REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w 2022 r. Prawie 12% pracowników zarabiało mniej niż obowiązująca płaca minimalna. Takie dane podał GUS

Mniej niż wynosiła płaca minimalna zarabiało w grudniu 2022 r. 1,4 mln pracowników
Mniej niż wynosiła płaca minimalna zarabiało w grudniu 2022 r. 1,4 mln pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mniej niż wynosiła płaca minimalna zarabiało w grudniu 2022 r. 1,4 mln pracowników. Stanowili oni prawie 12% ogółu zatrudnionych. Jednoosobową działalność gospodarczą prowadziło nie zatrudniając pracowników ponad 1,5 mln przedsiębiorców. Na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zatrudnionych było 1,1 mln osób. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące rynku pracy w 2022 r.

Pracownicy najemni otrzymujący wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującego minimalnego wynagrodzenia stanowili 11,8% ogółu pracowników najemnych w gospodarce narodowej. 

Autopromocja

Pracownicy najemni otrzymujący minimalne wynagrodzenie

Najwyższy odsetek osób zarabiających poniżej ustawowego minimum w ogólnej liczbie pracowników najemnych danej sekcji odnotowano w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia – 37,2%, a następnie w sekcjach: Budownictwo – 30,2%, Administrowanie i działalność wspierająca – 22,9%, a także Handel; naprawa pojazdów samochodowych – 18,5%, Pozostała działalność usługowa – 17,4%, oraz Obsługa rynku nieruchomości – 13,9%.

Najwięcej pracowników najemnych otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnej płacy według stanu na 31 grudnia 2022 r. było w sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowych – 348,5 tys.

Pracownicy najemni w gospodarce narodowej otrzymujący wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia według sekcji PKD w 2022 r.

Wykres 1. Pracownicy najemni w gospodarce narodowej otrzymujący wynagrodzenie brutto

 

Stan na 31 grudnia 2022 r.

GUS

Ważne

Płaca minimalna brutto została w 2022 r. wynosiła 3010,00 zł. W porównaniu do 2021 r. wzrosła o 210,00 zł, tj. o 7,5%

Pracujący na własny rachunek niezatrudniający pracowników

Pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników najemnych według stanu na 31 grudnia 2022 r. było 1555,7 tys., z czego 34,0% stanowiły kobiety. Osoby te związane były z każdym rodzajem działalności, ale według stanu na koniec grudnia 2022 r. najwięcej, bo 249,7 tys. z nich skupionych było w sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowych. Wśród nich w tej sekcji kobiety stanowiły 38,2%. 

Drugą pod względem liczby pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników najemnych, jednocześnie najbardziej zmaskulinizowaną, była sekcja Budownictwo – ponad 95% z 244,3 tys. właścicieli niezatrudniający pracowników najemnych stanowili mężczyźni. 

Dane obejmują pełną zbiorowość pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników najemnych ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Pracujący na własny rachunek niezatrudniający pracowników najemnych według wybranych sekcji PKD i płci w 2022 r.

Wykres 2. Pracujący na własny rachunek niezatrudniający pracowników najemnych

 

Stan na 31 grudnia 2022 r.

GUS

Wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło

Liczba osób, z którymi została zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło, a które nie były nigdzie zatrudnione na podstawie stosunku pracy, bez osób pobierających emeryturę lub rentę, w 2022 r. wyniosła 1,1 mln osób. Względem 2021 r. było to więcej o 22,2%. 

Dane na temat liczby osób pracujących na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło pochodzą z Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tablica 1. Wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie były zatrudnione na podstawie stosunku pracy

Wyszczególnienie2013201420152016201720182019202020212022

w mln osób

Ogółem1,41,31,31,31,21,31,20,90,91,1

Liczba osób, które otrzymywały emerytury lub renty i jednocześnie wykonywały pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a które nie były zatrudnione na podstawie stosunku pracy w 2022 r. wyniosła 0,4 mln. W stosunku do 2021 r. liczba tych osób pozostała na tym samym poziomie. 

Pracownicy najemni emeryci i renciści

Na ostatni dzień grudnia 2022 r. część emerytów i rencistów pozostawała aktywna na rynku pracy jako pracownicy najemni – było ich 485,6 tys. 

Informacje o emerytach i rencistach dotyczą osób pracujących, które poinformowały swojego płatnika składek, że mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Dane zawierają informacje o emerytach i rencistach ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Aktywność tej zbiorowości była widoczna we wszystkich sekcjach PKD. Na koniec grudnia 2022 r. najwięcej pracowników najemnych emerytów i rencistów skupionych było w podmiotach gospodarki narodowej prowadzących działalność w zakresie Przetwórstwa przemysłowego – 74,6 tys. osób, następnie w sekcji Edukacja – 73,3 tys. osób. Kobiety w tych sekcjach stanowiły odpowiednio 40,6% i 69,3%.

Pracownicy najemni w gospodarce narodowej emeryci i renciści według sekcji PKD i płci w 2022 r. 

Wykres 3. Pracownicy najemni w gospodarce narodowej emeryci i renciści

 

Stan na 31 grudnia 2022 r.

GUS

W opracowaniu zastosowano skrócone nazwy sekcji PKD, oznaczając skróty znakiem „∆”. Pełne nazwy dostępne są na stronie GUS pod adresem: http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/.

Źródło danych GUS

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: GUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  REKLAMA

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA