REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druga transza deregulacji - 91 zawodów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

91 zawodów z branż: finansowej, budowlanej i transportowej - obejmuje druga transza deregulacyjna, którą resort sprawiedliwości we wtorek skierował do uzgodnień międzyresortowych. Największa deregulacja będzie dotyczyć zawodu urbanisty.

REKLAMA

Autopromocja

Cały projekt drugiej transzy został zaprezentowany tydzień po tym, jak rząd skierował do Sejmu pierwszą, obejmującą całościowe lub częściowe uwolnienie dostępu do 50 zawodów. W drugiej, polegającej na uchyleniu jednej ustawy (dotyczącej maklerów giełd towarowych) i nowelizacji 32, resort sprawiedliwości proponuje zniesienie lub zliberalizowanie wymogów, jakie spełnić muszą kandydaci do 91 profesji.

Jak mówił we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zawody, których deregulacji chce, pochodzą z kręgów ministerstw finansów oraz transportu i budownictwa - większość z tego drugiego resortu.

We wtorek po południu projekt znalazł się na internetowych stronach Rządowego Centrum Legislacji, co oznacza rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych, których termin zaprojektowano na miesiąc. Do konsultacji uprawnionych jest ponad 300 podmiotów i instytucji. Niezależnie od tego każdy internauta będzie mógł wyrazić opinię o projekcie za pośrednictwem strony www Ministerstwa Sprawiedliwości.

REKLAMA

Przedstawiony projekt przewiduje m.in., że łatwiej byłoby zostać maklerem papierów wartościowych i giełd towarowych (tylko wymóg niekaralności i zdolności do czynności prawnych), usługowo prowadzić księgi rachunkowe (konieczna pozostałaby niekaralność i wykupione ubezpieczenie OC), a w ramach państwowego monopolu przyjmować zakłady wzajemne i prowadzić kolektury gier liczbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapowiedziano, że po deregulacji złagodzone będą wymogi wobec doradców podatkowych, biegłych rewidentów, aktuariuszy. Jeden z pomysłów liberalizacji przepisów jest taki, że niektóre obecnie obowiązujące wymogi zaliczałby odpowiedni egzamin zdany w trakcie studiów. W innej części - np. co do pilotów samolotów, śmigłowców, balonów czy wiatrakowców - do uzyskania licencji nie będzie wymagane wykształcenie wyższe.

Gowin powiedział też, że filozofią prowadzonej przez niego deregulacji jest, by polskie przepisy państwowe nie wymagały od obywateli chcących uprawiać regulowane zawody niczego więcej niż wymagają w tej materii europejskie przepisy regulacyjne.

REKLAMA

W sektorze transportu i budownictwa deregulacja w wielu przypadkach ma polegać na połączeniu różnych inżynierskich specjalności w jedną: np. inżynierów transportu drogowego, budowy dróg, mostów i kolei oraz inżynierów - specjalistów od wyburzania.

W sektorze budowlanym największa zmiana miałaby polegać na całkowitym otwarciu profesji urbanistów - w tej chwili w całym kraju jest ich ok. 1200 i to im samorządy gmin i miast polecają opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego, które następnie samorządy uchwalają. Zmiana polega na tym, że po deregulacji w przetargu samorządu na plan mogliby startować nie tylko urbaniści, ale także każda inna osoba.

Oznacza to, przyznał doradca Gowina Mirosław Barszcz, że dla takich osób przestanie istnieć przymusowe członkostwo w samorządzie zawodu zaufania publicznego urbanistów, który dotąd sprawował konstytucyjną pieczę nad jego wykonywaniem. Za ewentualne uchybienia w działalności autorów planów zagospodarowania odpowiadaliby oni bezpośrednio przed sądem powszechnym - wynika z projektu. Zdaniem urzędników MS, na deregulacji zawodu urbanisty skorzystają przede wszystkim architekci, których jest kilkanaście tysięcy.

Inna ważna planowana zmiana dotycząca branży budowlanej to zmiana przepisów dotyczących kierowników budów. Obecnie tę funkcję mogą pełnić osoby z wyższym wykształceniem budowlanym. "Niezależnie od tego, czy jest to budowa biurowca w centrum miasta, czy jakiegoś płotu w małej miejscowości" - podkreślił Barszcz. Deregulacja w tym sektorze miałaby polegać na dopuszczeniu techników budownictwa do możliwości bycia kierownikami budów w pewnym zakresie.

Gowin ma - jak mówił - "optymistyczną nadzieję", że pierwszą, skierowaną właśnie do Sejmu transzę deregulacyjną, uda się uchwalić w parlamencie do końca tego roku. Wtedy do Sejmu mogłaby trafić transza druga. Od przyszłego tygodnia - zapowiedziano we wtorek - resort sprawiedliwości rozpoczyna prace nad trzecią transzą deregulacyjną, obejmującą zawody medyczne (w dopuszczalnym zakresie) oraz z dziedziny gospodarki i środowiska (geologii). Resort liczy, że uda się przygotować listę ok. stu zawodów. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA