REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzory nowych deklaracji

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Projekt nowego rozporządzenia, określającego wzory deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz, zawiera m.in. propozycję nowej deklaracji DEK-I-u. Na podstawie informacji w niej zawartych będą przeprowadzane kontrole prawidłowości wpłat na PFRON.

Zastąpienie dotychczas obowiązującego rozporządzenia MPiPS z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU nr 44, poz. 231) nowym rozporządzeniem wynika z zakresu zmian wprowadzonych ustawą z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 986), zwaną dalej ustawą zmieniającą.

Autopromocja

Ustawa zmieniająca wprowadziła m.in. możliwość przeprowadzania kontroli u sprzedającego lub nabywcy usługi, produkcji realizowanej przez przedsiębiorcę będącego pracodawcą zatrudniającym co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającym odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1456 – zwanej dalej ustawą). Ponadto przepisy ustawy zmieniającej nałożyły na organizatora zakładu aktywności zawodowej obowiązek zwrotu niewykorzystanych środków PFRON w przypadku likwidacji lub utraty statusu zakładu aktywności zawodowej oraz określiły procedurę przekazania prowadzenia zakładu aktywności zawodowej przez innego organizatora. Ustawa zmieniająca rozszerzyła także grupę podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON o domy pomocy społecznej i hospicja. Zmiany te weszły w życie 15 września 2012 r.

W związku z powyższym stało się konieczne wydanie nowego rozporządzenia.

Określa ono m.in. nowy wzór deklaracji:

 • DEK-l-O dotyczącej obowiązkowych wpłat na PFRON (art. 21 ust. 1 ustawy),
 • DEK-II-b dotyczącej zwrotu kwot wydatkowanych niezgodnie z zasadami gospodarowania środkami zakładowego funduszu aktywności zawodowej (art. 29 ust. 3a1, 3b, 3c lub 3g ustawy),
 • DEK-W dotyczącej wpłat, do których pracodawca jest zobowiązany w przypadku niewydzielenia lub niezorganizowania w przepisanym terminie stanowiska pracy dla osoby, która w wyniku wypadku przy pracy stała się niepełnosprawna (art. 23 ustawy).

W powyższych deklaracjach niezbędnym było dokonanie zmian o charakterze redakcyjnym i porządkującym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie określa także wzór nowej deklaracji DEK-I-u. Deklaracja ta zawiera informacje dotyczące obniżenia wysokości wpłat na PFRON oraz dane dotyczące pracodawcy upoważnionego do przekazywania informacji o kwocie obniżenia wpłat. Dane zawarte w DEK-I-u będą stanowić podstawę do kontroli prawidłowości realizacji obowiązku dokonywania wpłat na PFRON (art. 22 ustawy).

Rozporządzenie określa, że pracodawcy będą mogli składać wymienione wyżej deklaracje w formie dokumentu elektronicznego (w odniesieniu do wpłat należnych za okresy od grudnia 2012 r.), z zastrzeżeniem, że do wpłat należnych za miesiące do maja 2013 r. włącznie pracodawcy stosują wzory formularzy określone w dotychczasowym rozporządzeniu z 18 lutego 2011 r. Deklaracje korygujące te dokumenty pracodawcy będą składali w terminie do 20 lipca 2013 r. na formularzach określonych w nowym rozporządzeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  REKLAMA

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA