Zasady udzielania części urlopu wychowawczego
W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291) projektowane rozporządzenie zawiera dotychczasowe rozwiązania. Pominięto jedynie przepis o zachowaniu pisemnej formy wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego (kwestia ta zostanie uregulowana w art. 186 § 6 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym nowelizowaną ustawą) oraz dotychczasową regulację, zgodnie z którą pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu, która wynika z systemowej wykładni przepisów Kodeksu pracy dotyczącej urlopu wychowawczego.
Nowe przepisy dotyczą kwestii udzielania części urlopu wychowawczego, która nie może być przenoszona na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Założono, że w przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego przed dniem wejścia w życie ustawy, do urlopów wychowawczych na dane dziecko, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, a także do pozostałej części urlopu wychowawczego, jeżeli chociaż jedna jego część została wykorzystana przed dniem wejścia w życie ustawy, nadal będą stosowane przepisy rozporządzenia MGPiPS z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: