Senat: zmiany w świadczeniu wspierającym
REKLAMA
REKLAMA
- O wysokości świadczenia wspierającego zdecyduje skala punktowa
- Rozszerzenie świadczenia wspierającego w szczególnym przypadku
- Dodatkowe czynniki brane pod uwagę dla wysokości świadczenia wspierającego
- Świadczenie wspierające dla pełnoletnich
- Świadczenie wspierające – różne poziomy kwotowe
O wysokości świadczenia wspierającego zdecyduje skala punktowa
Sejm przyjął ustawę o świadczeniu wspierającym pod koniec maja. Świadczenie ma trafiać bezpośrednio do dorosłych z niepełnosprawnościami. Jego wysokość powiązana została z wymiarem renty socjalnej. O wysokości świadczenia będzie decydować m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem czy jej wiek (określane punktowo).
REKLAMA
W czwartek senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się za wprowadzeniem kilkudziesięciu poprawek do ustawy o świadczeniu wspierającym. Większość z nich ma charakter legislacyjno-redakcyjny, ale akceptację komisji uzyskały także poprawki merytoryczne.
Rozszerzenie świadczenia wspierającego w szczególnym przypadku
Jedna z nich przewiduje, że kobieta, która ukończyła 16 lat i zawarła związek małżeński, przez co stała się osobą pełnoletnią, uzyska prawo do świadczenia wspierającego.
Komisja pozytywnie zarekomendowała także poprawki zakładające modyfikację zasad ustalania świadczenia wspierającego przez obniżenie progu punktowego z 70 pkt do 50 pkt, oraz zwiększenie wartości procentowych w odniesieniu do renty socjalnej.
Dodatkowe czynniki brane pod uwagę dla wysokości świadczenia wspierającego
Komisja opowiedziała się też za poprawką, która uzupełnia regulację odnoszącą się do zasad ustalania potrzeby wsparcia poprzez wskazanie dodatkowych czynników, jakie powinny być brane pod uwagę, w tym w szczególności bólu i dyskomfortu przy wykonywaniu określonych czynności przez osobę wymagającą wsparcia.
Według ustawy szczegółowe narzędzie ustalające potrzebę wsparcia będzie ustalone drogą oddzielnego rozporządzenia.
Głosowanie nad ustawą o świadczeniu wspierającym ma być przeprowadzone w bloku głosowań zaplanowanych na koniec obecnego posiedzenia Senatu
Świadczenie wspierające dla pełnoletnich
Zgodnie z ustawą świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej. Jej wysokość w 2023 r., po waloryzacji, wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.
W uchwalonej ustawie zapisano, że świadczenie wspierające przysługuje osobie od ukończenia 18 roku życia.
Ustawa przewiduje, że świadczenie wspierające przysługuje w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.
Świadczenie wspierające – różne poziomy kwotowe
Świadczenie wspierające będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów. 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów, 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów, 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów, 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów, a 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.Przy ustalaniu potrzeby wsparcia w formie punktów pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jej wiek.
Poziom potrzeby wsparcia ustalany będzie na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o to wsparcie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat