REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piontkowski: Nauczyciel to szczególny zawód, który kształtuje kolejne pokolenia Polaków

nauczyciel
nauczyciel
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciel to szczególny zawód, który w dużej mierze decyduje o tym, jak będą wyglądały kolejne pokolenia Polaków – mówił w piątek na wojewódzkich obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Nauczyciele - ważny zawód

Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i nauczyciele.

REKLAMA

Autopromocja

Jak mówił Piontkowski, Dzień Edukacji Narodowej to dzień, w którym składa się nauczycielom życzenia i docenia ten szczególny zawód.

"Szczególny, bo przecież to zawód, który w dużej mierze decyduje o tym, jak będą wyglądały kolejne pokolenia Polaków. To zawód, który zmusza nas, wszystkich związanych ze szkołą, do tego, aby ciągle się doskonalić, ciągle myśleć, w jaki sposób pracować z kolejnymi pokoleniami, bo one przecież ciągle się zmieniają (...)" – podkreślił wiceminister.

Mówił też, że zawód nauczyciela jest wymagający, ale też jest to powołanie. "Jest to powołanie, bo przecież trudno w tym zawodzie pracować, jeżeli nie lubi się dzieci, nie lubi się pracy z młodymi ludźmi" – powiedział Piontkowski.

Nic nie zastąpi nauczyciela

REKLAMA

Powiedział, że rząd i samorząd stara się zabezpieczyć pracę nauczyciela od strony technicznej, by ta praca – jak podkreślił – "przebiegała w jak najlepszych warunkach". Wymienił, że zwiększane są w budżecie państwa środki na oświatę, na subwencję oświatową, na zakup nowoczesnego sprzętu. Zauważył, że epidemia pokazała, że sprzęt to nie wszystko i nie zastąpi spotkania mistrz-uczeń. Wyraził nadzieję, że w tym roku nie będzie konieczności przechodzenia na naukę zdalną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piontkowski nawiązał też do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, do wojny na Ukrainie. Mówił, że powoduje ona, iż państwo musi zwiększać z budżetu państwa "środki na zabezpieczenie bezpieczeństwa naszego państwa, abyśmy mogli spokojnie pracować".

Powiedział też o podwyżkach dla nauczycieli. "Wiem, że te podwyżki, które miały miejsce ostatnio, są niewielkie, a które nas czekają od stycznia przyszłego roku nie są takie, jakich byście państwo oczekiwali" – mówił Piontkowski i wyraził nadzieję, że gdy sytuacja "w naszej części Europy się zmieni, będziemy mogli wrócić do rozmów na temat poważnego wzrostu wynagrodzenia".

Życzenia dla nauczycieli

Życzył nauczycielom m.in. satysfakcji z pracy i docenienia ich pracy na co dzień. Aby – jak mówił – "uczniowie rozumieli, że pracujemy tak naprawdę dla nich, chcemy ich dobra i żeby chcieli z nami współpracować, bo nie zawsze tak jest. Podobnie i rodzice, aby rozumieli, że tylko we współpracy ze szkołą uda się tak naprawdę osiągnąć sukces i wspólnie wychować naszych wychowanków, nasze dzieci na dobrych obywateli, na dobrych ludzi. Niech ten dzień edukacji, niech ta uroczysta atmosfera jak najczęściej towarzyszy nam w pracy" – dodał.

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka mówiła podczas uroczystości, że Dzień Edukacji Narodowej to okazja do nagrodzenia nauczycieli "w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie w kształceniu i wychowaniu młodego pokolenia".

"Praca nauczyciela od zawsze traktowana jest jako powołanie, trudno w tym zawodzie pracować bez pasji, zamiłowania i zaangażowania" – powiedziała kurator.

Podziękowała nauczycielom za zaangażowanie w ostatnim trudnym czasie związanym z pandemią, ale też pomocy ukraińskim uczniom, którzy trafili do polskich szkół. Pogratulowała też nagrodzonym nauczycielom.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody nauczycielom i osobom zasłużonym dla podlaskiej oświaty.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA