REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Platformy deweloperskie o niskim kodzie rosną na potęgę

programista informatyk
programista informatyk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielkość globalnego rynku platform ułatwiających programowanie, tzw. low-code i no-code, w 2021 roku została wyceniona na 5,5 mld dolarów. Analitycy z Grand View Research w najnowszym raporcie nt. rynku platform niskokodowych szacują, że w latach 2022-2030 segment ten ma rosnąć nawet o 23 proc. rocznie.

Firmy na gwałt potrzebują ułatwień w tworzeniu aplikacji. To efekt presji na szybsze wdrażanie rozwiązań automatyzujących procesy biznesowe, w tym wiele działań operacyjnych, bardzo specyficznych dla każdej firmy. To czynności wykonywane przez pracowników na co dzień, które mają charakter analogowy lub pseudocyfrowy - tak można określić tworzenie dokumentów w Wordzie czy Excelu, które z punktu widzenia analizy danych z procesu, nie wnoszą żadnej wartości. Stąd rosnąca popularność platform low-code i no-code. Gotowe bloki konstrukcyjne, „wizualne” programowanie i pisanie kodu za pomocą formuł (podobnych do tych znanych z Microsoft Excel) to dziś sposoby na szybkie tworzenie aplikacji - nie tylko przez programistów, ale również przez zwykłych pracowników. To dziś jeden z najsilniejszych trendów w biznesie.  

REKLAMA

Autopromocja

Programista obywatelski

Nowy rodzaj pracownika, który nie specjalizuje się w programowaniu, a dziś może samodzielnie tworzyć aplikacje usprawniające swoją pracę, całego zespołu, a nawet organizacji, to tzw. programista obywatelski. Ta nowa rola pozwala połączyć możliwości, jakie dają nowe technologie z doświadczeniem pracownika i jego znajomością procesów w firmie.

Platformy low-code i no-code pomagają uzbroić w technologię wiele procesów i przepływów w firmach, a przez to zautomatyzować pracę ludzi oraz komunikację, zarówno wewnętrzną jak i tę z klientami. To jednak nie wszystko – w tle powstają dane, które mogą nam dać dodatkowe informacje, służące m.in. do oceny efektywności procesu, pracowników – wyjaśnia Marcin Pleszko, Chief Automation Officer z Sagra Technology, szczecińskiej firmy specjalizującej się w systemach IT, dostarczającej również narzędzia low- i no-code. – Uproszczonym kodowaniem można zautomatyzować działania związane np. z onboardingiem pracowników i dostawców, zatwierdzaniem dokumentów czy wykonywaniem pracy zdalnej. Naszym klientom z kolei udostępniamy rozwiązania, w których sami mogą tworzyć lub modyfikować gotowe aplikacje biznesowe, ale są edytory typu no-code, gdzie projektowanie nie wymaga znajomości kodu a jedynie bloków konstrukcyjnych, które projektant przeciąga i upuszcza, „wyklikując” nową lub zmienioną aplikację. Dzięki temu, nasi klienci automatyzują m.in. procesy potwierdzania wykonania usługi, inwentaryzacji materiałów, wystawiania protokołów odbioru, kontroli stanu technicznego urządzeń czy zgłaszania potrzeb serwisowych. Tych przykładów ciągle przybywa. To dowodzi, że firmy przestają spoglądać na transformację cyfrową jako coś, co jest możliwe do zrealizowania wyłącznie przez  zewnętrznych dostawców, ale coraz częściej dostrzegają potencjał w swoich pracownikach, którzy z pomocą platform low- i no-code mogą skutecznie automatyzować bardzo specyficzne procesy wewnątrz organizacji – kończy ekspert.

Jakie firmy korzystają z low-code i no-code?

Z platform o niskim kodzie najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa, ok. 70 proc. przedstawicieli badanych firm z tego sektora deklarowało, że w 2021 roku wspierało się tego typu narzędziami. Organizacje coraz częściej wybierają platformy niskokodowe, aby podnosić kwalifikacje swoich pracowników czy wspomagać programistów w szybszej i bardziej wydajnej pracy.

Grand View Research w swoim najnowszym raporcie „Rynek platform low-code” prognozuje, że większy niż przeciętny wzrost wykorzystania platform o niskim kodzie będzie dotyczył segmentu małych i średnich firm. Wdrożenia w firmach MŚP będą rosły co roku przez najbliższe 8 lat o 24 proc. Można to wiązać z rosnącym zapotrzebowaniem konsumentów na wysokiej jakości aplikacje cyfrowe oraz presją na poprawienie procesów. W rezultacie mali i średni przedsiębiorcy wykazują większe zainteresowanie platformami programistycznymi, ponieważ umożliwiają one pracownikom spoza branży IT szybkie tworzenie samodzielnych aplikacji, i to przy minimalnych kosztach. Platformy te są zwykle dostępne jako usługi abonamentowe i pozwalają firmom płacić tylko za to, z czego korzystają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki i ubezpieczyciele wydadzą krocie

REKLAMA

Wg raportu, prawie co czwarte wdrożenie platformy niskokodowej w 2021 roku dotyczyło segmentu usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych. Firmy z tego sektora wykazują zwiększone zainteresowanie platformami programistycznymi, aby poprawić wrażenia użytkowników, obniżyć koszty operacyjne, zwiększyć elastyczność biznesową czy skrócić czas wprowadzania produktu na rynek.

Motoryzacja i produkcja również chętnie korzystają z platform low-code i no-code. Można to przypisać rosnącej presji na firmy produkcyjne, aby unowocześniły swoją technologię w celu poprawy jakości produktów oraz interakcji z klientami, partnerami i dostawcami. Platformy niskokodowe pomagają im w osiągnięciu automatyzacji oraz usprawnieniu planowania zapasów i materiałów, rozwoju produktów, zarządzania usługami w terenie czy zarządzania jakością.

Sytuacja w regionach

W ww. raporcie czytamy również, że Ameryka Północna zdominowała rynek platform low-code,  w 2021 roku co trzecie (31 proc.) wdrożenie dotyczyło właśnie tego regionu. Ten region cechuje silna obecność kilku wiodących graczy, którzy skupiają się na rozwoju innowacyjnych produktów i ich komponentów. Najczęściej są to różnego rodzaju konektory do popularnych aplikacji korporacyjnych. Dzięki nim, aplikacje mogą pobierać dane z innych systemów, przez co uzbrajanie procesów w technologię staje się jeszcze łatwiejsze.

Jeśli chodzi o przyszłość, w najbliższych latach (2022-2030) najwyższy wzrost wdrożeń, ponad 26 proc. (w latach 2022-2030), ma osiągnąć region Azji i Pacyfiku, zwłaszcza Chiny. Wielu lokalnych dostawców we wszystkich głównych branżach korzysta z tych platform, aby przyspieszyć dostarczanie aplikacji, poszerzać zespoły programistów, obniżać koszty operacyjne i zwiększać innowacyjność.

Przyszłość aplikacji niskokodowych

W najbliższych latach narzędzia no-code będą czymś oczywistym i powszechnym, będą podstawowym narzędziem w kolejnych etapach digitalizacji i automatyzacji procesów. Oczywiście transformacja skomplikowanych przebiegów nadal będzie wymagała użycia zaawansowanych rozwiązań lub zaangażowania programistów. Jednak deweloperzy, wbrew pozorom, wcale nie będą mieli mniej pracy. Warto wiedzieć, że to właśnie platformy low-code są odpowiedzią rynku na brak dostępności programistów i ogromne zapotrzebowanie na aplikacje biznesowe, które potęgują dynamicznie zmieniające się potrzeby – podsumowuje Marcin Pleszko.

Źródło: InPlus Media

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

REKLAMA