REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs EKG dla pielęgniarek i położnych. Do czego uprawnia? Ile trwa?

Dziennikarka medyczno-prawna
kurs EKG dla pielęgniarek i położnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kurs EKG dla pielęgniarek i położnych – czy po jego ukończeniu mogą wykonywać badanie? Co z jego interpretacją? Do czego dokładnie upoważnia kurs EKG? Ile trwa? 

EKG to badanie, które pozwala na poznanie aktywności serca. Polega na odczycie impulsów elektrycznych, powstających podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego – poprzez ocenę ich wyglądu rozłożonego w czasie, można wykryć ewentualne nieprawidłowości w układzie krążenia i samym sercu. 

Autopromocja

Badanie EKG - kto może wykonać

Uprawnionym do przeprowadzenia badania EKG jest lekarz, podobnie jak do interpretacji jego wyników. Na studiach pielęgniarstwa I stopnia, pielęgniarki nabywają umiejętności niezbędne do wykonania badania EKG, i następnie mogą je przeprowadzać, ale jedynie na zlecenie i w obecności lekarza. 

Jednakże zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 roku w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. nr 210 poz. 1540 z dnia 14 listopada 2007 roku), zaznaczone zostało, że położna jest uprawniona do wykonywania samodzielnie EKG, pod warunkiem odbycia kursu specjalistycznego. Wykonywanie zapisu EKG na zlecenie lekarza bez kursu specjalistycznego, tylko po szkoleniu wewnątrz oddziałowym, jest niezgodne z istniejącym prawem. 

Pielęgniarki i położne, które chcą nabyć dodatkowe umiejętności, mogą skorzystać z kursów specjalistycznych dla pielęgniarek. Takie szkolenia oprócz rozwoju zawodowego, pozwolą także nabyć dodatkowe kwalifikacje, zwiększając kompetencje oraz możliwy zakres działań. 

Kurs EKG dla pielęgniarek  

Celem kursu EKG jest nabycie umiejętności przez pielęgniarkę lub położną, polegających na wykonaniu standardowego, spoczynkowego badania elektrokardiograficznego, a także rozpoznanie w zapisie cech zagrożenia życia bądź zdrowia pacjenta. Szkolenia tego typu oprócz rozwoju zawodowego, pozwalają na uzyskanie nie tylko dodatkowych kwalifikacji, zwiększających kompetencje, ale również możliwy zakres samodzielnych działań. Ponadto wpływa to znacznie na poprawę jakości usług medycznych – pielęgniarki mające uprawnienia do wykonywania oraz interpretacji badania EKG – przyczyniają się do zwiększenia ilości odpowiednio wykwalifikowanego personelu medycznego, co znacznie przyspiesza procedury diagnostyczne: zmniejsza się czas oczekiwania pacjenta na badanie – dostępność jest szersza, lekarz zaś posiadając dokumentację zawierającą potrzebne już dane, może przejść bezpośrednio do leczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele placówek prowadzi kursy i szkolenia dla pielęgniarek oraz położnych z wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego. Możliwy jest między innymi kurs EKG online, który znacznie ułatwia naukę – kursanci uczą się w wybranym miejscu i czasie, nie tracąc go na dojazdy i nie rezygnując z różnych zobowiązań. Zapoznają się z materiałami, robiąc to we własnym tempie. Ponadto, zazwyczaj dostęp do platformy podczas odbywania szkolenia jest nieograniczony.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych, dotyczący wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego, uprawnia do samodzielnego przeprowadzania badania EKG wraz z interpretacją. W trakcie szkolenia kursanci zyskują wiedzę na temat wskazań i przeciwwskazań do badania, jego istoty i celowości. Poznają techniki wykonywania zabiegu, dowiadują się także, jak: 

  • przygotować pacjenta oraz stanowisko do badania;
  • wykonać spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne;
  • ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjentów;
  • przygotować pacjenta do badania wysiłkowego EKG oraz do badania EKG metodą Holtera;
  • monitorować zapis EKG na kardiomonitorze;
  • ocenić poprawność wykonanego zapisu EKG.

Kształcenie podzielone jest na bloki tematyczne, podczas których przekazywana jest wiedza z danego obszaru:

  • podstawy elektrokardiografii i technika badania EKG;
  • analizy zapisu elektrokardiograficznego, rozpoznawania nieprawidłowości w zapisie;
  • zapisu elektrokardiograficznego w wybranych stanach kardiologicznych;
  • badania diagnostycznego z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego.

Bardzo ważną częścią kursu jest interpretacja zapisu EKG dla pielęgniarek, co pozwala kursantom na całościowe, samodzielne działania diagnostyczne po jego ukończeniu. 

Kurs EKG dla pielęgniarek - ile trwa? 

Kurs przygotowany jest w oparciu o podstawę programową zatwierdzoną przez Ministra Zdrowia. Całościowa liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 108 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne – 50 godzin; zajęcia praktyczne – 58 godzin. Kurs realizowany jest zgodnie z harmonogramem kształcenia, udostępnianym indywidualnie uczestnikom kształcenia.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA