REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy… – uczeń Ci wytłumaczy!

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku
plakat Marta Furmanek
plakat Marta Furmanek

REKLAMA

Film Karola Juszczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu zatytułowany „Z ZUS-em życie” – zdobywcą II nagrody w konkursie ZUS. Film reprezentował Dolny Śląsk w konkursie centralnym, w którym zajął drugie miejsce, w regionie został uznany za najlepszy film zrealizowany przez ucznia podstawówki.

ZUS - dzieci wiedzą o nim dużo

W ciągu kończącego się roku szkolnego w 28 dolnośląskich szkołach podstawowych odbywały się niestandardowe zajęcia edukacyjne z obszaru ubezpieczeń społecznych. Lekcje z uczniami z podstawówek, którzy w przyszłości wkroczą na rynek pracy, miały pokazać młodzieży, dlaczego warto być ubezpieczonym i na co można liczyć, jeśli opłaca się składki. Zajęcia prowadzili sami nauczyciele albo eksperci ZUS. Trzy najlepsze prace w ramach „Projektu z ZUS” z Dolnego Śląska reprezentowały nasze województwo w rywalizacji na poziomie centralnym, w Warszawie. Nagrodę za film dostał Karol Juszczyk z Legnicy.

Nagrodzony film można obejrzeć tutaj: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus/konkurs

„Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy…” – uczeń Ci wytłumaczy! Wyniki konkursu w ZUS dla podstawówek. Film, komiks i plakat - nagrodzone w konkursie ZUS.

Tematu ubezpieczeń społecznych nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Dlatego eksperci trzech dolnośląskich Oddziałów ZUS: wałbrzyskiego, wrocławskiego i legnickiego prowadzili w ciągu kilku ostatnich miesięcy tzw. „Projekt z ZUS” w tych podstawówkach, które zgłosiły taką chęć. Cel od początku był szczytny, czyli popularyzacja wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych u jak najmłodszego pokolenia.

W zajęciach edukacyjnych w ostatnim roku wzięło udział ponad 1600 dolnośląskich uczniów, którzy, bogatsi o nową wiedzę, przystąpili później do konkursu plastyczno-informatycznego. Zadaniem uczestników było wykonanie filmu, plakatu lub komiksu, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

- Do rywalizacji o nagrody rzeczowe na poziomie naszego województwa zakwalifikowaliśmy 14 najlepszych prac 21 uczniów z 8 szkół podstawowych. Niektóre prace to były prace całej grupy. - mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału ZUS, członek jury konkursu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla Emilia Nowakowska, prace były wyjątkowe, wykonane różnymi technikami, pokazywały wielką kreatywność uczniów. Warto zwrócić szczególną uwagę na filmy, które wymagały od ich twórców opracowania scenariusza, podziału na role, przygotowania scenografii i kostiumów oraz montażu całości z wykorzystaniem nowinek w animacji oraz humoru.

Obrady jury w ZUS były trudne, a decyzja o wybraniu tych najlepszych autorów - niełatwa.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Nagrody

Najlepszymi na Dolnym Śląsku okazali się:

 • w kategorii FILM I miejsce – Karol Juszczyk z klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu, którego film zajął II miejsce w konkursie ogólnopolskim.
 • w kategorii KOMIKS I miejsce ex-aequo - Iga Harasym z klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 we Wrocławiu oraz Mateusz Selent z klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu
 • w kategorii PLAKAT I miejsce – Marta Furmanek z klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Rosochatej.

Oprócz wyłonienia zwycięzców, jury zdecydowało, że przyzna również pięć wyróżnień: dla Filipa Babiarza z klasy I ze szkoły w Dzierżoniowie, dla Krystyny Zych i Oliwii Radoch z klasy VII ze szkoły w Wałbrzychu, dla Leny Berek z klasy VII ze szkoły w Bukowinie Sycowskiej, dla Wiktorii Gil z klasy VIII ze szkoły w Dzierżoniowie.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kot Behemot
  2022-06-07 06:30:07
  Hahaha, ciekawe czy bylo powiedziane tez o tych pałacach zusowskich
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

REKLAMA

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

REKLAMA

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

REKLAMA