REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczba rekrutacji nie maleje

rekrutacja
rekrutacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy nadal chętnie zatrudniają, mimo niepewności co do przyszłej koniunktury; pracownicy coraz częściej stawiają na stabilność zatrudnienia i są mniej skłonni do zmiany pracodawcy - mówią PAP agencje zatrudnienia. Na podwyżki mogą liczyć przede wszystkim osoby o deficytowych kompetencjach
rozwiń >

Schłodzenie na rynku pracy?

Dane na temat liczby publikowanych ogłoszeń o pracę wskazują na wolniejszy przyrost liczby ofert lub wręcz ich spadek. Według raportu Grant Thornton i Element, w kwietniu na 50 największych portalach rekrutacyjnych ukazało się ponad 308 tys. nowych ogłoszeń o pracę, o 52 tys. mniej niż w marcu. Opracowywany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w maju sygnalizując lekkie schłodzenie na rynku pracy. Analitycy BIEC wskazali, że w kwietniu do rejonowych urzędów pracy napłynęło mniej ofert zatrudnienia niż w marcu.

REKLAMA

Autopromocja

Jak podkreślił dyrektor ds. strategicznych klientów w ManpowerGroup Piotr Skierkowski, jest za wcześnie, by mówić o zmianie trendu na rynku pracy, choć pewne pojedyncze symptomy schłodzenia można zauważyć. Dodał, że zależą one od lokalizacji firmy i branży, a czasem od indywidualnych uwarunkowań, bo bywa, że jedna firma bez przeszkód produkuje, a druga prowadząca tę samą działalność ogranicza produkcję, bo ma inne portfolio klientów.

Jakie zmiany?

"Największą zmianę widać w sektorze handlu, zwłaszcza e-handlu. Ma to związek z wygaszaniem pandemii. Handel elektroniczny trochę stracił w stosunku do ostatnich dwóch lat na rzecz handlu tradycyjnego. W pozostałych branżach nie można mówić o zmianie trendu, jakimś schłodzeniu na rynku" - powiedział ekspert.

Liczba rekrutacji nie maleje

Dyrektorka regionalna Gi Group Agnieszka Zadrożna przekazała PAP, że liczba rekrutacji nie maleje, choć widać pewną ostrożność i niepewność co do koniunktury i rozwoju sytuacji na Ukrainie.

"Nadal mocno widoczny jest niedobór kadr niższego szczebla i specjalistów w produkcji, logistyce, transporcie. Obecnie, w związku z rozpoczynającym się sezonem letnim bardzo dużo ofert dotyczy rolnictwa, a także branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, która w tym roku będzie przeżywała pełnię sezonu. W produkcji cały czas potrzebni są automatycy, operatorzy CNC, spawacze, operatorzy wózków widłowych" - wymieniła ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młodzi chętnie zatrudniani przez pracodawców

Dodała, że pracodawcy chętnie zatrudniają młode osoby, które mogą nie mieć doświadczenia, ale ważne, by miały chęć do pracy.

Mimo dobrej sytuacji na rynku pracownicy są mniej skłonni do zmiany pracodawcy. "Musi to być naprawdę bardzo atrakcyjna oferta, by kandydat zdecydował się na zmianę. Ważna jest tu oczywiście kwestia finansów, ale też coraz częściej strategia biznesowa firmy. Widzimy na przykład, że firmy, które wolniej wychodziły z rosyjskiego rynku, nie są pierwszym wyborem kandydata" - zauważył Skierkowski.

Polacy doceniają swoje miejsca pracy

"Polacy zaczęli doceniać swoje miejsca pracy – od końca lutego zauważalna jest niższa rotacja" - potwierdza Zadrożna. Jak mówi, wynika to z większych obaw Polaków, w tym przed utratą pracy, unikania ryzyka pozostania bez żadnego zajęcia, jeżeli sytuacja na rynku pracy by się pogorszyła. "Na zmianę pracy są w dużo większym stopniu otwarte osoby o rzadkich umiejętnościach, których brakuje" - powiedziała ekspertka.

W niektórych branżach wzrost stawek

W branżach i zawodach, w których brakuje specjalistów, stawki rosną - poinformowała dyrektorka ds. rekrutacji Grafton Recruitment Ewa Michalska. "W branży IT zauważalne jest określanie pensji w euro, zapewnianie dodatków za staż pracy, np. w formie miesięcznego wynagrodzenia za każdy przepracowany rok. Duże firmy oferują kilkuprocentowe dodatki inflacyjne, mniejsze – wprowadzają obecnie wyrównania inflacyjne lub dodatki wyrównujące obniżki pensji spowodowane przepisami Polskiego Ładu. Pracodawcy starają się zatrzymać pracowników, dbają o nich, by przeciwdziałać odejściom" - stwierdziła Michalska.

Także w produkcji niedobór pracowników o wymaganych kompetencjach sprawia, że pracodawcy są skłonni do podwyższania wynagrodzeń - przekazała Zadrożna. Widać jednak, że pracodawcy coraz ostrożniej podchodzą do kwestii podwyżek mimo presji płacowej ze strony pracowników i różnicy między zapotrzebowaniem a podażą pracowników. "Pracodawcy indywidualnie oceniają poszczególne stanowiska, które są dla nich kluczowe i tu są skłonni do większej elastyczności. Jeśli chodzi o podstawowe stanowiska, raczej podwyżki są minimalne, by dostosować się do rynku i jednocześnie zachować konkurencyjność" - powiedział Skierkowski.

Kolejna fala koronawirusa?

Dodał, że firmy stoją przed wieloma znakami zapytania: czy jesienią czeka nas kolejna fala koronawirusa i co dalej z łańcuchem dostaw. "Chociaż Chiny zdecydowały się na rezygnację z obostrzeń wynikających z pandemii, co umożliwiło przywrócenie działalności portów, to trudno oszacować, jak długo ta sytuacja się utrzyma. Pracodawcy odczuwają też wzrost cen i kosztów kredytu, zmniejszają inwestycje. Długofalowo może dojść do zmniejszenia zapotrzebowania na kadry" - przyznał Skierkowski.

Na razie dla firm cały czas problemem są niedobory pracowników na rynku, a fala uchodźców z Ukrainy tylko częściowo wypełniła lukę. "Część osób zasiliło nasz rynek pracy, ale to na pewno nie będzie lekarstwo na zapełnienie całego zapotrzebowania. Często uchodźcy nie mają kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Widzimy też, że część osób wraca na Ukrainę, dotyczy to też tych, którzy przyjechali do nas w poprzednich latach, w fali migracji zarobkowej" - wskazał ekspert z ManpowerGroup.

Ekspertka z Gi Group dodała, że do Polski przyjechały w zdecydowanej większości kobiety. „Część z nich podejmuje pracę np. w usługach, w handlu, a także rolnictwie. Nie wszystkie zadania mogą jednak wykonywać ze względu na specyfikę pracy, np. wymagającej siły fizycznej lub przepisy BHP. Mężczyzn nadal brakuje, w tym w produkcji i logistyce, stąd też coraz popularniejszym kierunkiem rekrutacyjnym stają się kraje azjatyckie. Przyjeżdżający do Polski z Azji zostają na dłużej – od roku do trzech, co daje firmom stabilność i zapewnienie ciągłości działania” – powiedziała Zadrożna.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA