REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczba rekrutacji nie maleje

Subskrybuj nas na Youtube
rekrutacja
rekrutacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy nadal chętnie zatrudniają, mimo niepewności co do przyszłej koniunktury; pracownicy coraz częściej stawiają na stabilność zatrudnienia i są mniej skłonni do zmiany pracodawcy - mówią PAP agencje zatrudnienia. Na podwyżki mogą liczyć przede wszystkim osoby o deficytowych kompetencjach
rozwiń >

Schłodzenie na rynku pracy?

Dane na temat liczby publikowanych ogłoszeń o pracę wskazują na wolniejszy przyrost liczby ofert lub wręcz ich spadek. Według raportu Grant Thornton i Element, w kwietniu na 50 największych portalach rekrutacyjnych ukazało się ponad 308 tys. nowych ogłoszeń o pracę, o 52 tys. mniej niż w marcu. Opracowywany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w maju sygnalizując lekkie schłodzenie na rynku pracy. Analitycy BIEC wskazali, że w kwietniu do rejonowych urzędów pracy napłynęło mniej ofert zatrudnienia niż w marcu.

REKLAMA

Jak podkreślił dyrektor ds. strategicznych klientów w ManpowerGroup Piotr Skierkowski, jest za wcześnie, by mówić o zmianie trendu na rynku pracy, choć pewne pojedyncze symptomy schłodzenia można zauważyć. Dodał, że zależą one od lokalizacji firmy i branży, a czasem od indywidualnych uwarunkowań, bo bywa, że jedna firma bez przeszkód produkuje, a druga prowadząca tę samą działalność ogranicza produkcję, bo ma inne portfolio klientów.

Jakie zmiany?

"Największą zmianę widać w sektorze handlu, zwłaszcza e-handlu. Ma to związek z wygaszaniem pandemii. Handel elektroniczny trochę stracił w stosunku do ostatnich dwóch lat na rzecz handlu tradycyjnego. W pozostałych branżach nie można mówić o zmianie trendu, jakimś schłodzeniu na rynku" - powiedział ekspert.

Liczba rekrutacji nie maleje

Dyrektorka regionalna Gi Group Agnieszka Zadrożna przekazała PAP, że liczba rekrutacji nie maleje, choć widać pewną ostrożność i niepewność co do koniunktury i rozwoju sytuacji na Ukrainie.

"Nadal mocno widoczny jest niedobór kadr niższego szczebla i specjalistów w produkcji, logistyce, transporcie. Obecnie, w związku z rozpoczynającym się sezonem letnim bardzo dużo ofert dotyczy rolnictwa, a także branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, która w tym roku będzie przeżywała pełnię sezonu. W produkcji cały czas potrzebni są automatycy, operatorzy CNC, spawacze, operatorzy wózków widłowych" - wymieniła ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młodzi chętnie zatrudniani przez pracodawców

Dodała, że pracodawcy chętnie zatrudniają młode osoby, które mogą nie mieć doświadczenia, ale ważne, by miały chęć do pracy.

Mimo dobrej sytuacji na rynku pracownicy są mniej skłonni do zmiany pracodawcy. "Musi to być naprawdę bardzo atrakcyjna oferta, by kandydat zdecydował się na zmianę. Ważna jest tu oczywiście kwestia finansów, ale też coraz częściej strategia biznesowa firmy. Widzimy na przykład, że firmy, które wolniej wychodziły z rosyjskiego rynku, nie są pierwszym wyborem kandydata" - zauważył Skierkowski.

Polacy doceniają swoje miejsca pracy

"Polacy zaczęli doceniać swoje miejsca pracy – od końca lutego zauważalna jest niższa rotacja" - potwierdza Zadrożna. Jak mówi, wynika to z większych obaw Polaków, w tym przed utratą pracy, unikania ryzyka pozostania bez żadnego zajęcia, jeżeli sytuacja na rynku pracy by się pogorszyła. "Na zmianę pracy są w dużo większym stopniu otwarte osoby o rzadkich umiejętnościach, których brakuje" - powiedziała ekspertka.

W niektórych branżach wzrost stawek

REKLAMA

W branżach i zawodach, w których brakuje specjalistów, stawki rosną - poinformowała dyrektorka ds. rekrutacji Grafton Recruitment Ewa Michalska. "W branży IT zauważalne jest określanie pensji w euro, zapewnianie dodatków za staż pracy, np. w formie miesięcznego wynagrodzenia za każdy przepracowany rok. Duże firmy oferują kilkuprocentowe dodatki inflacyjne, mniejsze – wprowadzają obecnie wyrównania inflacyjne lub dodatki wyrównujące obniżki pensji spowodowane przepisami Polskiego Ładu. Pracodawcy starają się zatrzymać pracowników, dbają o nich, by przeciwdziałać odejściom" - stwierdziła Michalska.

Także w produkcji niedobór pracowników o wymaganych kompetencjach sprawia, że pracodawcy są skłonni do podwyższania wynagrodzeń - przekazała Zadrożna. Widać jednak, że pracodawcy coraz ostrożniej podchodzą do kwestii podwyżek mimo presji płacowej ze strony pracowników i różnicy między zapotrzebowaniem a podażą pracowników. "Pracodawcy indywidualnie oceniają poszczególne stanowiska, które są dla nich kluczowe i tu są skłonni do większej elastyczności. Jeśli chodzi o podstawowe stanowiska, raczej podwyżki są minimalne, by dostosować się do rynku i jednocześnie zachować konkurencyjność" - powiedział Skierkowski.

Kolejna fala koronawirusa?

REKLAMA

Dodał, że firmy stoją przed wieloma znakami zapytania: czy jesienią czeka nas kolejna fala koronawirusa i co dalej z łańcuchem dostaw. "Chociaż Chiny zdecydowały się na rezygnację z obostrzeń wynikających z pandemii, co umożliwiło przywrócenie działalności portów, to trudno oszacować, jak długo ta sytuacja się utrzyma. Pracodawcy odczuwają też wzrost cen i kosztów kredytu, zmniejszają inwestycje. Długofalowo może dojść do zmniejszenia zapotrzebowania na kadry" - przyznał Skierkowski.

Na razie dla firm cały czas problemem są niedobory pracowników na rynku, a fala uchodźców z Ukrainy tylko częściowo wypełniła lukę. "Część osób zasiliło nasz rynek pracy, ale to na pewno nie będzie lekarstwo na zapełnienie całego zapotrzebowania. Często uchodźcy nie mają kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Widzimy też, że część osób wraca na Ukrainę, dotyczy to też tych, którzy przyjechali do nas w poprzednich latach, w fali migracji zarobkowej" - wskazał ekspert z ManpowerGroup.

Ekspertka z Gi Group dodała, że do Polski przyjechały w zdecydowanej większości kobiety. „Część z nich podejmuje pracę np. w usługach, w handlu, a także rolnictwie. Nie wszystkie zadania mogą jednak wykonywać ze względu na specyfikę pracy, np. wymagającej siły fizycznej lub przepisy BHP. Mężczyzn nadal brakuje, w tym w produkcji i logistyce, stąd też coraz popularniejszym kierunkiem rekrutacyjnym stają się kraje azjatyckie. Przyjeżdżający do Polski z Azji zostają na dłużej – od roku do trzech, co daje firmom stabilność i zapewnienie ciągłości działania” – powiedziała Zadrożna.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ pad/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA