REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 15 lutego 2024 r. zmienią się wymogi zatrudnienia dla osób mających pracować z dziećmi

Magdalena Sybilska-Bonicka
Od 15 lutego 2024 r. zmienią się wymogi zatrudnienia dla osób mających pracować z dziećmi
Od 15 lutego 2024 r. zmienią się wymogi zatrudnienia dla osób mających pracować z dziećmi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zatrudniania osób do pracy z dziećmi od 15 lutego 2024 r. zostanie rozszerzony obowiązek weryfikacji niekaralności kandydatów do pracy. Pracodawca będzie musiał sprawdzić czy osoba zgłaszająca się do pracy nie była karana za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przeciwko życiu i zdrowiu, za handel ludźmi, znęcanie się, a także łamanie przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kogo dotyczą nowe obowiązki?

W celu rozszerzenia ochrony małoletnich znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606) wprowadza od 15 lutego 2024 r. m.in. rozszerzony obowiązek weryfikacji niekaralności nowozatrudnianych osób przed nawiązaniem z nimi stosunku pracy lub dopuszczeniem do działalności w której będą miały kontakt z małoletnimi.

Autopromocja

Konieczność weryfikowania, każdej nowozatrudnianej osoby która będzie wykonywała zadania z małoletnimi obowiązuje wszystkie podmioty które prowadzą działalność związaną z:

 • wychowaniem małoletnich, 
 • edukacją małoletnich,
 • wypoczynkiem małoletnich, 
 • leczeniem małoletnich, 
 • świadczeniem porad psychologicznych małoletnim, 
 • rozwojem duchowym małoletnich, 
 • uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, 
 • opieką nad małoletnimi. 
Ważne

Dotyczy to nie tylko pracodawców, ale także innych organizatorów takiej działalności. 

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Zatrudniający osobę mającą mieć pod opieką małoletnich, niezależnie od formy zatrudnienia będzie miała obowiązek uzyskania informacji czy dane zatrudnianej osoby nie zostały zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Pracodawca lub inny organizator będzie uzyskiwać  informacje, czy dane osoby którą planuje zatrudnić są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym obejmuje przestępstwa ujęte w rozdziale XXV Kodeksu Karnego „Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności” z wyjątkiem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • kazirodztwa (art. 201 Kodeksu karnego), chyba że zostało popełnione na szkodę małoletniego;
 • prezentowania treści pornograficznych (art. 202 § 1, § 3, § 4a, § 4b, § 4c  Kodeksu karnego);
 • stręczycielstwa, sutenerstwa i kuplerstwa (art. 204 § 1 i 2 Kodeksu karnego), chyba że zostały popełnione na szkodę małoletniego.

W celu realizacji obowiązku weryfikacji kandydatów do pracy pod kątem niekaralności za przestępstwa na tle seksualnym dostęp do opisanych wyżej danych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym został przewidziany m.in. dla:

 • pracodawców - przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, w zakresie uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zgromadzone w tym Rejestrze;
 • innym organizatorom - przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, w zakresie uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zgromadzone w tym Rejestrze

- na podstawie art. 12 pkt 6 i 7 o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Zaświadczenie z KRK

Ponadto kandydat do pracy w podmiocie zobowiązanym do weryfikacji niekaralności osób mających pracować z dziećmi będzie musiał  dostarczyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

Zaświadczenie powinno obejmować przestępstwa:

 • przeciwko życiu i zdrowiu (określone w rozdziale XIX Kodeksu karnego),
 • przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (określone w rozdziale XXV Kodeksu karnego),
 • handel ludźmi (art. 189a Kodeksu karnego),
 • znęcanie się (art. 207 Kodeksu karnego),
 • określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii,
 • odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

Dodatkowe dokumenty

W przypadku, gdy kandydatem do pracy jest osoba nie posiadająca polskiego obywatelstwa dodatkowo będzie przedkłada ona zatrudniającemu informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

Ponadto kandydat do pracy będzie składał zatrudniającemu oświadczenie o państwie lub państwach w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat poza Polską i krajem swojego obywatelstwa. Jeśli kandydat zamieszkiwał w krajach trzecich będzie miał  obowiązek przedłożyć zatrudniającemu informację z rejestrów karnych do działów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi ze wszystkich tych państw w których mieszkał.

W sytuacji w której prawo innego niż Polska państwa obywatelstwa lub zamieszkania  kandydata do pracy nie przewiduje wydawania takiej informacji, możliwe będzie  przedłożenie informacji z rejestru karnego danego państwa. Jeśli natomiast nie ma w danym kraju takiego rejestru kandydat powinien złożyć oświadczenie w którym wskaże na brak możliwości uzyskania zaświadczeń o niekaralności w danym państwie wraz z oświadczeniem że nie został nigdy prawomocnie skazany w tym kraju za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom których weryfikacji wymagają polskie przepisy. 

Wyjątki

Ważne

Informacje lub oświadczenia o niekaralności zatrudniający będzie miał  obowiązek wydrukować i załączyć do akt osobowych albo przy innej formie zatrudnienia dokumentów zatrudnionego. 

Wykonanie wyżej wskazanych czynności weryfikacyjnych nie będzie wymagane przed dopuszczeniem do pracy z małoletnim, gdy osoba dopuszczana do pracy jest:

Autopromocja
 • członkiem rodziny małoletniego,
 • osobą znaną osobiście rodzicowi lub przedstawicielowi ustawowemu małoletniego 

a praca jest wykonywana w stosunku do małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy jest dopuszczającym.

 

Magdalena Sybilska-Bonicka

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, wieloletni praktyk, trener biznesu i były wykładowca akademicki z zakresu prawa pracy 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA