Do 31 maja 2012 r. trzeba przekazać pierwszą ratę odpisu na zfśs za 2012 r.
REKLAMA
Ustawa o zfśs wskazuje pracodawców, którzy muszą utworzyć zfśs, oraz pracodawców, którzy mogą dobrowolnie prowadzić działalność socjalną. Ci, którzy muszą utworzyć zfśs, powinni pamiętać o obowiązku przekazania części odpisów podstawowych do 31 maja br. Natomiast pracodawcy dobrowolnie tworzący zfśs mogą tego dokonać w ustalonym przez siebie terminie.
REKLAMA
Coroczny odpis podstawowy na zfśs pracodawca nalicza w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. W tej liczbie należy uwzględnić osoby zatrudnione zarówno w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu niepełnego wymiaru na pełny), pracujące na podstawie:
- umowy o pracę,
- wyboru,
- mianowania,
- spółdzielczej umowy o pracę.
Do przeciętnej liczby zatrudnionych należy również wliczyć osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.
WAŻNE!
Do celów naliczania odpisów na zfśs w liczbie zatrudnionych nie należy uwzględniać chałupników oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów agencyjnej, zlecenia i o dzieło.
W 2012 r. podstawę odpisu na zfśs (zarówno podstawowego, jak i fakultatywnego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w drugim półroczu 2010 r., tj. 2917,14 zł. Jest to zatem ta sama kwota, która stanowiła podstawę odpisu w 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat