REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna podczas upałów. Jak ją przetrwać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Praca zdalna podczas upałów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna latem. Praca podczas upałów w pomieszczeniu bez klimatyzacji może być wyzwaniem. Jak sobie radzić latem podczas home office? 

Wysokie temperatury nie odpuszczają i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało przyjść ochłodzenie. Organizacja pracy w tym czasie może być kłopotliwa. Jak poprawić jakość pracy w domu, aby była efektywna? 

REKLAMA

Autopromocja

Przygotowanie pomieszczenia do pracy

Dobre przewietrzone pomieszczenie to podstawa, ale otwieranie okien podczas upałów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto solidnie przewentylować mieszkanie w nocy lub bardzo rano, jak jeszcze temperatury nie są zbyt wysokie. Zaciągnięte rolety, zasunięte zasłony w oknach od słonecznej strony sprawią, że promienie słońca nie będą nagrzewać pomieszczenia. Jeśli pokój jest klimatyzowany, okna również należy zamknąć, a temperaturę ustawić na optymalną (nie powinna być za niska). 

Praca z laptopem w ogródku lub na balkonie może być bardzo przyjemna, ale w gorące dni w miarę możliwości lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między godziną 10:00 a 17:00). Miejsce do pracy powinno być odpowiednio zacienione. 

Warto pamiętać, że wszelkie włączone urządzenia elektryczne czy sztuczne oświetlenie to wzrost temperatury, może pranie i zmywarkę lepiej nastawić wieczorem zamiast zanim włączymy komputer? Nie będą również generować dodatkowego hałasu podczas pracy. 

Gdy w pomieszczeniu wciąż temperatura przekracza normy, może pomyśleć o zakupie wentylatora? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak chronić sprzęty?

Wskaźnik temperatury powyżej 25 stopni to również wyzwanie dla sprzętów elektronicznych. Co zrobić, aby one również przetrwały upał? Warto pamiętać, że urządzenia nagrzewają się już podczas pracy, a każde dodatkowe kilka stopni ciepła może być dla nich zabójcze. Może, ale nie musi. Przede wszystkim sprzęty należy odsunąć od miejsca nasłonecznienia i zapewnić im odpowiednią wentylację, na przykład odsuwając leżące na blacie rzeczy jak najdalej, albo… wyjmując komputer z szafki biurka. Do laptopa można użyć chłodzącej podkładki.  

Jeśli urządzenia są wyposażone w wiatraki, dobrze jest je regularnie czyścić z kurzu, będą wówczas o wiele bardziej wydajne. Przegrzewające się z powodu wysokiej temperatury sprzęty czasem należy po prostu wyłączyć na kilka minut.

Jak chronić siebie?

Nawodnienie to podstawa. Podczas pracy należy koniecznie zadbać o stały dostęp do wody i pić ją często, małymi łykami. Na przekąski dobrze jest przygotować sobie soczyste warzywa i owoce, lekkostrawne posiłki, na które ogranizm dodatkowo nie będzie tracił energii, aby je strawić. Przerwę w pracy można wykorzystać na szybki chłodny prysznic (nie może być zbyt zimny!), można też - w miarę potrzeby - stosować chłodne okłady.

Strój też nie jest bez znaczenia. W czasie upałów najlepiej założyć luźne, oddychające ubrania z naturalnych materiałów. Ma być wygodnie i przewiewnie. 

Bez względu na upał, dla zdrowia i większej efektywności raz na godzinę powinno się wstać od komputera, przejść się lub chwilę rozciągnąć. Dobrze też, aby odpoczęły oczy. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bony, pożyczki dla pracowników, staże (w tym zdalne) na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest

Społeczeństwo chyba nie spodziewało się aż takich zmian na rynku pacy. Będą różne bony, pożyczki dla pracowników, staże na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest. Trzeba przyznać, że rząd, sejm, senat i Prezydent RP uwinęli się z wdrożeniem nowe regulacji, bo przecież projekt ustawy wpłynął do Sejmu 7 stycznia 2025 r. Mamy połowę kwietnia, a ustawa jest już podpisana i czeka na wejście w życie.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

REKLAMA

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

REKLAMA