REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 r.?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podczas XV już edycji Wirtualnych Targów Pracy Pracuj.pl, odbyła się po raz pierwszy w historii tego wydarzenia on-line debata ekspertów „Poszukiwany/Poszukiwana – kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 roku?”.

REKLAMA

W dyskusji wzięli udział Joanna Rutkowska – HR Project Manager z Randstad, Ewa Zmysłowska – Recruitment & Attraction Manager w firmie PricewaterhouseCoopers, Piotr Ruszowski – Marketing & PR Manager w Mondial Assistance, Błażej Miernik – HR Manager w firmie Lidl Polska oraz Przemysław Gacek - Prezes Grupy Pracuj Solutions.

REKLAMA

W trakcie spotkania eksperci analizowali sytuację na rynku pracy, która ich zdaniem wciąż jest dobra, pomimo spowolnienia gospodarczego. Sprzedaż, obsługa klienta czy IT to kluczowe branże, w których według zaproszonych gości można znaleźć zatrudnienie. Perspektywa rozwoju rynku IT w Polsce jest nadal bardzo dobra, w Europie Centralnej i Wschodniej zajmujemy drugie miejsce pod względem wielkości inwestycji w tym obszarze. Na uwagę zasługują Centra Usług Wspólnych, które w naszym kraju bardzo szybko rozwijają się. Co raz częściej powstają u nas centra usług bardziej zaawansowanych np. centra controllingowe, które zatrudniają wysoce wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.

REKLAMA

Goście starali się wskazać studentom i absolwentom, co powinni zrobić, by być atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy i jak zachęcić potencjalnego pracodawcę, by zatrudnił osobę, która dopiero skończyła studia. Eksperci jednogłośnie przyznali, że najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia jeszcze w trakcie studiów, czy to w postaci praktyk, staży czy pracy wolontariackiej. Ważna jest proaktywność, wychodzenie z inicjatywą, ale również działalność w organizacjach studenckich, czy wyjazdy stypendialne, które kształtują kompetencje i cechy potrzebne w przyszłym życiu zawodowym. Warto wykorzystywać szanse, jaką dają sami pracodawcy, brać udział w zagranicznych programach stażowych, podczas których młodzi ludzie w międzynarodowych zespołach uczą się kultury pracy, co niewątpliwie jest przydatnym i mile widzianym doświadczeniem wśród wielu pracodawców.

Poruszono ponadto bardzo praktyczny aspekt poszukiwania pracy, czyli tworzenie CV. Jak zainteresować rekrutera swoim CV, wiedząc, że ma on bardzo często około 20 sekund na przejrzenie jednej aplikacji. Eksperci radzą by dobrze przygotować życiorys, wyeksponować najważniejsze elementy, konieczne dla danego stanowiska, by osoba rekrutująca od razu mogła znaleźć w nim poszukiwane umiejętności. Warto tworzyć życiorys pod konkretne stanowisko, określoną ofertę pracy. Należy też pamiętać, by CV było czytelne i estetycznie przygotowane. W branżach czy na stanowiskach wymagających kreatywności warto pokazać swoją indywidualność poprzez ciekawą formę aplikacji. Osobom bez doświadczenia eksperci sugerowali, by przygotowując życiorys zastanowiły się, co jest w nich unikalne, w jaki sposób mogą się wyróżnić na tle innych i w ten sposób zainteresować swoją osobą rekrutujących. Wspomniano także o budzącym wiele kontrowersji i pytań liście motywacyjnym. Okazuje się, że wciąż jest on przydatny, szczególnie na dalszym etapie rekrutacji, gdy rekruter chce dowiedzieć się więcej o kandydacie, stworzyć sobie pełniejszy obraz danej osoby.

Podczas debaty zastanawiano się także nad kierunkami studiów, które w perspektywie 5-10 lat, będą kluczowe. Starzejące się społeczeństwo wymusi pewne zmiany również na rynku pracy, więc sektor zdrowotny i opieki społecznej będzie rósł i rozwijał się. Takie kierunki, jak rehabilitacja i pielęgniarstwo z pewnością będą cieszyć się powodzeniem. Drugim sektorem, który w przyszłości będzie generował miejsca pracy będzie energetyka. Wydobycie gazu łupkowego, czy energia atomowa to niewątpliwie bardzo rozwojowe gałęzie przemysłu, gdzie będą poszukiwane osoby z wykształceniem inżynierskim i specjalistyczną wiedzą. Digitalizacja naszego życia postępuje, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów IT nadal będzie rosło. Jednocześnie młodzi ludzie powinni być gotowi na zmiany i na to, że nie będą pracować przez cały czas w jednej dziedzinie. Otwartość na odkrywanie nowych obszarów, na podejmowanie nowych kierunków i ciągłe uczenie się to umiejętności, które stają się niezbędne na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elżbieta Flasińska, Grupa Pracuj Solutions

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

REKLAMA

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

REKLAMA

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA