Pielęgniarki i położne. Narasta „luka pokoleniowa”. RPO interweniuje
REKLAMA
REKLAMA
Marcin Wiącek zwrócił się do minister Sójki o stanowisko wobec problemów środowiska pielęgniarek i położonych, w tym zwłaszcza o informację o planach i działaniach w kwestii rozwiązania problemów zawodowych, niedoboru pielęgniarek i położnych oraz przeciwdziałania luce pokoleniowej.
REKLAMA
Pielęgniarki i położne „starzeją się”
Mimo upływu kilku lat zapewnienie odpowiedniej liczby personelu pielęgniarskiego pozostaje problemem strukturalnym. W rozmowach z przedstawicielami pielęgniarek i położnych Rzecznikowi wskazywano, że niekorzystne zjawisko „starzenia się” tej grupy zawodowej nadal się pogłębia. W perspektywie czasu rodzi poważne to zagrożenie dla funkcjonowania służby zdrowia.
Jako przyczyny niepodejmowania zawodu lub rezygnacji z jego wykonywania w Polsce przez kształcone w naszym kraju pielęgniarki i położne podawano warunki pracy oferowane przez krajowe podmioty lecznicze. Podnoszono ponadto takie kwestie jak:
- nieuznawanie kompetencji i doświadczenia pielęgniarek,
- degradacja poprzez zaniżanie kwalifikacji stanowiskowych,
- dysproporcja zarobków pomiędzy pielęgniarkami oraz
- brak zastępowalności pokoleń.
Czy inicjatywa ustawodawcza pomoże pielęgniarkom
Samorząd pielęgniarek i położnych podjął działania, które w jego ocenie mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji. Zainicjowano bowiem obywatelską inicjatywę zmierzającą do zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk sejmowy nr 3421).
Z uwagi na zbliżające się wybory parlamentarne ten projekt niemal na pewno nie zostanie rozpatrzony w obecnej kadencji Sejmu. Dlatego też RPO zwrócił się do minister zdrowia także z pytaniem, czy Rada Ministrów przedstawiła stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy, a jeżeli tak – to jakie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat