REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy… – uczeń Ci wytłumaczy!

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
plakat Marta Furmanek
plakat Marta Furmanek

REKLAMA

REKLAMA

Film Karola Juszczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu zatytułowany „Z ZUS-em życie” – zdobywcą II nagrody w konkursie ZUS. Film reprezentował Dolny Śląsk w konkursie centralnym, w którym zajął drugie miejsce, w regionie został uznany za najlepszy film zrealizowany przez ucznia podstawówki.

ZUS - dzieci wiedzą o nim dużo

W ciągu kończącego się roku szkolnego w 28 dolnośląskich szkołach podstawowych odbywały się niestandardowe zajęcia edukacyjne z obszaru ubezpieczeń społecznych. Lekcje z uczniami z podstawówek, którzy w przyszłości wkroczą na rynek pracy, miały pokazać młodzieży, dlaczego warto być ubezpieczonym i na co można liczyć, jeśli opłaca się składki. Zajęcia prowadzili sami nauczyciele albo eksperci ZUS. Trzy najlepsze prace w ramach „Projektu z ZUS” z Dolnego Śląska reprezentowały nasze województwo w rywalizacji na poziomie centralnym, w Warszawie. Nagrodę za film dostał Karol Juszczyk z Legnicy.

Autopromocja

Nagrodzony film można obejrzeć tutaj: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus/konkurs

„Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy…” – uczeń Ci wytłumaczy! Wyniki konkursu w ZUS dla podstawówek. Film, komiks i plakat - nagrodzone w konkursie ZUS.

Tematu ubezpieczeń społecznych nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Dlatego eksperci trzech dolnośląskich Oddziałów ZUS: wałbrzyskiego, wrocławskiego i legnickiego prowadzili w ciągu kilku ostatnich miesięcy tzw. „Projekt z ZUS” w tych podstawówkach, które zgłosiły taką chęć. Cel od początku był szczytny, czyli popularyzacja wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych u jak najmłodszego pokolenia.

W zajęciach edukacyjnych w ostatnim roku wzięło udział ponad 1600 dolnośląskich uczniów, którzy, bogatsi o nową wiedzę, przystąpili później do konkursu plastyczno-informatycznego. Zadaniem uczestników było wykonanie filmu, plakatu lub komiksu, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

- Do rywalizacji o nagrody rzeczowe na poziomie naszego województwa zakwalifikowaliśmy 14 najlepszych prac 21 uczniów z 8 szkół podstawowych. Niektóre prace to były prace całej grupy. - mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału ZUS, członek jury konkursu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla Emilia Nowakowska, prace były wyjątkowe, wykonane różnymi technikami, pokazywały wielką kreatywność uczniów. Warto zwrócić szczególną uwagę na filmy, które wymagały od ich twórców opracowania scenariusza, podziału na role, przygotowania scenografii i kostiumów oraz montażu całości z wykorzystaniem nowinek w animacji oraz humoru.

Obrady jury w ZUS były trudne, a decyzja o wybraniu tych najlepszych autorów - niełatwa.

Nagrody

Najlepszymi na Dolnym Śląsku okazali się:

 • w kategorii FILM I miejsce – Karol Juszczyk z klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu, którego film zajął II miejsce w konkursie ogólnopolskim.
 • w kategorii KOMIKS I miejsce ex-aequo - Iga Harasym z klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 we Wrocławiu oraz Mateusz Selent z klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu
 • w kategorii PLAKAT I miejsce – Marta Furmanek z klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Rosochatej.

Oprócz wyłonienia zwycięzców, jury zdecydowało, że przyzna również pięć wyróżnień: dla Filipa Babiarza z klasy I ze szkoły w Dzierżoniowie, dla Krystyny Zych i Oliwii Radoch z klasy VII ze szkoły w Wałbrzychu, dla Leny Berek z klasy VII ze szkoły w Bukowinie Sycowskiej, dla Wiktorii Gil z klasy VIII ze szkoły w Dzierżoniowie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kot Behemot
  2022-06-07 06:30:07
  Hahaha, ciekawe czy bylo powiedziane tez o tych pałacach zusowskich
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

REKLAMA

Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

REKLAMA

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA