REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 r.?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podczas XV już edycji Wirtualnych Targów Pracy Pracuj.pl, odbyła się po raz pierwszy w historii tego wydarzenia on-line debata ekspertów „Poszukiwany/Poszukiwana – kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 roku?”.

W dyskusji wzięli udział Joanna Rutkowska – HR Project Manager z Randstad, Ewa Zmysłowska – Recruitment & Attraction Manager w firmie PricewaterhouseCoopers, Piotr Ruszowski – Marketing & PR Manager w Mondial Assistance, Błażej Miernik – HR Manager w firmie Lidl Polska oraz Przemysław Gacek - Prezes Grupy Pracuj Solutions.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

W trakcie spotkania eksperci analizowali sytuację na rynku pracy, która ich zdaniem wciąż jest dobra, pomimo spowolnienia gospodarczego. Sprzedaż, obsługa klienta czy IT to kluczowe branże, w których według zaproszonych gości można znaleźć zatrudnienie. Perspektywa rozwoju rynku IT w Polsce jest nadal bardzo dobra, w Europie Centralnej i Wschodniej zajmujemy drugie miejsce pod względem wielkości inwestycji w tym obszarze. Na uwagę zasługują Centra Usług Wspólnych, które w naszym kraju bardzo szybko rozwijają się. Co raz częściej powstają u nas centra usług bardziej zaawansowanych np. centra controllingowe, które zatrudniają wysoce wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.

REKLAMA

Goście starali się wskazać studentom i absolwentom, co powinni zrobić, by być atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy i jak zachęcić potencjalnego pracodawcę, by zatrudnił osobę, która dopiero skończyła studia. Eksperci jednogłośnie przyznali, że najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia jeszcze w trakcie studiów, czy to w postaci praktyk, staży czy pracy wolontariackiej. Ważna jest proaktywność, wychodzenie z inicjatywą, ale również działalność w organizacjach studenckich, czy wyjazdy stypendialne, które kształtują kompetencje i cechy potrzebne w przyszłym życiu zawodowym. Warto wykorzystywać szanse, jaką dają sami pracodawcy, brać udział w zagranicznych programach stażowych, podczas których młodzi ludzie w międzynarodowych zespołach uczą się kultury pracy, co niewątpliwie jest przydatnym i mile widzianym doświadczeniem wśród wielu pracodawców.

Poruszono ponadto bardzo praktyczny aspekt poszukiwania pracy, czyli tworzenie CV. Jak zainteresować rekrutera swoim CV, wiedząc, że ma on bardzo często około 20 sekund na przejrzenie jednej aplikacji. Eksperci radzą by dobrze przygotować życiorys, wyeksponować najważniejsze elementy, konieczne dla danego stanowiska, by osoba rekrutująca od razu mogła znaleźć w nim poszukiwane umiejętności. Warto tworzyć życiorys pod konkretne stanowisko, określoną ofertę pracy. Należy też pamiętać, by CV było czytelne i estetycznie przygotowane. W branżach czy na stanowiskach wymagających kreatywności warto pokazać swoją indywidualność poprzez ciekawą formę aplikacji. Osobom bez doświadczenia eksperci sugerowali, by przygotowując życiorys zastanowiły się, co jest w nich unikalne, w jaki sposób mogą się wyróżnić na tle innych i w ten sposób zainteresować swoją osobą rekrutujących. Wspomniano także o budzącym wiele kontrowersji i pytań liście motywacyjnym. Okazuje się, że wciąż jest on przydatny, szczególnie na dalszym etapie rekrutacji, gdy rekruter chce dowiedzieć się więcej o kandydacie, stworzyć sobie pełniejszy obraz danej osoby.

Podczas debaty zastanawiano się także nad kierunkami studiów, które w perspektywie 5-10 lat, będą kluczowe. Starzejące się społeczeństwo wymusi pewne zmiany również na rynku pracy, więc sektor zdrowotny i opieki społecznej będzie rósł i rozwijał się. Takie kierunki, jak rehabilitacja i pielęgniarstwo z pewnością będą cieszyć się powodzeniem. Drugim sektorem, który w przyszłości będzie generował miejsca pracy będzie energetyka. Wydobycie gazu łupkowego, czy energia atomowa to niewątpliwie bardzo rozwojowe gałęzie przemysłu, gdzie będą poszukiwane osoby z wykształceniem inżynierskim i specjalistyczną wiedzą. Digitalizacja naszego życia postępuje, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów IT nadal będzie rosło. Jednocześnie młodzi ludzie powinni być gotowi na zmiany i na to, że nie będą pracować przez cały czas w jednej dziedzinie. Otwartość na odkrywanie nowych obszarów, na podejmowanie nowych kierunków i ciągłe uczenie się to umiejętności, które stają się niezbędne na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elżbieta Flasińska, Grupa Pracuj Solutions

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

REKLAMA

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

REKLAMA