REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie teraz najłatwiej można znaleźć pracę? I wcale nie chodzi o sezon

Praca w branży hotelarskiej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie najłatwiej teraz można znaleźć pracę? Kto może być spokojny o stanowisko? W czerwcu więcej ofert pracy dla pracowników z branży usługowej; historyczne maksimum ogłoszeń dotyczy sektora hotelarsko-gastronomicznego - wynika z Barometru Ofert Pracy. Przybyło też ofert dla osób o niskich kwalifikacjach.

Więcej ogłoszeń o zatrudnieniu

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazuje na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. "W czerwcu nie zmienił swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca" - przekazano. Dodano, że jego wartość wyniosła 299,4 pkt.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z barometrem, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, w czerwcu więcej niż przed miesiącem ogłoszeń o zatrudnieniu było w regionach o relatywnie niskiej stopie bezrobocia, czyli województwach pomorskim, mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim. Wskazano, że w woj. lubelskim liczba wakatów pozostała na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. "W pozostałych województwach wystąpiły spadki, przy czym relatywnie największe w woj. opolskim, łódzkim oraz podkarpackim" - przekazano.

Jakich pracowników potrzeba?

Zaznaczono, że wzrost liczby ofert pracy odnotowano w czerwcu dla zawodów usługowych. "Choć w ostatnich kilku miesiącach obserwowano dodatnie saldo zmian ogłoszeń o zatrudnieniu, ogólne tendencje w usługach, z pominięciem kilku kategorii ofert pracy, pozostają spadkowe" - wskazano.

Z danych wynika, że w najlepszej sytuacji są osoby wykonujące zawody o niskich kwalifikacjach, "dla których od początku roku wakatów ustawicznie przybywa". Wynika to z "mniejszej niż w zawodach wymagających znacznych kwalifikacji presji płacowej". Jak przekazano, najwyraźniej skutki oddziaływania dekoniunktury "obserwowano w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych - w czerwcu spadki te pogłębiły się".

Według barometru relatywnie dobrze radzą sobie z obecnym schłodzeniem gospodarki m.in. zawody związane z marketingiem, bankowością, prawem oraz nieruchomościami. "W tych kategoriach ofert notujemy wyhamowanie tendencji spadkowych lub nawet niewielki wzrost" - przekazano. Oceniono, że w branży nieruchomości może wystąpić ożywienie ze względu na lipcowy start nowego rządowego programu bezpieczny kredyt 2 proc., którego celem jest wsparcie młodych Polaków w nabyciu pierwszych nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie jest tendencja spadkowa?

REKLAMA

"Oczekiwania co do powrotu na ścieżkę wzrostów są związane ze stanowiskami pracy dla specjalistów z minimalnym doświadczeniem zawodowym, które są związane na ogół z mniejszą presją płacową niż w przypadku doświadczonych pracowników" - podano. Wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych największe spadki, jak przekazano, dotyczą ofert skierowanych do "zawodów o wysokich kwalifikacjach, w tym przede wszystkim w badaniach i rozwoju (R&D), handlu internetowym oraz informatyce".

Jak przekazano, tendencję spadkową zaobserwowano też w zawodach usługowych związanych z transportem i magazynowaniem ładunków. Drugi miesiąc z rzędu za to w branży hotelarsko-gastronomicznej liczba ogłaszanych ofert pracy osiąga historyczne maksimum, "i to po wyłączeniu czynników sezonowych".

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA