REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce?

uchodźcy zatrudnienie
uchodźcy zatrudnienie

REKLAMA

REKLAMA

W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.

Większość uchodźców sobie poradziła

"Na tę chwilę szacujemy, że regionie pozostało około 20 tysięcy osób, z czego 1,5 tysiąca przebywa w ośrodkach finansowanych przez wojewodę. Są to głównie matki z dziećmi i osoby starsze. Jak widać, większość z uchodźców znalazła już dla siebie miejsce do dłuższego pobytu. Teraz jednym z naszych zadań jest aktywizacja zawodowa jak największej części z nich, zarówno w celu zapewnienia im źródła dochodów, jak i zapobieżenia sytuacji, w której staną się biernymi klientami pomocy społecznej" - wyjaśnia wicewojewoda.

Autopromocja

Czy kobieta z Ukrainy poradzi sobie w branży budowlanej?

Zdaniem Tomasza Krzemienowskiego z firmy STB Consulting zajmującej się szkoleniem pracowników dla firm z różnych branż, popyt na chętnych do pracy Ukraińców nadal jest duży, a ze względu na brak specjalistów firmy decydują się na przeszkolenie kobiet z Ukrainy do pracy w zawodach uważanych powszechnie za typowo męskie.

"Mamy wśród swoich klientów firmy, które podjęły się szkolenia pań z Ukrainy na przykład w zawodzie spawacza. Oczywiście, trzeba zrobić stosowne uprawnienia i wykazać odpowiednimi zdolnościami manualnymi, ale z naszych informacji wynika, że panie, które przeszły całą procedurę, są nie tylko cenionymi pracownikami, ale w niektórych sytuacjach dają sobie radę lepiej, niż panowie. Emancypacja w niektórych zawodach ma też swoje źródło w sytuacji na rynku pracy. Specjalistów z Ukrainy jest coraz mniej, a przemysł elektroniczny, stalowy, nie mówiąc już o gastronomii czy hotelarstwie, ciągle szuka pracowników" - wyjaśnia Krzemienowski.

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy aktywnych zawodowo

Według danych opolskiego oddziału ZUS, liczba obywateli Ukrainy płacących składki systematycznie rośnie, podobnie jak firm prowadzonych przez Ukraińców.

"Jeszcze w styczniu tego roku składki ZUS odprowadzało 19 918 obywateli Ukrainy. Według naszych ostatnich danych, jest to już około 22 tysięcy. Także liczba działalności gospodarczych zarejestrowanych przez obywateli tego kraju wzrosła ze 179 do ponad dwustu, choć nie można wykluczyć, że liczby te są w tej chwili jeszcze wyższe" - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Musimy przy tym pamiętać, że rynek specjalistów rządzi się nieco innymi prawami. Niestety, osoby mające np. wieloletnie doświadczenie w księgowości, nie mają dużych szans na znalezienie pracy zgodnej ze swoim wykształceniem i wykorzystującym ich umiejętności nabyte w czasie pracy. Jednak w sytuacji dłuższego pobytu i coraz większej liczby uchodźców, prawdopodobnie dostosują się do rynku pracy. Z drugiej strony, jeżeli część uchodźców wybierze Polskę jako miejsce, z którym chcą związać swoją przyszłość, może okazać się, że pojawi się popyt na specjalistów zajmujących się obsługą tej konkretnej grupy społecznej chociażby w takich dziedzinach jak kultura i rekreacja czy opieka medyczna" - powiedziała wicedyrektor WUP w Opolu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA