REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pracować, by nie żałować? RAPORT

Jak pracować, by nie żałować?
Jak pracować, by nie żałować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak pracować, by nie żałować? Co piąty white collar nie jest szczęśliwy w swojej pracy, a ponad 60% ankietowanych odczuwa wyraźny żal związany z podjętymi decyzjami zawodowymi. Jedna trzecia pracowników generacji Y i Z przyznała, że rozważa zmianę pracy, a co piąty badany myśli o przebranżowieniu. 

Twórcy portalu pracy RocketJobs.pl przeprowadzili wśród pracowników biurowych badanie i wydali raport pod hasłem “Jak pracować, by nie żałować? - generacja Z i pokolenie Y o żalu, satysfakcji i ryzyku w pracy”.

Autopromocja

Jaki jest współczesny white collar? Czy czerpie satysfakcję z pracy, czy postrzega ją jako pasję? Czego żałuje w swojej karierze i czy jest gotowy ryzykować w życiu zawodowym? Na te i inne pytania odpowiada publikacja RocketJobs.pl poświęcona zagadnieniom satysfakcji, żalu i ryzyka w życiu dzisiejszych pracowników biurowych oparta o wyniki autorskich badań przeprowadzonych na zlecenie portalu. Oto kluczowe wnioski z badania.

 

Pracownicy z pokolenia Y i Z

Dla ponad połowy współczesnych pracowników z pokolenia Y i Z praca jest ważna - 52% z nich zadeklarowało, że stanowi ona kluczowy element w ich życiu. Ponad sześciu na dziesięciu respondentów twierdzi, że odczuwa szczęście w pracy, jednak co piąty badany wskazał, że w pracy nie jest szczęśliwy. W kontekście satysfakcji wśród badanych analizowane były m.in. takie aspekty jak wynagrodzenie, dynamika pracy, perspektyw rozwoju czy relacje ze współpracownikami. Im młodsi byli pracownicy, tym większą satysfakcję czerpali z elastycznego czasu pracy i możliwości awansu. Wśród starszych Igreków (36-45 lat) aspekty te cieszyły około 1/4 uczestników, natomiast wśród Zetek zadowolenie z możliwości pracy zdalnej przekraczało próg 50%. Biorąc pod uwagę całokształt odpowiedzi niestety dla niemal 3/4 respondentów praca nie jest źródłem pełnej satysfakcji.

Za małe zarobki przyczyną niezadowolenia

Jednym z głównych powodów niezadowolenia z pracy jest wysokość wynagrodzenia. Blisko 50% Zetek i starszych Igreków (36-45 lat) oraz 60% młodszych przedstawicieli pokolenia Y (28-35 lat) było niezadowolonych z tego, ile zarabiają. W porównaniu z zarobkami, pozostałe elementy środowiska zawodowego generowały znacznie mniejsze niezadowolenie (między 19 a 30%). Dało się w ich kontekście dostrzec różnice pokoleniowe. Na przykład z dynamiki pracy niezadowolony był jedynie około co czwarty przedstawiciel pokolenia Y, ale już około co trzeci pracownik z generacji Z. Co trzecia z Zetek wolałaby więcej pracować zdalnie, natomiast wśród starszych Igreków podobne preferencje wykazywał mniej niż co szósty badany. Starsi uczestnicy badania byli również nieco bardziej niezadowoleni z poziomu stabilności pracy i systemów premiowych niż młodsi respondenci.

Żal związany z decyzjami zawodowymi

Z badania wynika, że aż 62% pracowników white collar odczuwa żal związany z decyzjami zawodowymi. Kolejne 22% badanych charakteryzuje średni poziom żalu, a zaledwie 16% ankietowanych odpowiedziało, że nie żałuje niczego. Jakie były najczęstsze powody żalu w odniesieniu do kariery? Trzech na dziesięciu ankietowanych żałowało, że nie rozpoczęło pracy zawodowej wcześniej. Po równo nieco ponad ¼ badanych zadeklarowała odczuwanie żalu związanego ze zbyt małą przedsiębiorczością, aktywnością czy odwagą, np. badani żałowali nie wyjechania do pracy za granicę, ‘zasiedzenia się’ w miejscu pracy, które nie dawało im satysfakcji, nie proszenia o podwyżkę czy brania na siebie zbyt wielu obowiązków. W kontekście rozwoju osobistego badani na pierwszym miejscu stawiali żal dotyczący nieprzykładania się do nauki języków obcych (52%), drugie miejsce zajęło nierozwijanie własnych pasji i talentów (46%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasach postpandemicznego rynku pracy i trendów promujących work-life balance młodzi pracownicy umysłowi i ich podejście do pracy inspirują do przyjrzenia się wyzwaniom dla rynku pracy na przyszłość. Idąc pod prąd narracji o rozwoju i wyzwaniach zawodowych, ponad 60% pracowników do 45 roku życia odczuwa wyraźny żal związany z ich dotychczasowym życiem zawodowym. Jednocześnie, ponad 40% badanych nie chce zmienić pracy, bo uznaje swoją obecną za wystarczająco dobrą i boi się zmiany. To jest ważna diagnoza zawodowego ducha młodych, która pewnie mogłaby być ekstrapolowana na inne europejskie rynki, a zwłaszcza na kraje z historycznym doświadczeniem czasów komunizmu i – w efekcie – nadal silnymi skojarzeniami z pracą jako obowiązkiem, a nie szansą na rozwój czy spełnienie. - mówi Marta Bierca, socjolożka, współautorka badania. 

2

 

 

Inne

Wybór ścieżki zawodowej

Jak badani oceniali proces wyboru branży w jakiej chcą pracować? Dla aż 45% respondentów wybór zawodu był rzeczą trudną, pewne trudności w tym obszarze wskazało 25% badanych, a pozostałe 30% określiło to zadanie jako łatwe. Analizując sprawczość i strategiczne podejście do kształtowania ścieżki kariery czterech na dziesięciu ankietowanych uznało swoje kroki zawodowe za rezultat przemyślanych decyzji i planów, ale aż 44% widziało w tym efekt przypadku. Z badania wyłania się obraz polskiego pracownika white collar jako kowala własnego losu - aż 70% ankietowanych uważa, że wszystko co do tej pory osiągnęli zawdzięczają wyłącznie sobie.

Jednym z obszarów badawczych raportu był temat gotowości pracowników z generacji Y i Z do zmian w karierze oraz podejmowanych w tym zakresie ryzyk.  Co drugi z badanych zgadzał się ze stwierdzeniem, że na swojej ścieżce kariery wiele ryzykował, aby dojść do celu. Jakie ryzyka w pracy podejmowały Zetki i Igreki? Jednym z najtrudniejszych deklarowanych wyzwań było przebranżowienie. Mniej więcej co czwarty z respondentów twierdził, że od zawsze pracował w obecnej branży, jednak aż 40% starszych przedstawicieli pokolenia Y i 20% młodszych Igreków przebranżowiło się (wśród Zetek, naturalnie z uwagi na wiek i krótszy staż pracy odsetek ten wyniósł znacznie mniej - 11%). Co ciekawe, aż 57% z nich oceniło ten proces jako łatwy lub bardzo łatwy. Jak jeszcze ryzykowali white collarsi? Mniej więcej co trzeci badany nie bał się wyrażać swoich opinii pomimo możliwych konsekwencji, co czwarty, podążając za pasją, postanowił przekuć ją w biznes, a co piąty dla wymarzonej pracy zmienił miejsce zamieszkania.

4

 

 

Inne

Zmiana pracy 

Prawie 1/3 badanych pracowników zadeklarowała, że chciałaby dokonać zmiany pracy. Wśród Zetek była to co piąta osoba. Wśród starszych przedstawicieli pokolenia Y mniej więcej co trzecia, a 43% nie myślało o takiej zmianie. Co więcej, wśród całości badanych blisko 20% chce zmienić też branżę, jednak prawie 40% z nich nie podejmuje żadnych działań w tym celu. Branżą, w której najczęściej rozważano zmianę pracy, była sprzedaż (39%), zaś najrzadziej poszukiwanie nowego zajęcia brali pod uwagę pracujący w designie (15%).  Mniej więcej co czwarty badany zadeklarował, że aktywnie przegląda oferty rekrutacyjne oraz uczestniczy w podnoszących kwalifikacje zawodowe kursach i szkoleniach. 

42% badanych wskazało, że choć ich praca nie jest idealna, to są w niej elementy, które lubią, a 35% deklaruje, że przed odejściem z obecnej pracy powstrzymują ich zażyłe relacje ze współpracownikami. Co jeszcze powstrzymuje pracowników przed odejściem z nielubianej pracy? Co 6 badany obawia się zmiany, nie jest pewny siebie i wątpi w swoje kwalifikacje. Trzech na dziesięciu ankietowanych zwróciło uwagę na niepewną sytuację na rynku pracy, a dla co czwartego zmiana pracy byłaby zbyt stresująca.

3

3

 

Inne

Pełna wersja raportu do pobrania pod linkiem : https://jakpracowacbyniezalowac.pl/raport/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA