reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > GIODO pozytywnie o pomyśle dostępu on-line do bazy ubezpieczonych

GIODO pozytywnie o pomyśle dostępu on-line do bazy ubezpieczonych

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych pozytywnie zaopiniował założenia do projektu wprowadzającego możliwość dostępu on-line przez placówki medyczne do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazało do konsultacji społecznych projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Resort zakłada, że system zacznie działać od września.

"Nie widziałem jeszcze projektu jako takiego, widziałem tylko założenia, natomiast opiniowałem je jak najbardziej pozytywnie, wskazując tylko na kwestie, na które trzeba wyraźnie zwrócić uwagę" - powiedział pełniący funkcję GIODO dr Wojciech Wiewiórowski.

"Jeżeli miałby być to system, który zakładałby logowanie się uprawnionych osób - niezależnie jaka to jest grupa - które miałyby możliwość sprawdzania po numerze PESEL, czy ktoś jest ubezpieczony poprzez weryfikację, czyli otrzymywały odpowiedź "tak, ubezpieczony" lub "nie, nieubezpieczony" i żadnych innych danych dotyczących tej osoby, to system nie jest sprzeczny z zasadami ochrony danych osobowych" - ocenił Wiewiórowski.

Od 2013 r. statystyki publiczne z uwzględnieniem kryterium płci >>

Dodał, że nie widzi w propozycjach MAiC "dużej ingerencji w prywatność". Zdaniem GIODO można się co najwyżej zastanawiać się nad tym, jak szeroka może być grupa osób uprawnionych do sprawdzania ubezpieczonych w bazie.

Według inspektora konieczne jest - i zgadza się z tym ministerstwo - wprowadzenie zabezpieczenia - już raczej technicznego niż prawnego - przed używaniem automatów odpytujących czyli urządzeń, które będą automatycznie pytały o kolejne numery PESEL. Jak wyjaśnił, chodzi np. o uniemożliwienie wielokrotnego łączenia się z bazą z tego samego numeru IP w ciągu określonego czasu.

Zdaniem Wiewiórowskiego niedopuszczalne byłaby sytuacja, by można było, podając numer PESEL, uzyskiwać dane np. kto ubezpieczył tę osobę, jaka jest wysokość składek albo czy są one opłacane terminowo. GIODO zastrzegł jednak, że według jego wiedzy dotychczas nikt nie proponował takich rozwiązań.

W styczniu szef MAC Michał Boni wyraził nadzieję, że Sejm uchwali proponowane zmiany do końca maja tak, aby w czerwcu mogły się rozpocząć trzymiesięczne testy nowego systemu. Według Boniego elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowia będzie możliwe od 1 września.

Nad projektem pracował zespół przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszt tego projektu to ok. 10 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama