REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia adwokatów: Stawki za urzędówki w postępowaniach apelacyjnych niezgodne z konstytucją

Wynagrodzenie adwokatów za prowadzenie spraw z urzędu w postępowaniu apelacyjnym zostało ustalone niezgodnie z Konstytucją
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie adwokatów za prowadzenie spraw z urzędu w postępowaniu apelacyjnym zostało ustalone niezgodnie z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny uznał 13 czerwca, że ustalenie w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości wysokości stawek minimalnego wynagrodzenia adwokata z urzędu za prowadzenie sprawy przed sądem apelacyjnym jest niegodne z konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał § 16 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. 

REKLAMA

Autopromocja

Przepis ten reguluje wysokość wynagrodzenia za prowadzenie sprawy przez adwokata przed sądem apelacyjnym na poziomie 75 proc. opłaty za sprawę z danego zakresu, a jeżeli w pierwszej instancji sprawy nie prowadził ten sam adwokat – 100 proc. takiej opłaty. Przy tym w obu przypadkach opłata ta nie może być mniejsza niż 120 zł.

Wynagrodzenie adwokatów za urzędówki powinno być określone w ustawie

Uzasadniając orzeczenie o niekonstytucyjności tego przepisu TK podkreślił, że w tej sprawie zasadniczym problemem konstytucyjnym było uregulowanie wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu w rozporządzeniu. „W ocenie Trybunału, rozporządzenie nie może kształtować podmiotowych praw majątkowych w aspekcie materialnym, jeżeli w tym zakresie nie wykonuje ustawy” – podkreślił TK.

Trybunał zwrócił też uwagę, że ustawa nie reguluje stawek wynagrodzeń, w szczególności nie wyznacza nawet granic bazowych stawek ustalonych rozporządzeniem. TK zaznaczył przy tym, że osoby, którym przysługują tzw. publiczne prawa majątkowe z mocy konstytucji mogą domagać się uregulowania ich aspektów materialnych na poziomie ustaw, a nie na poziomie rozporządzeń.

Kto zaskarżył przepisy o stawkach adwokackich

REKLAMA

Skargę do TK w tej sprawie złożył adwokat, który był pełnomocnikiem z urzędu w postępowaniu odwoławczym dotyczącym prawa do renty socjalnej odwołującego się. Sąd apelacyjny przyznał mecenasowi zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrot wydatków. Adwokat złożył zażalenie na to rozstrzygniecie, które zostało jednak oddalone przez sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skardze do TK mężczyzna wskazał, że podczas procesu w którym był pełnomocnikiem doszło do zmiany przepisów ws. stawek adwokackich. Rozporządzenie MS z 2015 r. przewidywało stawkę adwokacką za sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych na poziomie 360 zł, zaś nowa stawka z rozporządzenia z 2016 r. wynosi 90 zł. Przy czym stawka minimalna w postępowaniu apelacyjnym została ustalona na 120 zł i taką też kwotę sąd przyznał adwokatowi.

Skarżący prawnik podkreślił też, że ustawowe upoważnienie Ministra Sprawiedliwości do szczegółowych zasad ustalania kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w rozporządzeniu nie odpowiada konstytucyjnemu wymogowi upoważnienia o charakterze szczegółowym.

Trybunał orzekł w tej sprawie w trzyosobowym składzie sędziowskim, któremu przewodniczył sędzia Piotr Pszczółkowski. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA