REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs EKG dla pielęgniarek i położnych. Do czego uprawnia? Ile trwa?

Dziennikarka medyczno-prawna
kurs EKG dla pielęgniarek i położnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kurs EKG dla pielęgniarek i położnych – czy po jego ukończeniu mogą wykonywać badanie? Co z jego interpretacją? Do czego dokładnie upoważnia kurs EKG? Ile trwa? 

EKG to badanie, które pozwala na poznanie aktywności serca. Polega na odczycie impulsów elektrycznych, powstających podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego – poprzez ocenę ich wyglądu rozłożonego w czasie, można wykryć ewentualne nieprawidłowości w układzie krążenia i samym sercu. 

REKLAMA

Autopromocja

Badanie EKG - kto może wykonać

Uprawnionym do przeprowadzenia badania EKG jest lekarz, podobnie jak do interpretacji jego wyników. Na studiach pielęgniarstwa I stopnia, pielęgniarki nabywają umiejętności niezbędne do wykonania badania EKG, i następnie mogą je przeprowadzać, ale jedynie na zlecenie i w obecności lekarza. 

Jednakże zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 roku w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. nr 210 poz. 1540 z dnia 14 listopada 2007 roku), zaznaczone zostało, że położna jest uprawniona do wykonywania samodzielnie EKG, pod warunkiem odbycia kursu specjalistycznego. Wykonywanie zapisu EKG na zlecenie lekarza bez kursu specjalistycznego, tylko po szkoleniu wewnątrz oddziałowym, jest niezgodne z istniejącym prawem. 

Pielęgniarki i położne, które chcą nabyć dodatkowe umiejętności, mogą skorzystać z kursów specjalistycznych dla pielęgniarek. Takie szkolenia oprócz rozwoju zawodowego, pozwolą także nabyć dodatkowe kwalifikacje, zwiększając kompetencje oraz możliwy zakres działań. 

Kurs EKG dla pielęgniarek  

REKLAMA

Celem kursu EKG jest nabycie umiejętności przez pielęgniarkę lub położną, polegających na wykonaniu standardowego, spoczynkowego badania elektrokardiograficznego, a także rozpoznanie w zapisie cech zagrożenia życia bądź zdrowia pacjenta. Szkolenia tego typu oprócz rozwoju zawodowego, pozwalają na uzyskanie nie tylko dodatkowych kwalifikacji, zwiększających kompetencje, ale również możliwy zakres samodzielnych działań. Ponadto wpływa to znacznie na poprawę jakości usług medycznych – pielęgniarki mające uprawnienia do wykonywania oraz interpretacji badania EKG – przyczyniają się do zwiększenia ilości odpowiednio wykwalifikowanego personelu medycznego, co znacznie przyspiesza procedury diagnostyczne: zmniejsza się czas oczekiwania pacjenta na badanie – dostępność jest szersza, lekarz zaś posiadając dokumentację zawierającą potrzebne już dane, może przejść bezpośrednio do leczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele placówek prowadzi kursy i szkolenia dla pielęgniarek oraz położnych z wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego. Możliwy jest między innymi kurs EKG online, który znacznie ułatwia naukę – kursanci uczą się w wybranym miejscu i czasie, nie tracąc go na dojazdy i nie rezygnując z różnych zobowiązań. Zapoznają się z materiałami, robiąc to we własnym tempie. Ponadto, zazwyczaj dostęp do platformy podczas odbywania szkolenia jest nieograniczony.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych, dotyczący wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego, uprawnia do samodzielnego przeprowadzania badania EKG wraz z interpretacją. W trakcie szkolenia kursanci zyskują wiedzę na temat wskazań i przeciwwskazań do badania, jego istoty i celowości. Poznają techniki wykonywania zabiegu, dowiadują się także, jak: 

 • przygotować pacjenta oraz stanowisko do badania;
 • wykonać spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne;
 • ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjentów;
 • przygotować pacjenta do badania wysiłkowego EKG oraz do badania EKG metodą Holtera;
 • monitorować zapis EKG na kardiomonitorze;
 • ocenić poprawność wykonanego zapisu EKG.

Kształcenie podzielone jest na bloki tematyczne, podczas których przekazywana jest wiedza z danego obszaru:

 • podstawy elektrokardiografii i technika badania EKG;
 • analizy zapisu elektrokardiograficznego, rozpoznawania nieprawidłowości w zapisie;
 • zapisu elektrokardiograficznego w wybranych stanach kardiologicznych;
 • badania diagnostycznego z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego.

Bardzo ważną częścią kursu jest interpretacja zapisu EKG dla pielęgniarek, co pozwala kursantom na całościowe, samodzielne działania diagnostyczne po jego ukończeniu. 

Kurs EKG dla pielęgniarek - ile trwa? 

Kurs przygotowany jest w oparciu o podstawę programową zatwierdzoną przez Ministra Zdrowia. Całościowa liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 108 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne – 50 godzin; zajęcia praktyczne – 58 godzin. Kurs realizowany jest zgodnie z harmonogramem kształcenia, udostępnianym indywidualnie uczestnikom kształcenia.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA