REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla budżetówki i emerytów. „Solidarność” godzi się na porozumienie z rządem

Komisja Krajowa podjęła decyzję o zielonym świetle dla tej umowy społecznej
Komisja Krajowa podjęła decyzję o zielonym świetle dla tej umowy społecznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu. 

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” obradująca w Spale (woj. łódzkie) wyraziła zgodę na podpisanie przez związek porozumienia z rządem w sprawie m.in. podwyżek dla tzw. budżetówki i emerytur strażowych – poinformował przewodniczący związku Piotr Duda. Negocjacje dwustronne dotyczące porozumienia rozpoczęły się jesienią 2022 r. po odwołaniu przez „Solidarność” manifestacji „Marsz Godności”.

Autopromocja

Zielone światło dla umowy społecznej

„Po długich rozmowach, po przedstawieniu przeze mnie porozumienia z rządem Mateusza Morawieckiego, Komisja Krajowa podjęła decyzję o zielonym świetle dla tej umowy społecznej” – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność”. „Oczekuję, że porozumienie zostanie podpisane już wkrótce, w najbliższych dniach” – podkreślił. „Jestem gotowy na podpisanie z premierem wypracowanego przez Komisję Krajową porozumienia choćby dziś albo jutro” – zaznaczył. Zdaniem Piotra Dudy z podpisaniem tej umowy społecznej nie można czekać, ponieważ muszą się nią zająć jeszcze parlament i prezydent.

Czego dotyczy porozumienie z rządem

Porozumienie rządu z „Solidarnością” – jak przypomniał Piotr Duda – dotyczy m.in. podwyżek dla państwowej sfery finansów publicznych, emerytur stażowych i pomostowych, podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej, wzrostu wskaźnika naliczania zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, wsparcia dla firm energochłonnych i ochrony liderów związkowych – poinformował szef Solidarności. Piotr Duda powiedział, że jednym z najważniejszych punktów porozumienia są zmiany w przepisach prawa, dające realną ochronę liderom związków zawodowych.

„To ważne wobec tego, że często pracodawcy przy pomocy wyspecjalizowanych prawników przedłużali postępowanie sądowe dotyczące dyscyplinarnego zwolnienia związkowców, którzy w imieniu załogi toczyli spór z zarządzającymi firmami” – wyjaśnił. „Po planowanych w wyniku porozumienia zmianach nie będzie można procesować się z chronionymi działaczami związkowymi często pięć, a nawet osiem lat” – powiedział szef „Solidarności”. „Teraz ruch jest po stronie rządu. My wypracowaliśmy tekst porozumienia. W interesie Rady Ministrów jest obecnie, aby te przepisy jak najszybciej wprowadzić” – podsumował. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • 45 lat ciężkiej pracy
  2023-06-02 11:00:57
  Solidarność walczy tylko o swoich , o ludziach pracy którzy mają przepracowane powyżej 45 lat zapomnieli. Gdzie emerytury stażowe? Na naszych plecach doszli do władzy, co by dziś robili? Byliśmy młodzi zwalniali nas z pracy , wyrzucali ze szkół - dziś mają przywileje a my garby na plecach.
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Polski robol
  2023-06-02 13:18:48
  Najwyższy czas docenić tych co na to wszystko dla wszystkich tyrają często ostatkiem sił po 45 lat .Co czekają poumierają i składki w łapy swoje wezmą aby kupić głosy wyborcze.Niech dziadki troszkę jeszcze naciesza się wnukami przed śmiercią,a młodzi będą mogli iść do pracy.
  3
 • Ona
  2023-06-02 07:04:57
  A emerytury stażowe
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jan
  2023-06-02 17:36:07
  Jeden duda i drugi duda zero ambicji i troski o ludzi co krwawicą tyrają na ich pensje.solidarność to sprzedawczyki, wywalcie ich bo wcale nie reprezentuje ludzi.nieroby
  8
 • Kalina
  2023-06-02 16:41:50
  Solidarność nie jest dla ludzi tylko dbają o swoje stołki jeśli pisze nieprawdę to zapraszam do Poczty Polskiej tam się mają bardzo dobrze tłuste kocury i kto ich ruszy!!!!!
  4
 • JANNN
  2023-06-02 13:38:08
  Jaka jest prawda o emeryturach stażowych kiedy wejdą w życie.
  2
 • Mijagi
  2023-06-02 17:11:06
  Pogadali sobie przy "stole" bez żadnych decyzji kwotowych tak się lud uspokaja
  2
 • Ehhh
  2023-06-02 15:13:47
  Porozumienia z rządem, ale jakiego? Co zostało ustanowione w tym porozumieniu?
  2
 • Samorządowiec
  2023-06-02 18:48:26
  Co wybory to budżetówka ma obiecane podwyżki i tak jest od 2008 r.kiedy mamy zamrożone podwyżki.Po wyborach jest cisza a samorządom są dokładane kolejne zadania .Ciekawe co teraz nam obiecają.
  5
 • KDR
  2023-06-02 07:54:08
  Tylko niestety samorządy nie mają pieniędzy na podwyżki i będą zwalniać i obniżać etaty. Nie ma się z czego cieszyć.
  12
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA