Malkontenci i plotkarze – to oni najczęściej irytują nas w pracy. Co jeszcze pokazują badania?
REKLAMA
REKLAMA
- Większość Polaków przyjaźni się z osobami z pracy
- Malkontenci obniżają nasz nastrój i produktywność
- Cechy idealnego współpracownika
Większość Polaków przyjaźni się z osobami z pracy
Badanie „Polacy w pracy – w kontekście przejawianych zachowań” przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Preply rzuca nowe światło na relacje, jakie Polacy mają ze swoimi kolegami z pracy. Wyniki są dość optymistyczne. Okazuje się, że 67% ankietowanych lubi ludzi, z którymi pracuje, a 58% czuje, że może liczyć na ich wsparcie w trudnych sytuacjach. Ponad połowa buduje z nimi bliskie relacje także w życiu prywatnym. W tworzenie więzi po godzinach bardziej angażują się kobiety. Do takich przyjaźni przyznaje się 59% z nich.
REKLAMA
Malkontenci obniżają nasz nastrój i produktywność
Choć z ankiety wynika, że tylko 5% respondentów podpisuje się pod stwierdzeniem, że zdecydowanie nie lubi osób, które mija w biurze, to większość Polaków przynajmniej raz spotkała się z uciążliwym zachowaniem swoich współpracowników. Otwarcie mówimy, że niektóre cechy kolegów z pracy wpływają na nasze samopoczucie i skutecznie zniechęcają do angażowania się w zawodowe obowiązki. Co dziesiąta osoba biorąca udział w badaniu stwierdziła, że zachowaniami powszechnie uznawanymi za negatywne spotyka się bardzo często.
Preply spytało też, który typ uciążliwych osób jest najczęściej spotykany w polskich firmach. Na podium stanęli malkontenci, którzy są zmorą aż 78% respondentów. Na drugim miejscu są plotkarze (75%), a na trzecim leniuchy (66%). Tuż za pierwszą trójką znalazły się osoby unikające wykonywania obowiązków (59%) oraz zawistne (54%). Za zachowanie, które najbardziej psuje atmosferę i pogarsza nastrój całego otoczenia, uznano donoszenie na współpracowników.
Cechy idealnego współpracownika
Jakie są według Polaków cechy idealnego kolegi z pracy? Ranking najbardziej pożądanych cech wygrywa uczciwość. Wskazało ją zgodnie 37% ankietowanych, ale jednocześnie tylko 29% przyznało, że rzeczywiście dostrzega tę cechę wśród swoich aktualnych współpracowników. Od naszego zawodowego otoczenia oczekujemy też rzetelności (32%), zaangażowania (31%) i pozytywnego nastawienia (29%).
REKLAMA
Są też takie cechy współpracowników, które „otrzymujemy” od nich z nawiązką. Jak pokazują wyniki badania, nasi koledzy z pracy są średnio dużo bardziej komunikatywni, zabawni, punktualni oraz wspierający, niż byśmy się tego spodziewali.
Metodologia: Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2023 roku na grupie 1000 Polaków w przedziale wiekowym 18–65. Respondenci, którzy wzięli udział w ankiecie, to osoby z różnych grup zawodowych – głównie z firm zatrudniających do 50 oraz do 250 pracowników.
Źródło: Preply
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat