Więcej miejsc pracy dzięki zielonej gospodarce
REKLAMA
Organizacja ekologiczna WWF powołuje się na raport "Ewaluacja potencjału zielonych miejsc pracy w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych", który został przygotowany na zlecenie organizacji pozarządowych, w tym WWF.
REKLAMA
Według raportu "przeznaczenie 14,28 procent budżetu UE na zielone inwestycje przewidziane w ramach Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku, przyniosłoby ponad 516 tysięcy nowych miejsc pracy".
Jak zaznaczyła organizacja, "zazielenienie budżetu UE jest szansą dla Europy, w trudnym czasie kryzysu, który ma wpływ na stan finansów Wspólnoty".
"Co roku obywatele UE wpłacają do jej budżetu 129 miliardów euro" - podkreśliła Karolina Tymorek z WWF Polska. Jej zdaniem przykładem pozycji w budżecie, która wymaga szczególnej reformy, jest Wspólna Polityka Rolna. "W obecnym kształcie pochłania ona aż 41 proc. całego budżetu. Musimy wykorzystać środki jak najbardziej efektywnie. Dlatego WWF proponuje, aby subsydia dla rolnictwa uwzględniały wsparcie działań środowiskowych, które stworzą miejsca pracy" - dodała Tymorek w oświadczeniu.
Barometr Ofert Pracy wzrósł w czerwcu wobec maja >>
Jej zdaniem "fundusze na rozwój obszarów wiejskich powinny zostać zwiększone do 50 proc. całego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej" z zastrzeżeniem, że połowa tych środków powinna być przeznaczana na działania środowiskowe, m.in. sieć Natura 2000 i ekologiczne rolnictwo.
WWF podkreśliła, że nowy unijny budżet powinien być zrównoważony i gwarantować ekologicznym sektorom istotne wsparcie. "Oprócz rolnictwa, kluczowe będą budżetowe propozycje w zakresie zrównoważonej infrastruktury transportowej oraz energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej, od których zależy uniezależnienie unijnej gospodarki od importu paliw oraz realizacja celów polityki klimatycznej" - uważa organizacja.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat