacje dotyczące obniżenia wysokości wpłat na PFRON oraz dane dotyczące pracodawcy upoważnionego do przekazywania informacji o kwocie obniżenia wpłat. Dane zawarte w DEK-I-u będą stanowić podstawę do kontroli prawidłowości realizacji obowiązku dokonywania wpłat na PFRON (art. 22 ustawy).

Rozporządzenie określa, że pracodawcy będą mogli składać wymienione wyżej deklaracje w formie dokumentu elektronicznego (w odniesieniu do wpłat należnych za okresy od grudnia 2012 r.), z zastrzeżeniem, że do wpłat należnych za miesiące do maja 2013 r. włącznie pracodawcy stosują wzory formularzy określone w dotychczasowym rozporządzeniu z 18 lutego 2011 r. Deklaracje korygujące te dokumenty pracodawcy będą składali w terminie do 20 lipca 2013 r. na formularzach określonych w nowym rozporządzeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA