REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mężczyzn na rynku pracy jak na lekarstwo

praca
praca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedopasowanie na rynku pracy, które możemy obecnie zaobserwować jest gigantyczne i wymaga ono bardzo elastycznego podejścia ze strony przedsiębiorców, pracowników oraz rekruterów – przyznaje ekspert rynku pracy Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Coraz mniej mężczyzn na rynku pracy

Jak mówią specjaliści z rynku pracy w ostatnich miesiącach zniknęła potężna ilość mężczyzn, co mocno odczuwa budownictwo, przemysł, logistyka i transport. Rynek wspierany jest przez kobiety, ale to nie zawsze spełnia oczekiwania poszczególnych sektorów gospodarki. – Wojna z natury rzeczy przynosi pewną feminizację rynku pracy. Widzimy to już teraz w Polsce. Mam jednak wrażenie, że wciąż trudno jest załatać dziurę kadrową, która powstała po 24 lutego i nie jesteśmy w stanie tego zrobić jedynie polskimi rękoma – dodaje ekspertka.

REKLAMA

Autopromocja

„Polski rynek pracy potrzebuje mężczyzn”

W szczytowym momencie w Polsce znajdowało się blisko 3 miliony uchodźców wojennych z Ukrainy. Zdecydowana większość z tych osób to kobiety, dzieci i osoby starsze. Wiele osób z Ukrainy niemal natychmiast była gotowa do podjęcia pracy. Barierą bywał język, czasem także problemy natury socjalnej np. brak stałego miejsca zamieszkania, niepewna sytuacja rodzinna czy konieczność opieki nad dziećmi. Obecnie jednak wiele kobiet już podejmuje pracę. Problem polskiego rynku pracy jest jednak zupełnie inny.

- Należy powiedzieć to jasno i wyraźnie. Polski rynek pracy potrzebuje mężczyzn. To jest potrzeba wręcz natychmiastowa. Najsilniej odczuwana przez transport, który od miesięcy boryka się z brakami kadrowymi. Firmy transportowe płacą nawet 30% więcej niż jeszcze rok temu, byle ktoś był gotowy do pracy. Mamy mnóstwo ofert z budownictwa, gospodarki morskiej, rolnictwa czy sektora przemysłowego oraz hal magazynowych. Mężczyźni są pilnie poszukiwani, bo wojna zdmuchnęła z naszego rynku pracy migrantów ekonomicznych. Wiele firm od 24 lutego nie może dojść do równowagi kadrowej – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy.

- Rozmawiałam ostatnio z właścicielem firmy transportowej, który pilnie poszukuje pracowników. Firma oferuje transport mebli w Szczecinie i okolicach. Sytuacja kadrowa jest tak fatalna, że ten człowiek zakasuje rękawy i w białej koszuli wnosi klientom meble. Taka sytuacja jest zapewne w wielu firmach – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Feminizacja rynku pracy? Kobiety znajdują prace w halach produkcyjnych i rolnictwie. Rzadziej w transporcie i budownictwie

Czy należy spodziewać się feminizacji rynku pracy? To oczywiste następstwo wojny, choć w przypadku Polski nie będzie to tak silne, jak np. w samej Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Uchodźcy wojenni obecni w Polsce to głównie kobiety. Bardzo często trafiają one do naszej agencji i proszą o pomoc w znalezieniu pracy. Bariery to język, dyspozycyjność oraz konieczność np. opieki nad dziećmi. Mamy dużo ofert z sektora handlowego czy turystyki, a to wymaga podpisywania umów na konkretny czas np. kwartał czy konieczność przeprowadzenia się nad morze. Nie wszyscy są na to gotowi. Bardzo często słyszymy również, że osobom z Ukrainy nie potrzebna jest umowa, wystarczy jak będzie dniówka i koniec. Takie oczekiwania nie satysfakcjonują przedsiębiorców – mówi ekspertka.

- Kobiety z Ukrainy znajdują pracę w halach produkcyjnych przy drobnych pracach manualnych, jako pracownice gastronomii czy np. przy sprzątaniu. Takich przypadków mamy najwięcej. Pojawiają się także przypadki zatrudniania kobiet z Ukrainy w rolnictwie czy w transporcie. Tutaj więc ten zwrot ku kobietom jest rzeczywiście obecny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA