REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy… – uczeń Ci wytłumaczy!

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
plakat Marta Furmanek
plakat Marta Furmanek

REKLAMA

REKLAMA

Film Karola Juszczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu zatytułowany „Z ZUS-em życie” – zdobywcą II nagrody w konkursie ZUS. Film reprezentował Dolny Śląsk w konkursie centralnym, w którym zajął drugie miejsce, w regionie został uznany za najlepszy film zrealizowany przez ucznia podstawówki.

ZUS - dzieci wiedzą o nim dużo

W ciągu kończącego się roku szkolnego w 28 dolnośląskich szkołach podstawowych odbywały się niestandardowe zajęcia edukacyjne z obszaru ubezpieczeń społecznych. Lekcje z uczniami z podstawówek, którzy w przyszłości wkroczą na rynek pracy, miały pokazać młodzieży, dlaczego warto być ubezpieczonym i na co można liczyć, jeśli opłaca się składki. Zajęcia prowadzili sami nauczyciele albo eksperci ZUS. Trzy najlepsze prace w ramach „Projektu z ZUS” z Dolnego Śląska reprezentowały nasze województwo w rywalizacji na poziomie centralnym, w Warszawie. Nagrodę za film dostał Karol Juszczyk z Legnicy.

REKLAMA

Autopromocja

Nagrodzony film można obejrzeć tutaj: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus/konkurs

„Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy…” – uczeń Ci wytłumaczy! Wyniki konkursu w ZUS dla podstawówek. Film, komiks i plakat - nagrodzone w konkursie ZUS.

Tematu ubezpieczeń społecznych nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Dlatego eksperci trzech dolnośląskich Oddziałów ZUS: wałbrzyskiego, wrocławskiego i legnickiego prowadzili w ciągu kilku ostatnich miesięcy tzw. „Projekt z ZUS” w tych podstawówkach, które zgłosiły taką chęć. Cel od początku był szczytny, czyli popularyzacja wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych u jak najmłodszego pokolenia.

W zajęciach edukacyjnych w ostatnim roku wzięło udział ponad 1600 dolnośląskich uczniów, którzy, bogatsi o nową wiedzę, przystąpili później do konkursu plastyczno-informatycznego. Zadaniem uczestników było wykonanie filmu, plakatu lub komiksu, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

- Do rywalizacji o nagrody rzeczowe na poziomie naszego województwa zakwalifikowaliśmy 14 najlepszych prac 21 uczniów z 8 szkół podstawowych. Niektóre prace to były prace całej grupy. - mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału ZUS, członek jury konkursu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla Emilia Nowakowska, prace były wyjątkowe, wykonane różnymi technikami, pokazywały wielką kreatywność uczniów. Warto zwrócić szczególną uwagę na filmy, które wymagały od ich twórców opracowania scenariusza, podziału na role, przygotowania scenografii i kostiumów oraz montażu całości z wykorzystaniem nowinek w animacji oraz humoru.

Obrady jury w ZUS były trudne, a decyzja o wybraniu tych najlepszych autorów - niełatwa.

Nagrody

Najlepszymi na Dolnym Śląsku okazali się:

  • w kategorii FILM I miejsce – Karol Juszczyk z klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu, którego film zajął II miejsce w konkursie ogólnopolskim.
  • w kategorii KOMIKS I miejsce ex-aequo - Iga Harasym z klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 we Wrocławiu oraz Mateusz Selent z klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu
  • w kategorii PLAKAT I miejsce – Marta Furmanek z klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Rosochatej.

Oprócz wyłonienia zwycięzców, jury zdecydowało, że przyzna również pięć wyróżnień: dla Filipa Babiarza z klasy I ze szkoły w Dzierżoniowie, dla Krystyny Zych i Oliwii Radoch z klasy VII ze szkoły w Wałbrzychu, dla Leny Berek z klasy VII ze szkoły w Bukowinie Sycowskiej, dla Wiktorii Gil z klasy VIII ze szkoły w Dzierżoniowie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA