Wynagrodzenie w postępowaniu mediacyjnym powiększane o VAT
REKLAMA
Przed nowelizacją brak było podstaw do powiększania należności za usługę mediacji o należny z tego tytułu VAT.
REKLAMA
W analogicznej sytuacji świadczenia usług na zlecenie sądu przez biegłego oraz ustanowionych z urzędu adwokata i radcę prawnego przepisy przewidują podwyższenie przez sąd przyznawanego im wynagrodzenia o kwotę należnego VAT. Również opłata za udzieloną z urzędu pomoc prawną rzecznika patentowego jest powiększana o należny VAT.
Wprowadzenie takiej reguły również w przypadku mediatorów ujednolica zasady obliczania wynagrodzenia osób profesjonalnie świadczących usługi na zlecenie sądu. W związku z tym, że mediatorowi należy się nie tylko wynagrodzenie, ale również zwrot wydatków poniesionych w związku z mediacją, zarówno wynagrodzenie, jak i zwrot wydatków (czyli cała kwota należna za usługę) są powiększane o VAT. Na mediatorze ciąży obowiązek odprowadzenia należnego z tytułu mediacji podatku VAT.
Na co wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2012 r. >>
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 25 stycznia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym – Dz.U. z 10 lutego 2012 r., poz. 148
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 11 stycznia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym – Dz.U. z 18 stycznia 2012 r., poz. 62
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA