Dodatkowa ochrona zdrowia pracowników
REKLAMA
29 lutego 2012 r. został opublikowany projekt ustawy o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego) oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Dzięki proponowanemu w projekcie rozwiązaniu pracodawca będzie miał możliwość przekazania określonych kwot na odrębny rachunek bankowy pracownika, z którego ten będzie mógł wydatkować pieniądze wyłącznie na działania związane z ochroną zdrowia. Pieniądze zgromadzone na koncie pracownik będzie mógł przeznaczyć na własne potrzeby, a także na wydatki związane z leczeniem najbliższej rodziny.
Przekazywanie określonych kwot na rachunek bankowy pracownika nie będzie jednak obowiązkiem każdego pracodawcy. Projekt przewiduje, że wspomniane wyżej wpłaty będą mogły być dokonane z własnej inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika. Posłowie proponują, aby wysokość przekazywanych pracownikom kwot wynosiła od 5% do maksymalnie 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W sytuacji gdy chęć gromadzenia środków przeznaczonych na ochronę zdrowia wykaże pracownik, wówczas będzie on musiał złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek. Dokument, dotyczący danego roku kalendarzowego, pracownik będzie musiał złożyć nie później niż do 31 marca danego roku. Złożony przez pracownika wniosek nie będzie dla pracodawcy wiążący.
Pracodawca w przypadku akceptacji wniosku będzie zobowiązany przekazać środki na wskazany przez pracownika rachunek bankowy w terminie nie później niż do 20 grudnia danego roku lub systematycznie co miesiąc, począwszy od dnia otwarcia rachunku bankowego.
Natomiast jeżeli z inicjatywą przekazania wspomnianych świadczeń występuje pracodawca, to środki te będą musiały być wypłacane wszystkim zatrudnionym u danego pracodawcy pracownikom. W takiej sytuacji wysokość tych środków będzie podlegała zaopiniowaniu przez właściwe organy działających u pracodawcy związków zawodowych, a w przypadku braku związków zawodowych – wyłonionego przez pracowników przedstawiciela.
Środki zgromadzone na rachunku bankowym osoba uprawniona do korzystania funduszu będzie mogła przeznaczyć wyłącznie na:
● opłacanie świadczeń zdrowotnych,
● zakup leków przepisanych na receptę,
● zakup wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi lub środków pomocniczych zleconych przez lekarza.
Przepisy zawarte w opublikowanym 29 lutego projekcie pozwolą pracodawcy na dokonanie wyboru źródła finansowania wypłat. Środki na ochronę zdrowia będą mogły być wypłacone ze środków obrotowych pracodawcy lub sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projektodawcy proponują również, aby kwoty wydatkowane przez pracodawców na cele określone w projekcie ustawy były traktowane jako koszt uzyskania przychodu.
Natomiast kwoty uzyskane przez pracownika na podstawie ustawy:
● nie będą zaliczane do jego wynagrodzenia,
● będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Od kwot przekazanych przez pracodawcę na rachunek bankowy pracownika przeznaczonych na ochronę zdrowia nie będą pobierane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA